A halhatatlanság kulcsa: így állítható le a sejtöregedés kutatók szerint
Az osztódással szaporodó laposférgek akár örökké is élhetnek.
Valószínűleg te is gondolkoztál már azon, hogy lehetne késleltetni az öregedés folyamatát. De lemondanál a szexről, ha tartós fiatalságot, netán örök életet kapnál cserébe? A jó hír, hogy nem kell, mivel nem egészen így működik a dolog, legalábbis embereknél.
Nagy előrelépés lehet viszont az egészség és a fiatalság megőrzésének terén az osztódással szaporodó férgeken végzett brit kutatás eredménye.
A férgeknek sikerül a lehetetlen
Brit tudósok felfedezték a laposférgek egy fajtájánál azt a képességet, amellyel győzedelmeskedni tudnak az öregedés folyamata felett. A Proceedings of the National Academy című folyóiratban megjelent tanulmány szerint a laposférgek képesek folyamatosan karbantartani DNS-ük azon kritikus részét, mely a regenerációért felelős.
Aziz Aboobaker - a Nottinghami Egyetem kutatásának vezetője - állítja, hogy adataik igazolták egy előzetes feltételezésüket azzal kapcsolatban, hogyan is nézne ki egy élőlény esetében a potenciálisan halhatatlan lét. A közönséges laposférgek rendkívüli megújulóképességükkel elkápráztatták a tudósokat. A hosszanti vagy keresztirányban kettészelt féreg ugyanis két - életre alkalmas - féreggé tud regenerálódni.
Halhatatlan élőlények
Aboobaker csapata a laposférgek két típusát vizsgálta. Az egyik szexuálisan reprodukál, mint az ember, a másik aszexuális, egyszerűen osztódással szaporodik. Mindkettőnél újra és újra megfigyelhető az izmok, a bőrfelület, a barázdák, sőt, az agy hibátlan, korlátlan regenerálódása. Mindemellett az aszexuális példányok egy kulcsfontosságú enzimet is termelnek a szaporodás során, amely által képesek gyakorlatilag halhatatlanok lenni.
Az örök fiatalság titka: telomeráz enzim
A tudósok úgy gondolják, hogy az egyik kulcsfaktor a teloméra hosszában rejlik. A telomérák a DNS szakaszai, melyek a kromoszómák végeit fedik, védelmezve őket a károsodásoktól és az öregedéstől.
A sejtek lehetséges osztódásainak száma a telomérák hosszától függ, amelyek folyamatosan kopnak. A rövidebb telomérák hozzájárulnak a gyorsabb öregedéshez.
Egy előző, Elizabeth H. Blackburn, Carol W. Greider és Jack W. Szostak által végzett kutatás - ami 2009-ben elnyerte az orvosi-élettani Nobel-díjat - megmutatta, hogyan védik a teloméraszakaszok a kromoszómákat, és kiderült, hogy a telomérák fenntarthatók a telomeráz nevű enzim tevékenységével.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A legtöbb szexuális úton szaporodó élőlénynél ez az enzim a korai fejlődés szakaszában a legaktívabb, de Aboobaker csapata megtalálta a telomerázt az osztódással szaporodó férgekben, amelyekben drasztikusan megnő az enzim aktivitása a regeneráció folyamán. Ezáltal lehetségessé válik a telomerák fennmaradása, illetve a hiányzó szövetek pótlása is.
A kutatás folytatása
A következő lépésben a kutatók szeretnék megérteni a mechanizmus részleteit, illetve többet megtudni arról, hogyan lehetne kifejleszteni egy halhatatlan élőlényt.
Dougles Kell - a Biotechnológiai és Biológiai Tudományok Kutatási Tanácsa vezetője - szerint az izgalmas felfedezés jelentősen hozzájárulhat az öregedésért felelős folyamatok mélyebben ható megismeréséhez. Ez a kutatás jelentős alapot nyújthat más élőlények - köztük az ember - egészségének megőrzéséhez és potenciális élettartamának eléréséhez.
Te szeretnél örökké élni?
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- a hosszú élet titka
Ezt tedd 20 évesen, hogy 40 évesen egészséges légy!
- megelőzés
- a hosszú élet titka
8 dolog, ami garantáltan meghosszabbítja az életed
- tudomány
- genetika