Kínzó hátfájás, törékeny csontok
Különösen a menopauza után keseríti meg a nők életét a csontritkulás. De nem törvényszerű, hogy így legyen.
A csontritkulás előrehaladtával a csontok sűrűsége – ásványianyag-tartalma – folyamatosan csökken, ezért szerkezetük egyre gyengül. Ennek következtében könnyen, kis erőbehatásra is eltörhetnek, különösen a hát- vagy a csípőtájéki részeken. A fokozottan veszélyeztetett, klimax utáni nők 54%-ának mérsékelten alacsony csonttömege – oszteopenia –, 30%-ának pedig csontritkulása van. Az összlakosság mintegy 10%-a szenved oszteopeniaban, ez körülbelül egymillió beteget jelent.
Felnőtt korban a csontszövet 10%-a évente kicserélődik, újjáépül – ez a folyamat a remodelling. A csontsűrűség húsz-harminc éves kor között a legnagyobb, ezután lassanként csökkenni kezd. A régi, elpusztult, illetve a helyükre lépő új sejtek egyensúlya felborul. Mivel a csontvesztés nagyobb mértékű, mint a csontfelépülés, a csontok törékennyé válnak. Ötven éves kor felett, a változókor után a csontvesztés még inkább felgyorsul. A nők veszélyeztetettebbek e tekintetben, mert szervezetükben ekkor lecsökken a csontépítő hatású ösztrogén szintje.
Miből áll a kezelés?
A csontritkulás kezelése életmódbeli változásokkal kezdődik – beleértve a megfelelő kalcium- és D-vitamin-bevitel biztosítását. A változás kora után a csontritkulásban szenvedő nők ösztrogénpótló terápiában részesülhetnek. Az egyéb rendelkezésre álló gyógyszerek, ha nem is olyan hatékonyan, mint az ösztrogén, de lassítják a csontvesztést.
Ösztrogénpótlás
A csonttömegvesztés a nőknél a változókor utáni öt-tíz évben a leggyorsabb – akár az 50%-ot is elérheti. A csontlebontás ütemének lelassítására és megállítására hormonpótló terápiát javasolhat az orvos. Az ösztrogénterápia történhet tapasszal, tablettával vagy gél formájában. Az öt évnél tovább tartó ösztrogénpótlás azonban veszélyes lehet, mivel akár 30%-kal is növelheti az emlőrák kockázatát. Épp ezért a szintetikus hormonokkal szemben sokan a szójakivonatból készített természetes növényi ösztrogént részesítik előnyben. Ennek hatékonysága azonban még nem kellőképpen igazolt.
Progeszteronpótlás
Ha nem történt méheltávolítás, fontos, hogy az ösztrogén mellett progeszteront is kapjon a beteg. A ciklusos kombinált hormonpótlás tabletta vagy tapasz formájában történik. A folyamatos kombinált kezelés – tehát vérzés nélküli hormonpótlás – szintén tablettával és tapasszal történik.
Kalcitonin
Ez a szintetikus hormon a kalcium bélből való felszívódását segíti, illetve megakadályozza a kalcium kiürülését a csontokból. A csontritkulás kezelésére használt gyógyszerek közül ennek van a legkevesebb kellemetlen mellékhatása, sőt, még a csontfájdalmakat is enyhítheti.
Mit egyél, hogy megelőzd a csontritkulást?
Tej és tejtermékek
A csökkentett és alacsony zsírtartalmú tej, a zsírszegény joghurtok és sajtok sok kalciumot tartalmaznak, ami fontos az erős csontok építésében. A vitaminokkal dúsított tejféleségekben ráadásul a kalcium felszívódását elősegítő D-vitamin is van.
Szója
A szója a kalcium mellett növényi eredetű ösztrogént is tartalmaz, amely segíthet a csontsűrűség megőrzésében, így a csonttörések elkerülésében. Sütéskor – például a palacsinta- vagy süteménytésztában – helyettesítsd bátran a sima lisztet szójaliszttel. Ezen kívül finom nassolnivaló a pörkölt szójabab – ráadásul egészségesebb a sós mogyorónál. Fogyaszthatsz tofut vagy különböző szójapelyheket is. De készíthetsz italt szójatejből is.
Kevesebb fehérje, kevesebb koffein
A túlzott fehérjebevitel elősegíti a csontok kalciumvesztését. Ne lépd túl az ajánlott napi mennyiséget, mely nőknél ötven, férfiak esetében pedig hatvan gramm. Ezen kívül figyelj oda rá, hogy a koffeinfogyasztásod se haladja meg a napi három csészényi kávét. A koffein ugyanis a kalcium szervezetből történő fokozott ürítését idézi elő.
A gomba ellenes plusz
A Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.
A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!
Promóció
Mozdulj!
A rendszeres edzés segít a csontritkulás megállításában, és erősíti a csontokat. Ha gyakran végzel olyan tornagyakorlatokat, melyek javítják a testtartást, az egyensúlyérzéket és a rugalmasságot, akkor a csontvesztés lassítása mellett csökken a törés kockázata is. Egy héten legalább háromszor fél órát szánj mozgásra. Sétálj, fuss, súlyzózz, teniszezz, vagy egyszerűen csak lépcsőzz. Az úszás sajnos nem jó csontépítésre, mivel a csontoknak a gravitáció ellenében kell erőt kifejteniük, a kívánt hatás elérése érdekében.
A csontsűrűség ellenőrzése
Csak csontsűrűség-vizsgálatokkal lehet felállítani a csontritkulás pontos diagnózisát, illetve meghatározni a töréskockázatot. A 65 év feletti nőknek, de a menopauzát elhagyó fiatalabb nőknek is rendszeresen részt kell venniük szűrésen. Az orvosok fontosnak tartják, hogy a változókort követően minden nő végeztessen vizsgálatot egy-két évente. Ezek a leleltek a későbbi diagnózisok összehasonlító alapjai lehetnek. Így könnyebben meg tudják majd határozni a csontvesztés ütemét, és személyre szabottabbá tehető vele a kezelés.
Cikkünk a Reader's Digest Törődjön többet egészségével! című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- csontritkulás
- kalcium
Fogszuvasodás, töredező körmök, izomgörcs
- táplálkozás
- megelőzés
Így hosszabbítsd meg az életedet 10 évvel!
- táplálkozás
- megelőzés