Egyszerű zsibbadással kezdődik, de durva idegkárosodás a vége - Erre nagyon figyelni kell diabétesz esetén
Sokan nem törődnek a kezdeti jelekkel, és ez vezet a végtagvesztéshez.
A cukorbetegséggel küzdők számára nem ismeretlen állapot a diabéteszes láb, hiszen a betegség egyik jól ismert és igen veszélyes szövődményéről van szó. Ennek ellenére sokan vannak, akik nem törődnek a kezdeti tüneteivel, mivel azok vagy még nem zavarják őket a mindennapokban, vagy nem is sejtik a diabéteszes láb elváltozás jelentőségét.
Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbeteg Központ diabetológusa a terápia mielőbbi megkezdését hangsúlyozza, ugyanis ez az állapot könnyen a végtag elvesztésébe is kerülhet.
Enyhe tünetek, komoly baj
A diabéteszes láb a cukorbetegség okozta ér- és idegkárosodás következtében jön létre. A tartósan magas glükózszint miatt ráadásul jelentősen megnő a fertőzésveszély is, ami csak tovább súlyosbítja az illető állapotát. A szindróma legsúlyosabb szövődménye a nem gyógyuló, gyakran kiújuló sebek és fekélyek kialakulása. Hátterében úgynevezett perifériás neuropátia mutatható ki, ami a cukorbetegek körülbelül 70%-ánál fennáll.
A Magyar Diabetes Társaság irányelve alapján minden diabéteszben szenvedő betegnél a diagnózis felállításakor meg kell vizsgálni a lábat, és azt követően évente. Természetesen tünetek jelentkezése esetén minél előbbi szakorvosi vizsgálat javasolt, melynek során különböző tesztek segítségével megállapítják a diagnózist és az idegkárosodás mértékét.
A diabéteszes láb főbb tünetei
A zsibbadás és a bizsergés a legfőbb tünetek. Gyakorta kíséri a bőr kiszáradása és bőrkeményedés. Ezzel együtt gyakori fertőzések jelentkeznek, és mindemellett csökkent fájdalomérzet jellemző a lábra.
Fontos, hogy már a kezdeti tünetek jelentkezésekor orvoshoz forduljon a beteg, mert az állapot gyorsan romolhat, és veszélyes szövődmények alakulhatnak ki. Sajnos eleinte nem mindenki tulajdonítja a panaszokat diabéteszes láb szindrómának, pedig a láb bizsergése, bőrkeményedések, zsibbadások, paradox fájdalomérzés mind arra hívhatják fel a figyelmet.
A lábujjaknál és a talpon jelentkezik a betegség
A probléma nemcsak lábamputációhoz vezető diabéteszes fekélyt eredményezhet, hanem a lábboltozatot olyannyira eldeformálhatja, hogy a beteg egyre nehezebben tud mozogni, mivel egyenetlenné válik a talpra és az ujjakra nehezedő nyomás. Egy idő után pedig a páciens járásképtelenné válik.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Az első és legfontosabb lépése a megelőzésnek a vércukor beállítása, hiszen a magas glükózszint folyamatosan rontja a beteg állapotát. Ebben nagy segítségére van a diabetológus szakember mellett a dietetikus, aki személyre szabott táplálkozási javallatokkal szolgál.
Neuropátia esetén lehetőség van egyéb gyógyszeres fájdalomcsillapító kezelésekre is. Amennyiben a diabéteszes betegnél a talpon, lábujjakon fekély is kialakul, fontos szerepe van még a sebész és angiológus orvosoknak, valamint szükség esetén gyógytornásznak is.
Számtalan oka van annak, hogy miért annyira egészségesek Ikarián az emberek. Nézd meg képeinken az okokat!
Ahol elfelejtenek meghalni az emberek: alig van betegség a gyönyörű szigeten
Nézegess képeket!
Elolvasom