3 veszélyes és súlyos betegség, mely a nőket jobban érinti
Léteznek betegségek, melyek a nőket sokkal nagyobb számban érintik. Gyengébbek vagyunk?
Természetes, hogy a betegségek egy része élesen megoszlik a nemek között, hiszen fizikai jellegünkből kifolyólag nem lehetünk minden betegségben érintettek. A petefészekciszta egyértelműen a nőké, a prosztatarák pedig csak a férfiakat érintheti. De nem csak a nemekhez fűződő szervek miatt érintett a férfi vagy a nő jobban egy adott betegségben. A lélekkel kapcsolatos problémák például majdnem minden esetben a gyengébbik nem körében gyakoribbak. Vajon gyengeségünk az oka?
Depresszió
A depresszió a 21. századi életmód mentén egyre gyakoribb betegséggé válik, de a felmérések szerint a nőket nagyobb százalékban érinti, mint a férfiakat. A nőkre az emancipáció és a hagyományos életvitel értékeinek keveredése miatt nagyobb társadalmi súly nehezedik. Állandó stresszben élnek, mert mind az irodában, mind pedig az otthonukban meg kell felelniük az elvárásoknak. Persze, hogy mennyire a társadalom által, illetve mennyire önmaguk által felállított elvárásokról van szó, az már kérdéses.
Hiába van hivatalosan egyenjogúság, egy nőnek rendre többet kell teljesítenie és bizonyítania ahhoz, hogy feljebb kerüljön a ranglétrán, és az előrelépéssel a nehézségek korántsem érnek véget. A vezetői pozícióban lévő nőknek ugyanis sokkal nehezebb beosztottjaikkal – különösen, ha azok férfiak – elfogadtatni kompetenciájukat és tehetségüket, valamint könnyebben csúsznak vissza előző állásukba, ha hibáznak. Éppen ezért minél előrébb lép valaki, annál tökéletesebben kell teljesítenie.
Ezzel egy időben azonban nem csökken az otthoni munka mennyisége sem. A mai napig megdöbbenést okoz, ha a férfi marad otthon gyesen és nem a nő, és a mai napig előny, ha egy nő tud főzni, vagy szépen vezeti a háztartást.
A két vonal közti meghasonulás pedig állandó stresszben tartja a modern nőket. A stressz pedig, mint tudjuk, a leghatásosabb módja annak, hogy eljusson valaki a depresszióig.
Ha szeretnéd tesztelni magad, hogy vajon depressziós vagy-e, akkor kattints az alábbi címekre:
Beck-féle depresszió teszt »
Öregkori depresszió teszt »
Alkoholizmus
Az alkoholizmus egy függőségi betegség, mégis megéri külön kezelni a későbbiekben részletezett egyéb függőségi problémáktól – ennek oka nem a betegség jellemzőiben, hanem sokkal inkább gyakoriságában keresendő.
A tévedések elkerülése végett nem feltétlenül kell úgy elképzelni az alkoholista beteget, ahogy azt a felmérések szerint a legtöbb ember teszi.
- Az alkoholista nem feltétlenül él rossz anyagi körülmények között.
- Az alkoholista nem munkanélküli vagy csavargó – a probléma magas beosztásban lévő, jól kereső embereket is érinthet.
- Az alkoholista nem feltétlenül issza magát részegre.
- Az alkoholista nem iszik minden nap.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ezekkel a téves hiedelmekkel ellentétben Dr. Robert Lefever – a nemzetközileg elismert brit szaktekintély, aki a drogok és az egyéb függőségi viszonyok problémakörével foglalkozik – az 1988-ban megjelent, How to Combat Alcoholism and Addiction című könyvében az alábbiak szerint fogalmazta meg, hogy ki az alkoholista:
- Az alkoholista képtelen arra, hogy megjósolja, mi fog vele történni az első pohár ital után.
Hogy miért érinti az alkoholizmus-probléma inkább a nőket? A válasz egyszerűbb, mint gondolnánk:
- Mert a nők inkább érzelmeik által vezéreltek, tehát nehezebben is dolgozzák fel a krízishelyzeteket.
- Általában testsúlyuk kisebb, kisebb termetűek, vékonyabbak és alacsonyabbak, mint férfi társaik.
- Valamint nehezebben bontja le szervezetük az alkoholt.
Ebből a három dologból pedig egyenesen az következik, hogy:
- könnyebben nyúlnak alkoholhoz
- ha már hozzányúlnak, akkor könnyebben csípnek be
- és ha már becsíptek, annak hatása tovább tart.
A University College London kutatása szerint – mely mintegy 8000 dolgozót vizsgált meg – a magasabb beosztásban dolgozó nők 14%-ának vannak problémái az alkohollal, míg az alacsonyabb beosztásúaknak csak mintegy 4%-a fogyaszt rendszeresen alkoholt. A férfiak esetében az eredmény mindössze 10%-ra jött ki, függetlenül a hierarchiában elfoglalt helyüktől. Ennek háttereként a munkahelyi nyomást, a felelősséggel járó stresszt és a bizonytalan érzelmi életet jelölték meg.
Egyéb függőségi betegségek
A függőségi betegségek skálája jóval szélesebb manapság, mint akár csak néhány évvel ezelőtt. A nők esetében különösen a vásárlásfüggőségről érdemes beszélni, hiszen a munkamánia vagy a számítógéptől való függés nemek közti megoszlása vagy kiegyenlített, vagy inkább még a férfiakhoz húz.
Az élvezeti cikkek mennyisége és minősége ugyanis jelentősen megváltozott az elmúlt években. A fogyasztói társadalom kialakulása és erősödése mentén ugyanis a mindennapi igényeket jóval felülmúló termékek hatalmas vásárlói erőt generálnak, még akkor is, ha a termékek funkciója egyébként felesleges.
A folyamatosan megújuló technikai eszközök, az akciók és a reklámokban szereplő boldogan vásároló emberek minduntalan vásárlásra késztetik az embert. A bevásárló-központok és a marketingfogások középpontjában pedig mindig is a nő állt, hiszen a nő könnyebben ad ki pénzt, és nagyobb örömmel tölti napjait butikokban.
OLVASD EL EZT IS!
- pszichoszomatikus
- tünetek és betegségek
A kínzó hátfájás rejtett, háttérben meghúzódó lelki okai
- székrekedés
- puffadás
Puffadás, székrekedés, elhízás
- menstruáció
- női egészség