Szívproblémát, vesebetegséget is jelezhet a duzzadt boka: 5 rejtett probléma a panasz mögött
Nemcsak a túl sok ülés vagy állás okozhat bokaduzzanatot. Több, súlyosabb betegségre is utalhat a kellemetlen tünet.
A lábdagadás, különösen a boka duzzadása napjaink gyakori panasza, mellyel szinte mindenki találkozik élete során. Elsősorban az ülőmunkát végzőket érinti, de a túl sok állástól vagy rossz cipő viselésétől szintén kialakulhat.
A tünetek elég szerteágazóak, mert érinthetik csak a bokát, de akár az egész lábszárat is. Ahogy az sem feltétel, hogy mindkét láb bedagadjon. Ezért a pontos diagnózis felállításához mindenképp orvosi segítséget kell kérni. Előfordulhat továbbá, hogy a háttérben megbújó okok nem közvetlenül az életmódhoz, hanem egy komolyabb betegséghez kapcsolódnak.
Szívműködési zavar
A szívproblémák manapság népbetegségnek számítanak, hiszen csak Magyarországon a nők 57%-a belehal a betegség valamelyik fajtájába. Korábbi cikkünkben részletesen írtunk arról, hogy a szívrohamok többségénél a beteg nem tapasztal mellkasi fájdalmat, ugyanakkor nem csak ez lehet a probléma forrása.
A boka duzzadása összefüggésben állhat szív- és érrendszeri, illetve keringési zavarokkal. Ha a szív elégtelenül működik, nem tud elég vért és oxigént pumpálni a test különböző részeibe, ami a végtagok megdagadását okozhatja.
Vesegondok
A vesének létfontosságú szerepe van az általános egészség megőrzésében, hiszen az egyik alapvető feladata a méreganyagok kiszűrése és a felesleges folyadék eltávolítása. Legtöbben csak az arcon vagy a szem környékén jelentkező dagadásnál gyanakodnak vesebetegségre, pedig a duzzanat a végtagokon, így a bokán is jelentkezhet. Ha valaki mindemellett szokatlan fáradtságérzetet vagy deréktájon jelentkező fájdalmat érez, mindenképp keresse fel háziorvosát.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Mélyvénás trombózis
Mélyvénás trombózis esetén a duzzanat többnyire egy lábat érinti, a beteg a végtag duzzadása mellett pedig meleg, lilás-vöröses elszíneződést, súlyosabb esetben erős fájdalmat tapasztalhat. A mélyvénás trombózis magától megszűnhet, mégis komolyan kell venni, mert súlyos esetben tüdőembóliát is okozhat.
A mélyvénás trombózis alattomos betegség, az esetek mintegy felében ugyanis nincsenek észrevehető tünetek, vagy, ha vannak is, a legtöbben nem gyanakodnak erre. Az ártalmatlannak tűnő jelek többek közt: a boka, a lábfej, a vádli vagy akár az egész alsó végtag megdagadása, pirosság, melegérzet a bedagadt terület környékén. Szintén intő jel lehet, ha valaki minden ok nélkül izomlázat érez a vádlijában. Az amerikai Centers for Disease Control and Prevention intézet adatai szerint a fenti tünetek a mélyvénás trombózissal kezelt betegek felét érintik.
Májelégtelenség
A bokaduzzanat és -vizesedés májműködési zavarra is utalhat. A probléma többnyire az albumin nevű fehérjével hozható összefüggésbe. Ez a fehérjetípus az emberi szervezet legfontosabb kötő- és szállítófehérjéje, mely a szervezet összes fehérjemennyiségének több mint felét kiteszi.
Albumin a májban termelődik, legfontosabb funkciói pedig a zsírsavak, az aminosavak, a bilirubin, a hormonok és gyógyszerek szállítása. Röviden létfontosságú tápanyagokkal látja el a test szöveteit. Ha problémák vannak a máj működésével, az albumin mennyisége csökken, és a szövetek közé folyadék kerül, aminek hatására a végtagok megduzzadhatnak.
Nyiroködéma
A nyiroködéma a nyirokrendszer működési zavarát jelzi: a nyirokrendszer legfőbb feladata a méreganyagok elszállítása, károsodása esetén viszont a nyirokfolyadék nem tud megfelelően távozni, ezért felhalmozódik a szövetek között, és duzzadást okoz.
Ez az úgynevezett limfödéma, amitől a boka, a csukló vagy az ujjak cipószerűen megdagadhatnak. A duzzanatot mély barázdák is kísérhetik, súlyosabb esetben pedig a betegség a lábujjakra is kiterjedhet, melyek ugyancsak megvastagodhatnak.
A limfödémának két fajtája létezik, primer és szekunder. Előbbi öröklött betegség, míg utóbbi más problémák szövődményeként, elsősorban kezeletlen visszérbetegség, orbánc, esetleg kemoterápia miatt alakulhat ki. A fenti panaszok közül bármelyiket tapasztalja valaki, azonnal forduljon orvoshoz, aki felállítja a pontos diagnózist.
Májtisztító ételek
A következő ételeket nemcsak betegség esetén, de megelőzésképpen is érdemes fogyasztani. Májkárosodás, illetve panaszok esetén azonban mindig orvossal kell egyeztetni az életmódbeli változtatásokat.
Képek forrása: Getty Images Hungary.
OLVASD EL EZT IS!
- szívbetegség
- kardiológia