A közti vérzés 3 súlyos oka

Chlamydia vagy méhpolip?

A pecsételő vérzés bizonyos esetekben komoly nőgyógyászati betegségekre hívja fel a figyelmedet.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legtöbb nő menstruációja nem éppen a tankönyveknek megfelelően, 28 naponként jelentkezik. Ha ciklusod ennél hosszabb vagy éppen rövidebb, az teljesen normális, csakúgy, mint ahogyan a közti vérzés sem utal minden esetben egészségügyi rendellenességre.

Előfordulhat, hogy egy lelkileg megterhelő, stresszes időszak váltja ki a ciklus közepén jelentkező áttöréses vagy pecsételő vérzést.

Ám, ha gyakran tapasztalod a jelenséget, mindenképpen fordulj orvoshoz, mert komolyabb betegség is állhat a háttérben.

Chlamydia-fertőzés

A néma kór néven emelgetett, nemi úton terjedő betegség olykor a közti vérzésért is felelős. A Chlamydia trachomatis nevű baktérium gyulladást hoz létre a méhnyaknál. A betegség nevéhez hűen sokáig tünetmentes lehet. Ha pedig későn diagnosztizálják, előfordulhat, hogy meddőséget okoz. Bizonyos esetekben a pecsételő vérzés mellett néhány - nem specifikus - tünet is felhívja a figyelmet a betegségre.

Más jelek

  • Alhasi fájdalom.
  • Zavaros hüvelyi folyás.
  • Kismedencei gyulladás.

A leggyakoribb női fertőzések természetes ellenszerei

Nézegess képeket!

Elolvasom

Ne várj a tünetek jelentkezéséig, inkább végeztess évente Chlamydia-szűrést a nőgyógyászoddal. Mivel ez a vizsgálat nem szerepel a szokásos nőgyógyászati szűrések között, külön kell kérned az orvosodtól, és pluszpénzbe kerül. Létezik egy Chlamydia-gyorsteszt is, mely pár perc alatt otthon is elvégezhető. Körülbelül ötezer forintba kerül, és 98%-os biztonsággal kimutatja a fertőzést. Ha időben diagnosztizálták a fertőzést, általában egydózisú, szájon át szedhető gyógyszerrel viszonylag gyorsan kezelhető.

A hüvelyfolyás okai

Nőgyógyász szakértőnkkel készített videónkból megtudhatod, milyen betegségek állnak leggyakrabban a kóros hüvelyfolyás hátterében.

Pajzsmirigy-alulműködés

Az apró, pillangó alakú mirigy, mely a gége előtt helyezkedik el, az egész szervezet működésére hatással van. Az általa termelt pajzsmirigyhormonok - a tiroxin, a trijodtironin, valamint a kalcitonin - a véráramba kerülve a test szinte minden szervéhez eljutnak, így például a méh működését is befolyásolják. Ha a hormonszabályozásban hiba lép fel, az sokszor cikluszavarhoz vezet. A közti vérzésen kívül azonban sok más jele is lehet a pajzsmirigy-alulműködésnek.

További tünetek

A csökkent pajzsmirigyműködést endokrinológus szakember állapítja meg pajzsmirigyfunkció-vizsgálat segítségével. A betegség kezelése jellemzően szájon át szedhető hormonkészítményekkel történik. Gyógyítására jelenleg nincs mód, a gyógyszereket élethosszig kell szednie a páciensnek.

Méhpolip - jóindulatú daganat

A méhpolip a méhnyálkahártyából kiinduló jóindulatú daganat. Mind a méhtestből, mind a méhnyakból kifejlődhet. Hogy pontosan mi áll a kialakulásának hátterében, az jelenleg nem tisztázott.

A szakemberek örökletes tényezőkre, gyulladásos folyamatokra és hormonális okokra egyaránt gyanakodnak. Amennyiben nőgyógyászod méhpolipot diagnosztizál, nem kell megijedned, a polipok az esetek túlnyomó többségében nem válnak rosszindulatúvá. A betegség kezelése azonban elkerülhetetlen, mert súlyos esetekben meddőséghez vezethet.

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Általában erős menzesz, fájdalmas menstruáció, illetve a közösülést követő vérzés hívja fel rá a figyelmet. A modern orvosi technikának köszönhetően nincs szükség minden esetben a hagyományos műtétre, a probléma megoldható endoszkópos eljárással is. Mivel azonban a polipok gyakran kiújulnak, a rendszeres orvosi ellenőrzés mindenképpen ajánlott.

Cikkünk a Reader's Digest Családi orvosi kalauz című könyve segítségével készült.

Ezt is szeretjük