Gyulladáscsökkentő és szívvédő csodaszer a kertből: így segít a borókabogyó az egészség megőrzésében

A borókabogyónak számos felhasználási módja létezik: húsokat és szeszes italokat ízesítenek vele, a népi gyógyászatban régóta alkalmazzák.

Borókabogyó gyógyhatásai
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A borókabogyót már hosszú ideje használják a népi gyógyászatban és a gasztronómiában egyaránt.

Az utóbbi időben egyre több, a konkrét egészségügyi hatásairól szóló írás és kutatás lát napvilágot. A közönséges boróka mutatós örökzöld cserje, érett termése a borókabogyó. 

Mutatós, sokoldalú örökzöld

A boróka a ciprusfélék családjához tartozik, itthon leginkább a Balaton-felvidéken és a Duna-Tisza közén találkozni vele. Az egyes fajok eltérőek lehetnek, több közülük fűszer- és gyógynövény, ám mérgező fajták is előfordulnak. A leggyakrabban használt a Magyarországon is honos, lassan növő, fényigényes, ugyanakkor alkalmazkodóképes közönséges boróka (Juniperus communis), ami 3-5 méteres magasságot ér el. Termése az első évben zöld marad, általában a második évben, ősszel érik be, feketéskék, viaszos bevonatú lesz. 

közönséges boróka
Fotó: PicturePartners / Getty Images Hungary

A fanyar, kesernyés termést szárítva vagy frissen fűszerként használják, jól illik például a vadhúsokhoz. A szeszes italok közül a gin és a borovicska jellegzetes ízét adja. Az ókori Egyiptomban gyógyászati célokra és a balzsamozószer összetevőjeként is alkalmazták. A növényt a múltban több hiedelem is övezte, úgy gondolták, hogy távol tartja a gonoszt. Kivonatát és olaját szappanokhoz, kenőcsökhöz keverik. 

Gyulladáscsökkentő, immunerősítő

A bogyó jó C-vitamin forrás, és mint ilyen, támogatja az immunrendszer működését, a kollagénszintézist, valamint antioxidánsként viselkedik, tehát védi a sejteket a szabad gyökök káros, öregítő hatásai ellen. Amennyiben a szervezet nem tud hatékonyan fellépni a szabad gyökök ellen, és azok túlsúlyba kerülnek, oxidatív stressz léphet fel, ami számos kóros állapot, például a szívbetegség, az arthritis, a stroke és a daganatos megbetegedések kialakulásában is kockázatot jelent.  A szabad gyökök termelődését előidézheti szervezeten belüli gyulladás vagy külső tényezők, például légszennyezés és dohányzás is. 

GettyImages-1179520444
Fotó: Helin Loik-Tomson / Getty Images Hungary

A boróka illóolaja monoterpéneket, többek között limonént és kámfort tartalmaz. A monoterpénekről kimutatták, hogy gombaellenes, antibakteriális, rákellenes, helyi érzéstelenítő és gyulladáscsökkentő hatásokkal is rendelkeznek. Kutatások készültek a borókabogyó antidiabetikus, vagyis cukorbetegség elleni tulajdonságairól is. Patkányokkal zajló kísérletek során a vércukorszint csökkenését és a jó, HDL-koleszterin emelkedését figyelték meg.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

A pontosabb hatásmechanizmusok és a hatékonyság felméréséhez viszont további, emberekkel végzett kutatások szükségesek. A bogyós gyümölcsök fogyasztása a szív- és érrendszeri megbetegedések megelőzésében fontos szerepet játszhat a vizsgálódások eredményei szerint.

Vízhajtó, bőrszépítő

A borókabogyót kis mennyiségben, fűszerként, teakeverék, esetleg étrendkiegészítő részeként szokás fogyasztani. A kapszulákban, teákban, lekvárokban általában vizelethajtó hatása miatt húgyúti panaszokra alkalmazzák. Étvágyjavító tulajdonságairól is beszámoltak. Olajának inhalálása a légúti megbetegedések tüneteinek enyhítésében segíthet. Külsőleg kenőcsökben, masszázsolajokban ízületi, reumás panaszok csökkentésére, a kozmetikában pedig a zsíros, gyulladt bőr kezelésére használják. Nagy mennyiségben vesekárosító hatása lehet, várandós nőknek nem ajánlott a fogyasztása, mivel serkentheti a méhösszehúzódásokat

Gyulladáscsökkentő, és felfázás ellen is hat: 10 gyógynövény, amit a fürdővízhez is adhatsz

Az immunrendszer legyengülése egyenes úton vezet a meghűléshez és a bakteriális fertőzésekhez is. Húgyúti fertőzések, női bajok és gyulladások esetén akár a gyógynövények ereje is segítségül hívható.

Gyulladáscsökkentő, és felfázás ellen is hat: 10 gyógynövény, amit a fürdővízhez is adhatsz

Nézegess képeket!

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük