Nyáron még nehezebb lesz az asztmások élete - Kis odafigyeléssel enyhíthetők a tünetek
Az asztmások számára a nyár minden évben nehéz időszak, de szerencsére könnyen enyhíthetők a zavaró tünetek.


- Szabó Zsófi überszexi bőrruhában: a Glamour-gála legdögösebb sztárja volt
- Ki ajánlhatja fel először a tegeződést? 10 kérdés, amire mindenkinek illik tudni a választ
- Lilu is megszólalt a Glamour-gála botrányos celeb résztvevőiről: meglepő, mit írt róluk
- Villámgyors KRESZ-teszt: megelőzhetsz egy balra kanyarodó gépkocsit, ha ezt a táblát látod?
- Hogyan jó: jeggyűrű vagy jegygyűrű? 8 összetett magyar szó, amiről sokan azt hiszik, hogy jól írják, pedig nem
Asztma esetén fulladást, nehézlégzést, rohamot is kiválthat, ha az allergiát okozó növény virágpora magas koncentrációban van jelen a levegőben.
A pollenjelentés mellett azonban a légszennyezettségi adatokat is érdemes átböngészni, mielőtt szabadtéri programot szervez valaki - figyelmeztet dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, allergológus, a Tüdőközpont főorvosa. A nyári hőségben a talajközeli ózon koncentrációja emelkedhet magasba, ilyenkor erre is érdemes figyelni, különösen a délutáni és kora esti órákban.
Milyen légszennyezettségi értékeket érdemes figyelni?
A levegőben található apró, szabad szemmel nem látható részecskék közt pollenek, égéstermékek, por is megtalálható, ezeket belélegezve az asztmásoknál jellemző gyulladt légutakat irritálják, felerősítik a tüneteiket. Asztmások esetében különösen a talajközeli ózon és a kisméretű részecske szennyezés értékének emelkedése okoz panaszokat, ilyenkor sok betegnél lépnek fel köhögési rohamok, jelentkezik nehézlégzés, mellkasi diszkomfort, bizonytalan, égő érzés a tüdő területén.

A légszennyezettség nemcsak önmagában jelent problémát. A légutakat irritáló szennyeződések belélegzése miatt az asztmás beteg érzékenyebb lehet más triggerekre, vagyis rohamot provokáló tényezőkre is. Így például a magas légszennyezettség idejére szervezett szabadtéri program után az otthonában található, egyébként panaszt nem okozó allergének, mint például a penész és a poratka is irritálhatja, fokozhatja a tüneteit.
Az ózon nyáron, a részecskeszennyeződések inkább télen okoznak gondot
A légszennyezettség bármelyik évszakban magas lehet. Télen a köd, pára és gyenge légmozgás miatt különösen a nagyvárosokban, forgalmas utak mellett, vegyes tüzelésű fűtés miatt, elsősorban a felhalmozódó kisméretű részecske szennyezés jelent gondot.
A nyári hőségben a talajközeli ózon koncentrációja emelkedhet magasba, ilyenkor erre is érdemes figyelni, különösen a délutáni és kora esti órákban.
Ezekre ajánlott figyelni nyáron az asztmás betegeknek:
- A nyári időszakban inkább a kora reggeli órák alkalmasak, ha például a szabadban szeretnél futni, kerékpározni.
- A mindennap használt útvonalakat érdemes úgy megtervezni, hogy kerülje a forgalmasabb utakat.
- Indulás előtt ajánlott átnézni az aktuális légszennyezettség-jelentést, és csak akkor útnak indulni, ha az adott napra vonatkozó értékek a normál szint alattiak.
- Ha valaki allergiás asztmában szenved, a pollenjelentést se felejtse el. Magas pollenkoncentráció vagy nagy hőség esetén inkább fontolja meg, hogy zárt térben edz, ilyenkor élvezze inkább a légkondicionálóval felszerelt edzőtermek kényelmét.
- Ha az asztmás beteg nem szeretne lemondani a szabadban végzett mozgásról, akkor csökkentse a fizikai aktivitás mértékét vagy az idejét. 30 perc helyett tervezze 20 percesre az edzést, megerőltető futás helyett végezzen inkább laza kocogást.
- Fontos a kezelőorvossal egyeztetni a szabadban végzett sportolásról. A szakember tanácsokat adhat a sport mellett szükséges gyógyszerekkel kapcsolatban is, amikre szükség lehet, hogy a tünetek ne rosszabbodjanak.
Nemcsak gyönyörűek, de a tüdőt is gyógyítják: képeken 5 hazai barlang, ahova sokszor el kellene látogatni
A magyar gyógybarlangok tisztítják a tüdőt, egészségesebbé tesznek, és még szépek is.
(Képek forrása: Getty Images Hungary)