Demencia, Alzheimer-kór és túlsúly ellen: így kellene mozogni, hogy megelőzd őket
A mozgás segít megelőzni az agy betegségeit.
Az Alzheimer-kór és a demencia a legrettegettebb betegségek közé tartoznak, melyek ellen nincsen olyan módszer, ami biztos védelmet nyújtana. Számos életmódbeli tényező létezik azonban, mellyel csökkenthető a betegségek kialakulásának kockázata.
Már heti másfél-két óra edzés is kimutatható pozitív hatással rendelkezik az egészség megőrzése és a megfelelő testsúly kialakítása során. Kevésbé ismert azonban, hogy az agyi működésre is jótékonyan hat ugyanez.
A demencia megelőzése edzéssel
2006 márciusában az Obesity orvosi magazinban jelent meg egy tanulmány, mely az önkéntes fizikai aktivitásban részt vevők agyát vizsgálta. A kutatók szerint kimutatható volt, hogy az edzést végzők agya plasztikusabb volt, könnyebben tudott új összeköttetéseket létrehozni a neuronok között, így idősebb korukban is könnyebben tanultak, kritikusabban gondolkodtak, és jobb volt a memóriájuk.
A cikk emellett azt is kifejtette, hogy az edzés agyi alkalmazkodó képességet javító hatása az elhízás, a depresszió, az elbutulás és a neurológiai betegségek - mint a Parkinson- és Alzheimer-kór, valamint az iszkémiás stroke vagy az agy- és gerincsérülések - megelőzésében és kezelésében is szerepet kaphat.
Fontos különbség van a mozgásformák között az agyra gyakorolt hatásuk szempontjából. A kardió - azaz kardiovaszkuláris - edzések jellemzője, hogy az izmok számára kisebb terhelést jelentő, ám gyors ütemű mozgást kell monoton módon, tartósan végezni. Ilyen az úszás, a futás vagy a biciklizés, melyek során a szív és a tüdő rengeteg oxigént kell, hogy biztosítson a szervezet ellátására. Ez a mozgástípus az érrendszer fejlesztésével kifejezetten a stroke-ok megelőzésében és a tanulékonyság megőrzésében segít.
Teljesen mások az anaerob mozgásformák, mint a súlyzós edzések vagy más erősítő sportok, melyek szabálytalan, rövid erőkifejtések formájában jelentenek a terhelést. A New York Times-ban 2010-ben jelent meg egy cikk, melyet a Vancouver General Hospital munkatársai készítettek. A tanulmány idősebb, 65-77 év közötti nők körében vizsgálta az erősítő edzések agyfunkcióra gyakorolt hatását. A heti egy-két órát súlyzókkal és konditermi gépekkel edző csoport egy év alatt jelentősen jobb kognitív funkciókat mutatott, mint a többiek.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Legyen szó akár kardióról, akár erősítésről, mindkettő javítja az agy szerotonintermelését. Ez a hormon közrejátszik a nagy kilengésektől mentes hangulat, a megfelelő étvágy és a jó alvás kialakításában. Ha túlzottan kevés van belőle, az szeszélyes viselkedéshez, hízáshoz és nyugtalansághoz vezethet.
A súlyzós edzések különösen alkalmasak arra, hogy az agyat boldogsághormon, endorfin termelésére kényszerítsd, ami megemelkedett energiaszinttel, jó hangulattal jár a mozgás után. A Limerick University kutatói szerint ez az állapot olyan erős, hogy egyes mentális megbetegedések ellen is védelmet nyújt. A 33 vizsgálat eredményeit összegző, összesen 1877 résztvevő eredményeiből levont következtetések szerint a súlyzós edzések hatékonyan csökkentik az enyhébb és erőteljesebb depressziós tüneteket is.
A kutatások alapján az agyi egészség megőrzése érdekében érdemes rendszeresen edzeni. Jó módszer lehet heti másfél-két óra erősítés mellé egy-két alkalommal kardiót beiktatni - vagy ez utóbbit hasonló kardiovaszkuláris, de látványosabb zsírégető, izomerősítő hatása miatt HIIT tréningekre cserélni.
Ételek demencia ellen
Védenek az elhízástól és az elbutulástól is egyszerre! A következő tíz ételt akár minden egyes nap érdemes fogyasztani.
OLVASD EL EZT IS!
- egészséges étkezés
- életmódváltás