3 súlyos betegség a fülzúgás mögött
Nem tudod, mi okozhatja az idegesítő csengést a füledben? Segítünk kideríteni, hogy időben orvosolhasd a problémát!
A fülzúgás vagy fülcsengés - latinul tinnitusz - inger hiányában fellépő zúgó hangérzet. A kellemetlen zaj - melyet egyik vagy mindkét füled esetében is tapasztalhatsz - szinte bármilyen frekvenciájú lehet. Időszakosan vagy állandóan is jelentkezhet, és olykor valamilyen háttérben meghúzódó egészségügyi problémára hívja fel a figyelmet.
Anyagcsere-betegségek
Néhány anyagcsere-betegségben a fülzúgás kísérő tünet lehet. Ilyenek például a zsíranyagcsere zavarai vagy a diabétesz, de vesebetegségek, illetve pajzsmirigyproblémák is állhatnak a háttérben. Nem teljesen ismert ezeknek a betegségeknek a hallószervre gyakorolt közvetlen hatása. Szakemberek úgy gondolják, talán közvetett károsító hatást fejtenek ki azáltal, hogy az érzéksejtek oxigénellátását csökkentik.
Amennyiben arra gyanakszol, hogy a fülzúgást a fent említett anyagcsere-zavarok valamelyike okozza, mindenképpen érdemes elmenned laborvizsgálatra. A kiváltó betegség kezelésével a fülzúgás is megszűnik majd, ráadásul elejét veheted a komolyabb szövődmények kialakulásának is.
Gyógyszermérgezések
Gyógyszerek egész sora tartalmaz olyan hatóanyagokat, melyek veszélyesek a hallószervre nézve, és fülzúgást okozhatnak. Ezeket az anyagokat a szaknyelv ototoxikusnak, tehát a fül számára mérgezőnek nevezi.
Veszélyes hatóanyagok
- Diuretikumok: ezeket a vízhajtó szereket az orvos rendszerint magas vérnyomás vagy a szöveti folyadék felgyülemlése - ödéma - esetén írja fel.
- Aminoglikozidok: súlyos fertőzések elleni antibiotikumok.
- Acetilsav: az aszpirin hatóanyaga, sok fájdalomcsillapítóban előfordul.
- Diclofenac: mozgásszervi fájdalmak enyhítésére szolgál, gyulladáscsökkentő hatású is.
- Carbamazepin: epilepszia elleni gyógyszer, melyet tinnitussal járó neurológiai betegségekben is adnak, azonban paradox módon maga is tinnitust okozhat.
- Antihisztaminok: az allergia elleni szerek szintén kiválthatják a fülzúgást.
A gyógyszerismertetőn gyakran nem tüntetik fel a fülzúgást, mint mellékhatást. Beszélj az orvossal, ha felmerül a gyanú, hogy összefüggés lehet a szedett gyógyszer és a kellemetlen tünet között. A felsorolt gyógyszerek okozta tinnitus általában csak nagyobb dózis hatására alakul ki, és nem maradandó - a gyógyszer elhagyásával abbamarad.
Az állkapocs betegségei
A rágóízület területén fellépő kopás, mely artrózis formájában jelentkezhet, vagy a rágóizomzat kóros feszülése is kiválthat tinnitust. Létrejöhet az úgynevezett malokklúzió kapcsán, azaz a rágófelszínek zavara miatt, amikor hibás harapás alakul ki.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A stressz és a belső feszültségek kedveznek az ilyen zavarok kialakulásának, melyek miatt az állkapocs akaratlanul összepréselődik. Ez eredményezi a rágóizomzat feszülését és az éjszakai fogcsikorgatást - más néven bruxismust.
Ajánlott felkeresned a fogorvosod, aki feltárja és kezeli az ilyen zavarokat.
Fizioterápiás módszerek is segítenek a feszülések mérséklésében, melyek később a nyak és a nyakcsigolya izomzatára is ráterjedhetnek. Bizonyos esetekben pedig megfontolandó a pszichoterápiás kezelés, hogy a belső, tudat alatti feszültséget megszüntesse.
Cikkünk Dr. Michéle Markus és Alexander Hoffmann Vészjelek a belső fülből című könyve alapján készült.
OLVASD EL EZT IS!
- fül
- vérkeringés