3 fontos tanács cukorbetegeknek a Covid járvány alatt: diabetológus sorolta őket

Egyre többen tudják, hogy a cukorbetegségben szenvedők körében megnő a kockázata a koronavírus-fertőzéseknek, de nem csak ezt fontos tudni.

Cukorbetegek és Covid
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Köztudott tény, miszerint a cukorbetegség - legyen annak bármely típusa - fokozott rizikónak számít koronavírus-megbetegedés szempontjából. A diabétesszel küzdők nemcsak nagyobb eséllyel fertőződnek meg, de náluk könnyebben alakulnak ki súlyos szövődmények is.

Amennyiben Covid-fertőzötté válik egy cukorbeteg, fontos, hogy betartson pár fontos szabályt, ahogy a gyógyulása után is. Hogy mikre szükséges odafigyelnie a Covidból felépült cukorbetegnek, azt dr. Ferenczy Péter, a Cukorbetegközpont diabetológusa mondta el.

Nagyobb a fertőzésveszély

A cukorbetegek a magasabb vércukorszint miatt fogékonyabbak különböző fertőzésekre, így a koronavírusra is. Sajnos egy-egy megbetegedés - főleg, ha az lázzal, étvágytalansággal, hányással jár - könnyen felboríthatja a megfelelően beállított glükózszintet, ami nemcsak a diabétesz szempontjából veszélyes, hanem a Covid-fertőzés miatt is, ugyanis így könnyebben fordul súlyosabbra az állapot.

GettyImages-1215201681

Statisztikák szerint a kórházban és intenzív osztályokon kezelt koronavírusos betegek jelentős része cukorbeteg, így számukra különösen fontos a megfelelő prevenció, a kellő terápia és az utánkövetés.

Gyógyulás után fontos a szorosabb kontroll

Sokan számolnak be arról - még a krónikus alapbetegséggel nem küzdők is -, hogy csak lassan épültek fel a fertőzésből, és a gyógyulás után sem érezték magukat 100%-osnak. Ez a cukorbetegekre fokozottan igaz, hiszen az ő szervezetük lassabban regenerálódik. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Felépülés után fontos a gyakoribb kontroll, főleg azért, mert könnyen előfordulhat, hogy ingadozóvá válik a vércukorszintjük, amit mihamarabb stabilizálni kell. Amennyiben hagyományos módon ez nehézségekbe ütközik, akkor nagy segítséget nyújthat a szöveti cukormonitorozó eszköz, mellyel felderíthetők az esetleges kilengések okai, így könnyebb beállítani, személyre szabni a terápiát - mondja dr. Ferenczy Péter, a Cukorbetegközpont diabetológusa.

Covid-oltás

A szakemberek felhívják a figyelmet a Covid elleni vakcina szükségességére, főleg a veszélyeztetett csoport tagjai számára - így cukorbetegeknek is, mivel náluk könnyebben alakulnak ki életveszélyes szövődmények a fertőzés következtében.

GettyImages-1298282010

Az oltás a diabéteszesek számára is ajánlott, ám lehetséges oltási reakciókkal - úgymint hőemelkedés, a beadás helyén fájdalom vagy rossz közérzet és levertség - nekik is számolniuk kell. Amennyiben a vakcina után esetleg belázasodik, mérjen gyakrabban vércukorszintet, és ha kell, értesítse kezelőorvosát, mivel meglehet, ideiglenesen más dózisra vagy módosított kezelésre lesz szüksége.

10 reggeli, ami nem emeli hirtelen a vércukrot

A rostban, fehérjében, egészséges zsírokban gazdag reggelik segítenek a vércukorszint stabilan tartásában, hosszú távon teltségérzetet biztosítanak, ezért cukorbetegségben érintettek számára is fogyaszthatók.

10 reggeli, ami nem emeli hirtelen a vércukrot: cukorbetegek is fogyaszthatják

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük