Szinte minden szervet tönkretesz a testben: a magyarok nagy részét érinti ez az állapot

A Föld lakosságának több mint fele is küzd vele.

A túlsúly hatása a szervezetre
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az elhízás világszintű probléma: a Föld lakosságának 51 százaléka, vagyis több mint négymilliárd ember küzd túlsúllyal, ami nagyrészt az egészségtelen táplálkozásnak, a mozgásszegény életmódnak és a rossz minőségű ételeknek köszönhető. Magyarország Európában a top három legkövérebb nemzet között szerepel, míg a világon a tíz közé sorolják a magyarokat. A túlsúly veszélyes, szinte minden szervet tönkretesz a testben, ezért érdemes tenni ellene.

A magyarok nagy részét érinti ez az állapot

Az Elhízástudományi Világszövetség (World Obesity Federation) 2023-as jelentése szerint Magyarország felnőtt lakosságának 36 százaléka lesz túlsúlyos 2035-re, amit a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai is megerősítenek. Ez kiemelkedően magas arány az országok között. Főként a férfiak és a fiúgyerekek körében nő drámaian az elhízottak aránya. A magyar gyerekek körében évente 4,2 százalékkal emelkedik várhatóan a túlsúlyosok száma, ami szintén magas érték.

GettyImages-1437250060
Fotó: Liudmila Chernetska / Getty Images Hungary

Az elhízás nagyon sok betegséggel áll közvetlen összefüggésben, és az egész szervezetünket érinti: szinte nincs olyan szervünk, amire ne lenne káros hatással. Az elhízottak között két-háromszor gyakoribb a cukorbetegség, a magas vérnyomás és más szív- és érrendszeri megbetegedések, az érelmeszesedés és a daganatos betegségek előfordulása. 

Hatásal van a szív- és érrendszerre

Az elhízás növeli a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázatát, beleértve a magas vérnyomást, a szívbetegségeket, a stroke-ot és a szívinfarktust. A túlsúly fokozza a szív munkáját, ezért növeli a vérnyomást és a koleszterinszintet, valamint elősegítheti az érelmeszesedést.

Negatívan hat a májműködésre

Az elhízás hozzájárulhat a nemalkoholos zsírmáj kialakulásához, amely súlyos esetben májgyulladáshoz vagy májcirrózishoz vezethet. A máj zsíros elfajulásakor májsejteken belül kis lipidburokban zsírcseppek jönnek létre. Emiatt a máj sejtjei könnyebben elpusztulnak. Ez a folyamat hosszabb távon kötőszövet-felhalmozódáshoz, végül a legsúlyosabb stádiumhoz, a májzsugorhoz vezethet.

A cikk az ajánló után folytatódik

A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?

Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. november 27. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Növeli a vesebetegségek kockázatát

A krónikus túlsúly az egyik legkomolyabb kockázati tényező a vesebetegségek esetében, és súlyos esetekben vesekárosodást és veseelégtelenséget okozhat. Azoknál az embereknél, akik túlsúlyosak vagy elhízottak, akár hétszer nagyobb a végstádiumú vesebetegség kialakulásának esélye, mint a normál testsúlyúaknál.

Emésztőrendszeri megbetegedéseket okozhat

A túlsúly növeli az olyan emésztőrendszeri betegségek kockázatát, mint a gastrooesophagealis reflux, az irritábilisbél-szindróma és a nyelőcsőrák, emellett a vastagbél és a végbél működését is megzavarja, így hozzájárul a vastagbélrák kialakulásához. Egy 2020-as tanulmány szerint a gyulladásos bélbetegségek kockázata a túlsúllyal arányosan növekszik.

GettyImages-1571328880
Fotó: Pawel Kacperek / Getty Images Hungary

Hogyan kezelhető?

Az érintettek leginkább maguk tehetnek a testsúlyuk normalizálásáért, elsősorban úgy, hogy életmódot váltanak. Fontos, hogy napi minimum 30 perc aktív mozgást végezzenek, kerüljék az ultrafeldolgozott, magas cukortartalmú ételeket, és a legfrissebb kutatások azt bizonyítják, hogy a megfelelő mennyiségű alvás hozzájárul a testsúly normalizálásához. Emellett a dietetikusok által ajánlott diéták is segíthetnek a normál testsúly eléréséhez és fenntartásához. A mediterrán, a DASH- és MIND-étrend egészséges és változatos, illetve a változókori elhízással is felveszik a harcot. Ha viszont nem sikerül egyedül megküzdeni vele, érdemes dietetikushoz vagy gasztroenterológushoz fordulni a problémával.

Hány kilótól jelent komoly bajt a túlsúly? Hamarabb életveszélyes, mint azt sokan gondolnák

Az elhízás komoly kockázatokat rejt, egy bizonyos túlsúly felett akár életveszélyes is lehet.

Elolvasom

(A képek forrása: Getty Images Hungary)

Ezt is szeretjük