Mi az oka a gyakori éjszakai pisilésnek? Egyáltalán nem a veseműködés tehet róla

A kutatók szerint fehérjehiány is okozhatja a túl gyakori, éjszakai vécére járást.

Éjszakai pisilés okai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legtöbb ember normál esetben nem érzékel vizelési ingert éjszakánként, mivel a húgyhólyag ilyenkor több vizet képes magában tartani. A kutatók előtt azonban mostanáig nem volt egyértelmű, hogy valakinél ez miért nem működik.

A Kiotói Egyetem munkatársai szerint alighanem egy kulcsfontosságú fehérje, a connexin43 alacsony szintje lehet felelős a gyakori éjszakai vizelési ingerért, ami sokaknál alvási problémákat okozhat.  

Az éjszakai pisilés lehetséges oka

A kutatók szerint, ha a fehérje szintje lecsökken, a hólyag telítettnek érződik, az agy pedig utasítást kap az ürítésre. A Nature Communicationsben megjelent tanulmányban a szakemberek azt taglalják, hogy ez a kulcsfontosságú fehérje a connexin43, ami a húgyhólyag vizelettartási képességét szabályozza. 

Andrea Meredith, a Marylandi Egyetem szakértője, a kutatás társszerzője szerint egyes esetekben a szervezet napi biológiai ritmusa felborulhat, amitől kevesebb mennyiségű fehérje termelődik,  ráadásul rossz időpontban, éjszaka. 

Ha a kutatóknak sikerülne valahogy befolyásolniuk a fehérje termelődését, hamarosan olyan új kezeléseket is kifejleszthetnek, amelyekkel segíthetnek az ágyba vizelő gyermekeknek, és a gyakran vécére járó felnőtteknek. 

Egereken már kísérleteztek

A szintén japán Hyogo Orvostudományi Egyetem kutatói egérkísérletek során korábban már bebizonyították, hogy ha túlteng a szervezetben a connexin43, akkor a húgyhólyagban már kevesebb folyadék is vizelési ingert idéz elő.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Az intézmény munkatársait mindenekelőtt az érdekelte, hogy mi befolyásolja inkább a funkcionális hólyagkapacitást: a természetes fény vagy a szervezet biológiai, azaz cirkadián ritmusa. Ehhez meg kellett figyelni, hogy mennyit és milyen gyakran vizelnek a nap különböző szakaszaiban az egerek.

A kísérlet végére kiderült, hogy a hibás connexin43 génnel rendelkező egerek ritkábban vizeltek. Amikor pedig az egészséges állatok hólyagizomsejtjeit vizsgálták, megállapították, hogy a connexin43 szintje egész nap ingadozik egy, a biológiai ritmusért felelős molekula irányításával.

A fenti eredmények arra utalnak, hogy a hólyagkapacitást befolyásoló fehérje az ember biológiai órája szerint változik. Ha a szervezet nem megfelelő mennyiségű connexin43-at termel, vagy a cirkadián ritmus felborul, gyakrabban kell a fürdőszobába menni éjszaka.

Gyógyteák a vesére

A jó veseműködést elősegítő gyógynövények hatóanyagaiknak köszönhetően remek vízhajtók, de az erekre is jó hatással vannak, ezért még az elsődleges, szervi probléma nélküli magas vérnyomás esetén is segíthetnek. Ráadásul akkor is érdemes kúraszerűen vagy hosszabb távon fogyasztani őket, ha állandó felfázásban, húgyúti fertőzésben szenved valaki, hiszen jól átmossák a húgyutakat.

10 vízhajtó gyógynövény veseelégtelenség ellen: még a magas vérnyomást is segítenek megelőzni

Nézegess képeket!

Elolvasom
Ezt is szeretjük