4 közkedvelt gyógynövény súlyos mellékhatásai

Szívesen alkalmazod a gyógynövényeket enyhébb tünetekre, hiszen csak segítségedre lehetnek? Sajnos ez nem minden esetben igaz.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A természet gyógyszertára telis-tele van olyan gyógynövényekkel, melyek olykor hatékonyabban alkalmazhatóak, mint egyes szintetikus gyógyszerek. De ez csak akkor igaz, ha tisztában vagy azzal, hogy bizonyos esetekben a természetes gyógymódok is veszélyessé válhatnak.

Orbáncfű: fogamzásgátló mellett semmiképp

Az orbáncfűfélék családjába tartozó évelő növény hatóanyaga többek között cseranyagot, cukrot és pektint tartalmaz. Ez a gyógynövény igen széles körben használatos a népi gyógyászatban. A belőle főzött teát depresszió, szorongás, magas vérnyomás, emésztési zavarok, továbbá vesebántalmak ellen is alkalmazzák. Forrázatát pedig külső sérülések kezelése során használják. De mindezen kívül még torokgyulladás, valamint fogínysorvadás ellen is remek ellenszer.

Mikor ne használd?

Bár hatékonyan alkalmazható az orbáncfű enyhe depresszió, szorongás, esetleg évszakhoz kötődő pszichés problémák esetében, néhány dologra oda kell figyelned.

Ha szintetikus antidepresszánst vagy Efedrát – gyógynövényes serkentőszer – szedsz, ne alkalmazd mellette az orbáncfűt, ugyanis fokozza a gyógyszer hatásait. Ennek következtében pedig alkalmazása során vérnyomásod megugorhat. Fogamzásgátló tablettával sem szerencsés kombinálnod, mert csökkentheti annak hatását.

Gyömbér: vérnyomásemelő mellett soha

A keletről érkezett gyógynövény a kínai és indiai népi gyógyászatban már ősidők óta ismert, és sikerrel alkalmazott.
A gyömbér csökkenti a nyálkahártyák irritációját, megnyugtatja a háborgó gyomrot, valamint csökkenti az emésztési zavarokat. Hatékonyan alkalmazzák természetes fájdalomcsillapítóként és gyulladáscsökkentő szerként egyaránt. Ezenkívül pedig népszerű afrodiziákumként is ismeretes.

Mikor ne használd?

Használata azonban veszélyessé válhat, mert, bár a gyomrod émelygését megszünteti, bizonyos gyógyszerekkel igen könnyen kölcsönhatásba léphet. Épp ezért tilos a gyömbért nyugtatókkal, illetve vérnyomásemelőkkel együtt alkalmaznod. Ezeknek a gyógyszereknek a hatásait fokozza a gyógynövény, melynek következtében veszélyes mértékben leviheti a vérnyomásodat, vagy szabálytalan szívverést okozhat.

A gomba ellenes plusz

Micovag Plus hüvelykúp természetes eredetű összetevőkkel, tejsavval és kamillakivonattal egészíti ki a hüvelygomba kezelését. A tejsav visszaállítja a normál hüvelyi pH-t, így képes gátolni a gombák szaporodását, a kamillakivonat pedig enyhíti az égő érzést és csillapítja a kellemetlen viszketést. A Micovag Plus hüvelykúp a tünetek enyhítésével teszi teljessé a célzott gombaellenes terápiát. A gyógyszertárakban vény nélkül kapható gyógyászati segédeszköz.

A KOCKÁZATOKRÓL OLVASSA EL A HASZNÁLATI ÚTMUTATÓT, VAGY KÉRDEZZE MEG KEZELŐORVOSÁT!

Promóció

Macskakarom: ha babát szeretnél, mellőzd!

A Peruból származó macskakarom remek immunerősítő tulajdonságáról ismert. Kiválóan alkalmazható különféle fertőzések és ízületi panaszok kezelésére. Gyulladáscsökkentő hatásának köszönhetően remekül enyhíti a gyomorbántalmak tüneteit.

Mikor ne használd?

Ha nagyobb adagokban használod, lecsökkentheti szervezetedben a petesejtek termelődését – rontva ezáltal a fogamzóképességet. Ha tehát gyermeket tervezel, semmiképp se alkalmazd ezt a növényt – továbbá akkor is felejtsd el, ha váradós vagy. A macskakarom ugyanis bizonyos esetekben méhösszehúzódást eredményez, így vetélést okozhat. Ezenkívül használata ellenjavallt gyomorfekélyes betegeknél, illetve akkor is, ha pusztán csak érzékenyebb a gyomrod – mivel a macskakarom irritálhatja a gyomornyálkahártyádat.

Macskagyökér: nyugtatók mellett ne fogyaszd!

A macskagyökérfélék családjába tartozó évelő növény évszázadok óta használatos a népi gyógyászatban. Mindez illóolaj-, cukor-, csersav- és alkaloidatartalmának köszönhető. Idegcsillapító és enyhe altató hatása révén nyugtató teakeverék formájában alkalmazzák - az álmatlanság és a szorongás tüneteinek enyhítésére.

Mikor ne használd?

Nem megfelelő használat esetén a gyógynövény rendkívül káros hatással lehet az egészségedre. A macskagyökér ugyanis fokozza a különféle szintetikus nyugtatók hatásait. Ilyen esetekben pedig bágyadtságot, súlyos szédülést, valamint komolyabb emésztési zavarokat okozhat a növény alkalmazása.
Ne feledd, hogy használata mellett az alkoholfogyasztástól is tartózkodnod kell!

Ezt is szeretjük