Teszteld most, hogy fennáll-e nálad a cukorbetegség kockázata! Jobb időben kiszűrni
A cukorbetegség-kockázatra vonatkozó kérdőívet érdemes otthon kitölteni.
A cukorbetegek száma világszerte évről évre növekszik. Ez több tényezőnek köszönhető, mindenképp szerepet játszik benne az alapvetően mozgásszegény, feldolgozott élelmiszerekben gazdag, sok idegeskedéssel terhelt életmód.
A népbetegségnek számító diabétesz eleinte nem feltétlenül okoz olyan tüneteket, amelyek egyből felkeltik az érintettek figyelmét, ugyanakkor kezelés hiányában súlyosan egészségkárosító következményekhez vezethet, ezért is fontos a minél korábbi diagnózis. Bizonyos szempontok mentén a kór kialakulásának kockázata is megállapítható.
Cukorbetegség kockázatát mutató kérdőív
A 2-es típusú, tehát a nem inzulinfüggő cukorbetegség kialakulásának felmérésére eredményesen alkalmazzák a világ számos pontján a Finnországban kifejlesztett FINDRISK kérdőívet, amelynek egyszerű kérdéseit bárki megválaszolhatja otthoni körülmények között is, a válaszai után kapott pontokat összeadva pedig megnézheti, hogy a kérdőív szerint melyik kockázati csoportba tartozik, alacsony vagy épp igen magas nála a diabétesz kialakulásának valószínűsége.
A kockázat felméréséhez a következő témakörökben kell kiválasztani a megfelelő válaszlehetőséget, majd feljegyezni az így kapott pontot.
Életkor
- 45 év alatt. (0 pont)
- 45-54 év között. (2 pont)
- 55-64 év között. (3 pont)
- 64 év felett. (4 pont)
Testtömegindex (BMI)
(A testsúly kilogrammban, elosztva a méterben mért testmagasság négyzetével.)
- Kisebb mint 25. (0 pont)
- 25-30. (1 pont)
- Nagyobb mint 30. (3 pont)
Végez-e legalább 20 perces fizikai tevékenységet naponta?
- Igen. (0 pont)
- Nem. (2 pont)
Haskörfogat
(Az alsó bordák és a csípőtövis közötti távolság felénél mérve, a köldök vonalában, közepes belégzés után.)
Férfiaknál:
- Kisebb mint 94 centiméter. (0 pont)
- 94-102 centiméter. (3 pont)
- Nagyobb mint 102 centiméter. (4 pont)
Nőknél:
- Kisebb mint 80 centiméter. (0 pont)
- 80-88 centiméter. (3 pont)
- Nagyobb mint 88 centiméter. (4 pont)
Milyen gyakran fogyaszt zöldséget vagy gyümölcsöt?
- Mindennap. (0 pont)
- Nem mindennap. (1 pont)
Szed-e rendszeresen vérnyomáscsökkentő gyógyszereket?
- Nem. (0 pont)
- Igen. (2 pont)
Mértek-e Önnél valaha emelkedett vércukorértéket?
- Nem. (0 pont)
- Igen. (5 pont)
Van-e a családtagjai között vagy a közeli rokonságában cukorbeteg?
- Nem. (0 pont)
- Igen: nagyszülő, nagynéni, nagybácsi vagy elsőfokú unokatestvér. (3 pont)
- Igen: szülő, testvér vagy saját gyermek. (5 pont)
A kapott pontokat összeadva 7 alatt alacsony, 7 és 11 pont között enyhén fokozott, 12 és 14 pont között fokozott, 15 és 20 között magas, 20 felett pedig igen magas a 2-es típusú cukorbetegség tíz éven belüli kialakulásának kockázata a válaszadónál. Ez azt jelenti, hogy a becslések szerint az alacsony kockázatúak esetében száz főből egy, míg az igen magas kockázatúaknál két főből egy lesz cukorbeteg tíz éven belül.
Kulcsfontosságú a megelőzés
A fenti kérdőívből is kiderül, hogy az életmód, a testmozgás és az egészséges táplálkozás mellett többek között a testsúlynak, a genetikának és az életkornak is meghatározó szerepe van a cukorbetegség szempontjából. Ugyanakkor az is kiviláglik, hogy a megelőzésben fontos a rendszeres mozgás, a zöldségekben, gyümölcsökben gazdag, finomított szénhidrátokban, feldolgozott élelmiszerekben szegény étkezés, valamint az optimális testsúly megőrzése.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A prevenció már csak azért is lényeges, mert a cukorbetegséget jelenleg a nem gyógyítható kórképek közé sorolják, bár megfelelő kezeléssel nagyon sokat lehet javítani az állapoton. Kezelés hiányában viszont egyebek mellett károsodnak az idegek és az erek, megnő a demencia esélye, és lassul a sebgyógyulás. A legsúlyosabb esetben a láb vagy lábak amputációjára is sor kerülhet, a beteg pedig a látását is elveszítheti. Amennyiben a fenti teszt eredménye, valamint más, a mindennapok során megfigyelt tünetek indokolttá teszik, mindenképp szakember felkeresése javasolt!
Így mutatja meg a bőr a cukorbetegséget
A vér magas glükózszintjével járó inzulinrezisztencia és cukorbetegség az egész testre kihat, így számos látványos változás mellett a bőr állapotát is befolyásolhatja.
Így mutatja meg a bőr a cukorbetegséget: 8 tünet, amit kevesen ismernek fel
Nézegess képeket!
Elolvasom(Képek forrása: Getty Images Hungary.)
OLVASD EL EZT IS!
- egészség
- cukorbetegség
Mik a cukorbetegség legelső tünetei? 10 tény, amit sokan nem tudnak a diabéteszről
- támogatás
- egészségügy