A szorító mellkas csak az egyik tünet: a gyógyíthatatlan COPD 4 első jele
Az időben felismert betegség eredményesen kezelhető.
A COPD, vagyis a krónikus légúti betegség nemcsak a dohányosok problémája. A kezdeti, gyakran elbagatellizált tünetekre kevesen figyelnek fel, pedig a korai diagnózis nagyon fontos.
A betegség nem gyógyítható, de idejében felismerve jól kezelhető, és a betegek megfelelő terápia mellett teljes életet élhetnek, hangsúlyozta dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Tüdőközpont főorvosa.
Fontosak a kezdeti tünetek
A légúti megbetegedések jellemzőbb időszakában sokan csak későn fordulnak orvoshoz, mert azt gondolják - különösen a dohányzók -, hogy a tünetek csak a megszokottak. A gyakori köhögés, a szorító érzés a mellkasban, a nehézlégzés, a váladék felköhögése azonban nem természetes jelenség. A kezdeti jeleket azért sem szabad félvállról venni, mert azok idővel egyre gyakrabban, terhelésre és végül már nyugalmi helyzetben is jelentkeznek. A betegség végső stádiumában a betegeknél rendszerint folyamatos otthoni oxigénterápia szükséges.
Nemdohányzóknál is lehet COPD
A COPD a nemdohányzók körében is kialakulhat, esetükben elsősorban a passzív dohányzás, a légszennyezettség növeli a kockázatot. Becslések szerint a betegek 15%-ánál a munkahelyi környezet, különösen a szénpor és a kristályos szilícium-dioxid tartós belélegzése váltja ki a tüneteket. Veszélyeztetettek még a műanyaggyártással foglalkozók, a textil-, bőr-, fémfeldolgozó- és építőiparban dolgozók.
Egyéb betegségek és a genetika is befolyásolja
A meglévő, egyéb krónikus légúti betegség is növeli a COPD kialakulásának kockázatát, asztmások körében átlagosan 8%-kal magasabb az előfordulás gyakorisága, de ennél sokkal magasabb a dohányos asztmások körében. Genetikai tényezők is szerepet játszhatnak megjelenésében, az alfa-1 antitripszin nevű anyag, a májban előforduló fehérje hiánya a COPD-ben szenvedő betegek 5%-át jellemzi. A betegség kialakulásának kockázata az életkorral is növekszik. A legtöbb COPD-ben szenvedő ember negyven évnél idősebb. A fiatalon, sokszor tizenéves kor elején elkezdett rendszeres dohányzás esetén a betegség kezdete is korábbra várható.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Speciális módon lehet szűrni
A COPD szűrésére alkalmas és fájdalmatlan eljárás a légzésfunkciós vizsgálat, más néven spirometria. Segítségével már kezdeti stádiumban is felismerhető a betegség jelenléte. Ezt a vizsgálatot évente javasolt elvégeztetni, panaszmentesség esetén is. Főleg akkor érdemes szűrni, ha akár az életkor, akár a dohányzás, akár a meglévő egyéb, krónikus légúti betegség vagy munkahelyi ártalom miatt valaki a veszélyeztetett csoportba tartozik.
A kezeletlen tüdőbetegségeknek nagyon komoly szövődményeik lehetnek, köztük a legdrasztikusabb a tüdőrák.
Még mindig halálos betegségnek számít: ezek a leggyakoribb tünetei, figyelj oda
Nem szabad elbagatellizálni, ez a betegség nem lábon kihordható.
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- daganat