Szédülés, veríték, halálfélelem: teendők akut koronária szindróma esetén

Fontos időben felismerni, mert súlyos szívkárosodás vagy akár szívelhalás is felléphet.

Akut koronária szindróma
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Véralvadásgátlásra nem csupán vénás trombózisok megelőzése és kezelése céljából van szükség, hanem az artériákban kialakuló vérrögök ellen is a megelőző terápia fontos részét képezi.

Dr. Szélessy Zsuzsanna főorvosnő, a Trombózisközpont hematológusa az akut koronária szindrómáról és annak kezeléséről tájékoztatott.

Mi az az akut koronária szindróma?

Az akut koronária szindróma - ACS - egy gyűjtőnév, mely a szívkoszorúéren belüli véráramlás akadályozottságát jelenti. Az olyan életveszélyes koszorúér betegségek tartoznak ide, mint az átmeneti szívizom-vérellátási zavar vagy a hirtelen kialakult szívizomelhalás. A szindróma mögött egy koleszterintartalmú-érelmeszesedéses felrakódás - plakk az ér falában - kialakulása húzódik, ami egy idő után megreped. Az ér fala bevérzik, majd véralvadást generálva trombózist okoz.

Az artériákban keletkezett vérrögöket elsősorban a vérlemezkék összecsapódása váltja ki. Ezt leggyakrabban érelmeszesedéses plakk okozza, ami kezdetben csak kicsit szűkíti az ér keresztmetszetét. Idővel az áramlási viszonyok megváltozása miatt az ér belhártyája is sérül, a vérlemezkék kitapadnak, és thrombus képződik. A plakk bevérzik és leszakad, az ér elzáródik. A vérrög tovább sodródik, így embólia alakul ki. Fontos időben felismerni, mert enélkül szívkárosodás vagy hirtelen szívhalál is felléphet.

Az akut koronária szindróma tünetei

Elsősorban mellkasi nyomó, szorító fájdalom jelentkezik. A fájdalom kisugárzásának a helye attól függ, hogy a szív mely területének keringése károsodott. Nehézlégzés, légszomj, szapora vagy rendetlen szívműködés érzése is felléphet. Előfordul még szédülés, vérnyomáscsökkenés, ájulás és hideg verejtékezés, és nem ritka a halálfélelem sem. A tünetek megjelenésekor azonnali orvosi segítség szükséges.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Véralvadásgátlóval a maximális biztonságért

Mivel az artériás trombózisok létrejöttében a vérlemezkék központi szerepet játszanak, így a trombocita működését gátló gyógyszer tartós alkalmazása életmentő lehet. Az ACS utáni első évben nagyobb számban alakul ki szívinfarktus, ha nem szed a beteg a vérlemezke működését gátló gyógyszert. A gyógyszeres kezelés mellett életmódváltás is szükséges, hiszen a dohányzás, a koleszterindús táplálkozás, a sok só használata és a nagyobb súlyfelesleg, illetve a rendszeres mozgás hiánya mind-mind hozzájárul az állapot kialakulásához.

Ezt is szeretjük