A daganatos betegségek lelki háttere

Szinte minden betegség, így a rák hátterében is állhatnak lelki problémák. Ismerd meg a legveszélyesebb lelki nyavalyákat!

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Egyre szélesebb körben elfogadott az a nézet, miszerint valamennyi betegség, így a rák is egyebek közt lelki okokra vezethető vissza. Ha tisztában vagy azzal, hogy melyek ezek az okok, módodban áll tenni ellenük, akár megelőzésképpen, akár aktívan közreműködve saját gyógyulásodban. A rák kialakulásához nagymértékben hozzájárulhatnak olyan ismert tényezők is, mint a karcinogén, azaz rákkeltő anyagok jelenléte, illetve az azokkal történő érintkezés: a dohányzás, az alkoholfogyasztás, valamint az egészségtelen étrend.

Ezek azonban önmagukban nem törvényszerűen okoznak rákot. Ugyanakkor egyes pszichikai tényezők akkor is rákos megbetegedéshez vezetnek, ha minden tekintetben egészségesen élünk – olyannyira, hogy egyes szakértők szerint az ilyen betegségek egyharmada tisztán pszichikai tényezőkkel áll összefüggésben.

Negatív pszichikai tényezők

A sejtek működését szabályozó, stimuláló, illetve gátló idegi impulzusokat a pszichikai tényezők határozzák meg. Minden olyan, a sejtek funkciójában, működésében bekövetkező módosulást, amely organikus elváltozást, azaz betegséget okozhat, negatív pszichikai tényezők hoznak létre. Ezek közé sorolandó a nagyobb csalódás vagy megrázkódtatás, a rövid ideig tartó és kismértékű, ám ismétlődő, valamint a hosszan tartó stresszes állapot, a kudarcélmény, az alacsony önértékelés, a féltékenység, az unalom, a düh, a félelem, a szomorúság. A legnagyobb rizikófaktort a tartós boldogtalanság jelenti.

Az elsődleges okok

Nagyobb valószínűséggel az betegszik meg rákban, aki nem tudja, vagy nem meri érvényesíteni érdekeit a környezetével szemben. Folyamatosan ad, ám ehhez képest keveset – vagy lényegében semmit sem – kap.

Talán nem tanult meg elfogadni, esetleg túlontúl kötelességtudó, de az is lehet, hogy egyszerűen az évek során megszokta ezt az állapotot. Ha pedig az adni és a kapni nincs egyensúlyban, az illető frusztrálttá és boldogtalanná válik, aminek első lépésben az immunrendszere látja kárát – innen pedig már csak egy lépés a betegség. Veszélyeztetettnek mondható az is, aki képtelen kilépni valamely nehéz – párkapcsolati, családi, munkahelyi, egzisztenciális – élethelyzetből. Hol kisebb, hol nagyobb mértékben, de folyamatosan stresszben él, amihez a legkülönbözőbb negatív érzelmek párosulnak: féltékenység, frusztráció, düh.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Mivel nem találja a kiutat, betegségbe menekül, anélkül persze, hogy ez tudatosulna benne. Ily módon „megoldhat” valamit, amit korábban nem sikerült. Például: mentesül bizonyos kötelezettségek alól, nem kell konfrontálódnia, környezete nagyobb figyelmet fordít rá – a lehetőségek száma szinte végtelen. Egyes rögzült viselkedésminták, önkorlátozó hiedelmek szintén hozzájárulhatnak a rák kialakulásához. Ezek ugyanis szinte törvényszerűen ismétlődő életvezetési problémákhoz vezetnek, ami egy idő után állandósítja a frusztrációt, ugyancsak a negatív pszichikai tényezők széles skálájának kíséretében.

Érdemes tehát kis időre megállni, és mélyen magadba nézni: jelen vannak-e életedben a rák kialakulásában közrejátszó elsődleges okok – vagy azok valamelyike? Ha igen, csak rajtad áll, hogy hajlandó vagy-e tenni ellenük, akár szakember segítségét is igénybe véve.

Ha szívesen olvasnál életmódról, egészségről, fogyókúrákról, és érdekel a wellness világa, itt az ideje, hogy megvásárold az Ideál Magazin szeptemberi számát.
Ízelítő a tartalomból:
  • Szójadilemma - Káros vagy egészséges?
  • Őszi immuntréning
  • Babaleltár
  • Súlyzós edzés - Nem csak férfiaknak
  • Szépítő szőlő
  • Őszi hajápolás
Olvass bele a szeptemberi szám tartalmába:
Ideál Magazin 2008. szeptember»

OLVASD EL EZT IS!

no szomor
  • menstruáció
  • női egészség

A menstruációs panaszok lelki háttere

Ezt is szeretjük