Létezik ajakírfüggőség? Megkérdeztük a bőrgyógyászt
A gyakori szőlőzsírhasználattal nehéz leállni. Dr. Csernus Krisztina elmondja, mi van a háttérben.
Ha a tél elmúltával még mindig azon kapod magad, hogy nagy tételben fogyasztod a szőlőzsírt, joggal merül fel benned a kérdés, vajon előfordulhat-e, hogy hozzászoktál.
Arról, hogy létezik-e az ajakírfüggőség, dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász, kozmetológus szakorvost kérdeztük.
Pszichés szőlőzsírfüggés
- A szőlőzsírfüggőség hátterében a legtöbb esetben csupán pszichés függőség áll, egyszerűen egy rossz, megrögzött szokássá válik. A szőlőzsírfüggő akkor is használja az ajakírt, amikor valójában semmi szüksége nem lenne rá - magyarázza dr. Csernus Krisztina.
Tény, hogy ha megrögzött ajakbalzsam-használóként elhagyod a szőlőzsírt, átmenetileg ajakszárazság léphet fel. Ez pedig még inkább megerősíthet a rendszeres alkalmazás szükségességét illetően.
Az átmenetileg fellépő romláss oka, hogy addig az ajkakat folyamatosan befedő szőlőzsír megakadályozta a hámlást, lassította a felszíni megújulást - azaz a legalsó hámsorok sejtjeinek osztódását. Amikor azonban megszűnik a gátló hatás, átmenetileg felgyorsul a hámképződés, ami múló, kiszáradás jellegű tünetekhez vezet.
Szárító hatóanyagok az ajakírben
- Viszonylag gyakran találkozunk azzal a problémával, hogy az ajakír hatóanyagai szárítják ki még jobban az ajkat. Nem ritkán krónikus irritatív vagy allergiás alapon kialakuló, folyamatosan rosszabbodó bőrgyulladást okozhat a rendszeres használat - mondja dr. Csernus Krisztina. A legtöbb problémát a kámfor, a mentol és phenol okozzák, melyek használata után kellemes bizsergést érezhetsz az ajkadon, azonban hosszú távon szárítanak. Számít továbbá a termék alkoholtartalma is. Lehetőleg kerüld az ízesített, mesterségesen színezett és illatos ajakápolókat, mert gyakran vezetnek irritációhoz.
Természetes összetevők
Az aloe és egyéb bőrnyugtató természetes növényi hatóanyagok sokaknál beválnak, azonban a bőrgyógyászok egyre több természetes összetevőre adott allergiás reakcióval találkoznak. Sokan pedig abba a hibába esnek, hogy az ajakír okozta gyulladást még több ajakápoló használatával próbálják ellensúlyozni, és kialakul egy ördögi kör.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Amit biztonsággal használhatsz
A legbiztonságosabb összetevőnek a sima gyógyszertári vazelin vagy a cera alba, azaz méhviasz tekinthető. A vazelin nagyon hatékony és nem irritáló összetevő, de remek ajakápolók még a ceramidok - a bőr saját zsírtartalmú molekulái - és a sheavaj. Ezek az összetevők gyakori használat mellett sem okoznak irritációt.
Mire figyelj szájfény, illetve rúzs vásárlásakor?
- A fentieken túl a rúzs, illetve szájfény vásárlásakor arra is érdemes ügyelni, hogy az tartalmazzon fényvédőt. Az első tavaszi napsugarak megjelenésével már érdemes UV-szűrős ajakbalzsamot, szájfényt vagy rúzst választani. Hosszabb napon tartózkodás esetén - például városnézéskor napos időben - nem javasolt fénylő szájfény vagy színezett rúzs használata, hiszen a pigment és a csillám jobban elnyeli az UV-sugarakat. Az ajak bőre nagyon érzékeny és vékony, nagy a bőrrák kialakulásának kockázata ezen a területen, így az ajkat is óvni kell a káros sugárzástól - magyarázza Dr. Csernus Krisztina.
Ha ismert allergiád van, például lanolinra, illatanyagokra, parabénre, akkor a dobozon feltüntetett összetevőket figyelmesen olvasd el vásárlás előtt. A boltban lehetőleg ne a szádon próbáld ki a tesztert, így megelőzhető a kórokozók terjedése. Érdemes otthon is higiénikusan használható ecsetes vagy sminkpálcás szájfényt használnod, nem olyat, melyet az ujjaddal kell szétkenni az ajkakon.
OLVASD EL EZT IS!
- tanulás
- függőség
Le sem érettségizett, és már koffeinfüggő - Új felmérés
- beauty
- termék-körkép
A 6 legszebb színű szájfény 1000 forint alatt, a csókos ajkakért
- csokoládé
- cukor