Mit gyógyít az apiterápia? Nagyon kellemes a méhekkel együtt üldögélni

A méhek, bár aprók, elengedhetetlen elemei a természet körforgásának, és az emberi szervezetre is gyógyító hatással vannak.

Apiterápia a méhek gyógyító erejével
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A méhekről első esetben a virágok porzása, a tánccal való kommunikációjuk, a geometrikus kaptárjaik juthatnak eszünkbe. A gyógyító hatásukkal kapcsolatban a méz a legismertebb, mindenki gyermekkora óta tudja, hogy a torokfájás biztos ellenszere egy kanál finom méz. De ezen túl, a méhek a test többi panaszát is képesek gyógyítani, az egészségmegőrzésben és a stresszkezelésben is segítségünkre vannak. A méhek számos olyan bioaktív összetevőket tartalmazó anyagot termelnek, mint a méz, a propolisz, a méhpempő, a méhviasz és a méhméreg - amelyeket a különböző civilizációk sokféle betegség kezelésére használtak, és alkalmaznak ma is. Már az ókori Kínában és Egyiptomban is vizsgálták az orvoslásban. Az ókori rómaiak és a görögök is használtak méhészeti termékeket gyógyászati célokra.

Az apiterápia azon kezelési módszerek összessége, amely ezeket a gyógyító hatású méhtermékeket alkalmazza, és ennek része a kaptárlevegős terápia is. Az allergia leküzdésében, az immunrendszer megerősítésében, de még a sebgyógyításban is hasznosak ezek az anyagok. De maguk a méhek is alkalmazhatóak terápiás keretek között.

Apiterápia a méhek gyógyító erejével

Mára Magyarországon is elterjedt a méhekkel kialakított pihenőszobák alkalmazása. Ezek a kialakított relaxációs szobák elsőre úgy néznek ki, mintha egy átlagos fabódéról vagy furcsa szaunáról lenne szó. Valójában a méhek az ember feje felett zümmögnek, és folyamatosan frissítik a szoba levegőjét, aminek számos előnyös élettani hatása van. A legtöbb ilyen szoba a szabadban van kiállítva, egy szép nagy ablakkal a természetre, így a tájban is gyönyörködhet, aki odabent ücsörög.

A méhek gyakran és módszeresen cserélik és tisztítják a kaptárjuk levegőjét, ami egy fix páratartalmat és 35 fokos hőmérsékletet eredményez. Ennek a levegőnek a belélegzése a terápia egyik alapköve, a levegőben lévő propolisz, illóolajok, virágpor és mézrészecskék gyógyítják a légzőszervi panaszokat. Az immunrendszert is erősítik, és a propolisz, illetve a méhpempő gyulladáscsökkentő hatása az egész testet harmonizálja, felfrissíti. Emellett pedig nagyon kellemes és megnyugtató a halk zümmögésben elmerülni, elcsendesíteni az elmét, és csak mélyeket lélegezni.

GettyImages-1629468329
Fotó: Maryna Terletska / Getty Images Hungary

A méhészeti termékek segítenek a gyógyulásban

Az apiterápiában használt méhproduktumok bizonyítottan gyulladáscsökkentőek, segítik a vérkeringést, és jó hatással vannak a szervezetre. Néhányat közülük azonban fontos, hogy elővigyázatosan alkalmazzon az ember.

Méz 

Az apiterápiában a mézet nyers formában használják, ami azt jelenti, hogy nem szűrik, nem dolgozzák fel, és nem hőkezelik. Tartalmaz fehérjét, ásványi anyagokat, szénhidrátokat, vitaminokat és különböző cukrokat. A sebgyógyításban a méz kocsonyás anyaga fedőréteget képez a sérült felületen, így nem hagyja kiszáradni és beszennyeződni azt. Gombaellenes, gyulladáscsökkentő, antimikrobiális tulajdonságú, és segíti a felgyülemlett folyadék elvezetését a szövetek között. A méz számos sebtípus gyógyításában hatékony, beleértve számos egyéb közt az égési sérüléseket, a traumás és fekélyes sebeket, keléseket is.

GettyImages-948544224
Fotó: mikroman6 / Getty Images Hungary

Belsőleg alkalmazva erősíti az immunrendszert, jó az emésztésnek és az idegrendszernek. A méhpempő hasonlóan működik, sokan multivitaminként szedik a hétköznapokban.

Propolisz 

A méhek a méz mellett egy propolisz nevű vegyületet is előállítanak, amely elsősorban a kaptár védelmét szolgálja. A propolisz összetétele a méhek tartózkodási helyétől és attól függően változhat, hogy milyen fákhoz és virágokhoz férnek hozzá. Rengeteg szerves anyag alkotja ezt a komplex anyagot, aminek a kivonása nem egyszerű feladat. Az orvoslásban kísérletek és tanulmányok sora vizsgálja, hogy sikeresen alkalmazható-e a rákos megbetegedések gyógyításában, erre egyelőre változó eredmények születtek. Gyulladáscsökkentő, fertőtlenítő, fájdalom- és lázcsillapító, valamint vérnyomás-szabályozó hatása azonban ismeretes, ezért gyakran alkalmazzák kiegészítő kezelésként. A mézre allergiások számára körültekintést igényel az alkalmazása.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Méhméreg

A méhméreg az apamin és az adolapin peptideket is tartalmazza. Bár ezek méregként hatnak, kimutatták, hogy gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító tulajdonságokkal rendelkeznek. A méh a csípés során ennek az anyagnak a segítségével védi meg magát. Ezek mellett kiváló gyulladáscsökkentő, így sok felhasználási formája van. Alkalmazzák ízületi és izomkrémekhez, tapaszokhoz és különböző szérumokhoz használják. 

Minden apiterápiás kezelés megkezdése előtt fontos ellenőrizni a lehetséges allergiás tüneteket, és annak fényében alkalmazni. A szorgos szárnyasok azonban egy izgalmas és termékeny területet jelentenek az orvoslásnak, amit napról napra kutatnak és integrálnak a modern gyógyászatba.

Varázsgombában talált anyag segíthet a depresszió ellen: friss kutatás jelent meg róla

Ez az anyag a varázsgombában található meg, és kiderült, hogy hatékony lehet a depresszió ellen.

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük