A fehérjékkel és rostokkal teli zöldséges omlett nem csak reggelire jó. Készítsd két-három tojással, legalább 300 gramm zöldséggel és kevés sóval, olajjal. Fogyaszd kenyér nélkül.
Dia
A rizottóban helyettesítsd a fehér rizst barnával, vagy cseréld quinoára, bulgurra. Tegyél hozzá annyi zöldséget vagy gombát, hogy legalább a fele legyen, így kevesebb kalória, de több rost lesz benne.
Dia
Vacsorára készíts mindig olyan turmixot, amiben sok a fehérje. Például egy fél avokádó, két körte, egy marék spenót, egy nagy pohár görög joghurt és egy evőkanál beáztatott chiamag igazán laktató kombinációt ad.
Dia
A fehérje a salátákat is kiadósabbá teszi. Próbáld ki 150 gramm eper, egy alma, 100 gramm leveles zöld és 150 gramm csicseriborsó kombinációját, leöntve bazsalikomos görög joghurttal.
Dia
Az esti szendvicshez csak egy-két szelet teljes kiőrlésű kenyeret vagy diétás kétszersültet használj. Feltétként válassz kevés pulykasonkát, sok-sok zöldséget, sőt, akár gyümölcsöt is.
Dia
Egészséges zsírjai és omega-3 zsírsavai miatt heti egyszer fogyassz halat, lehetőleg grillezett lazacot, tonhalat vagy makrélát zöldségágyon.
Dia
A tejberizs diétás változatához használj zsírszegény tejet, barna rizst és sztíviát, vagy hagyd el az édesítést. A végén szórj bele friss gyümölcsöket és fahéjat, hogy még finomabb és laktatóbb legyen.
Dia
A cukkiniból egy spirálozó segítségével áltésztát készíthetsz, hosszú csíkokra vágva, majd kifőzve azt. A kalóriaszegény tésztára már csak egy könnyű, sok zöldséget, gombát tartalmazó mártás kell.
Dia
A párolt vagy natúr sült csirkemell gazdag fehérjeforrás, melyet jól kiegészít bármilyen zöldséges köret, például a pirított zöldbab, a sült édesburgonya vagy a friss zöldségágy.
Dia
A diétás levesek nagyon gyorsan elkészülnek, ráadásul ilyenkor a zöldségek sem veszítenek semmit értékes rosttartalmukból, míg a sok folyadék laktatóvá teszi az ételt. Nézd át legjobb receptjeinket!