Tovább romolhat nyáron az aranyér, ha valaki ezekre nem figyel - Szakorvosi tanácsok

Kellő odafigyeléssel elkerülhetők a kellemetlen aranyeres panaszok.

Aranyér nyáron
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Lassan, de biztosan beköszönt a jobb, melegebb idő, ami sajnos az aranyeres panaszok fokozódásával járhat.

Hogy miként lehet elkerülni a kellemetlenségeket, arról dr. Baranyai Lászlót, a Trombózis- és Hematológiai Központ sebésze nyilatkozott.

Miért romlanak az aranyeres panaszok a melegben?

Az aranyér a végbélnyálkahártya alatt található vénás érköteg. Ha az erek megduzzadnak, az azt rögzítő kötőszövet megnyúlik, az erek falában gyulladás keletkezik, és aranyérbetegség tünetei lépnek fel. Ez a végbél leggyakoribb kóros állapota, amely lehet külső vagy belső aranyér, valamint különböző súlyossági fokozatai vannak.

GettyImages-535458192
Fotó: Jasmina007 / Getty Images Hungary

Hogy miért romlanak az aranyeres panaszok, amint beköszönt a jó idő? A probléma többrétű: egyrészt hő hatására az erek kitágulnak, falukban gyulladás alakulhat ki. Az állapotot ronthatja, ha huzamosabb ideig kell ülni, például utazás során. Másrészt a hőségben több folyadékot veszít az ember, így könnyen kiszárad - ez pedig kemény széklethez vezethet, ami hozzájárul a pangáshoz, az aranyeres panaszok fokozódásához. Egy másik tényező, amely a nagyobb meleg beköszöntével problémát okozhat, az a higiénia romlása. Ekkor jobban izzadsz, több verejték van a bőrön, ami a végbél környékén a baktériumok, gombák elszaporodásához vezethet viszketést okozva.

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Mit lehet tenni az aranyeres panaszok ellen?

Hidratáció és rostok

Nagyon fontos - és nem csak az aranyeres panaszok miatt -, hogy figyelj oda a megfelelő mennyiségű folyadék bevitelére! A túl kemény széklet ugyanis nagyban ront az állapoton, nemritkán ez az oka a végbél vérzésének. Ha eleget iszol, valamint ügyelsz arra, hogy nagyobb mennyiségű rostot vigyél be, úgy a széklet fellazul, és csökkenti a tüneteket. Fontos! A kávé és az alkohol vízhajtó hatásúak!

Kerüld a hosszabb ideig tartó ülést

A melegben mindenki kissé kevesebbet mozog, többet ül, olvas a kertben, élvezve a napsütést. A hosszú ülést azonban kerülni kell azoknak, akik az erek tágulata miatt aranyeres problémákkal küzdenek, hiszen az nagyban ront a panaszokon! Időnként mindenképp állj fel, még akkor is, ha hosszabb útra mész! Óránként kelj fel, és kicsit nyújtózz ki! Jó megoldás lehet még az aranyérpárna, mellyel leveheted a nyomást a kényesebb területekről - mondja dr. Baranyai László.

GettyImages-842997460
Fotó: Imgorthand / Getty Images Hungary

Jól szellőző ruhákat válassz!

Csökkentheti az izzadást és a test felhevülését, ha jó minőségű, jól szellőző ruhákat, alsóneműket választasz, és kerülöd a műszálas, szűk öltözékeket. A cél: megakadályozni tested túlmelegedését, hogy az ér ne táguljon tovább, és hogy a baktériumok se tudjanak elszaporodni! Éppen ezért figyeljen arra is, hogy ha strandol, fürdés után mindig vegyen fel száraz fürdőruhát! Ha nedves öltözékben marad, az melegágya a káros mikroorganizmusok elszaporodásának.

Meleg vízben tartózkodást, szaunát kerüld

Még a jó időben is sokan vannak azok, akik szívesen lazítanak jó meleg termálfürdőben, vagy mennek szaunázni. Bár mindkettőnek vannak pozitív egészségügyi hatásai, ám aranyér esetén sajnos ezeket jobb kerülni, főleg azért, mert a kitágult erekben könnyebben keletkeznek vérrögök.

GettyImages-1207212199
Fotó: Cecilie_Arcurs / Getty Images Hungary

Kérj orvosi segítséget!

Előfordulhat, hogy bár az illető betartja a fent említett tanácsokat, ám azok kevésnek bizonyulnak. Ilyenkor jobb, ha felkeresi orvosát, aki vény nélküli vagy receptre kapható krémeket, kenőcsöket ajánl. Ezek általában érösszehúzó, fájdalomcsillapító, gyulladáscsökkentő hatásúak, így sokat javítanak a panaszokon. Léteznek még szájon át szedhető tabletták is, melyek erősítik az erek falát és a kötőszövetet. Legsúlyosabb esetben az orvos műtétet mérlegel.

Az aranyér kialakulásának 7 legfőbb oka - Olvass tovább!

Aranyér esetén sokan eleinte főleg házi praktikákkal próbálkoznak, amik egy bizonyos ideig akár segíthetnek is, sőt meg is szüntethetik a tüneteket, ám van az a pont, amikor már érdemes szakembert felkeresni.

Ez az aranyér kialakulásának 7 legfőbb oka: hogyan kezelhető otthon is a probléma?

Az aranyér igen gyakran okoz tüneteket, de a legtöbben csak későn fordulnak orvoshoz.

Elolvasom

(Képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük