2 súlyos betegség a hasfájás mögött, amire véletlenül se gondolsz
A rossz emésztésen kívül több komoly betegséget is jelezhet a gyakori hasfájás.
Hasfájásra legtöbben bevesznek egy savlekötőt vagy emésztés segítőt, pedig a fájdalom hátterében nem biztos, hogy emésztési probléma áll. Ezen a területen több ideg találkozik, így máshonnan is kiindulhat a fájdalom.
Érdemes megfigyelned, hogy pontosan mikor és milyen fájdalom jelentkezik, ha pedig hosszabb ideje fennállnak a tünetek, feltétlenül keresd fel az orvost!
Porckorongsérv
A gerincet alkotó csigolyák a test tartásáért felelnek. Azért, hogy a gerincoszlop rugalmas legyen, porckorongok vannak közöttük. A korongok két részből állnak: egy kocsonyás magból és az azt körülvevő szilárdabb, rostos gyűrűből.
Amikor ez a külső gyűrű valami miatt elszakad - amit okozhat sérülés, idős korból fakadó probléma is -, a belső rész kitüremkedik.
A tünetek attól függően jelentkeznek, hogy pontosan a gerincoszlop melyik részében keletkezett a probléma.
A fájdalom kialakulásában az is közrejátszik, hogy milyen irányú és mértékű a kitüremkedés. A hát közepénél, a bordáknál az ideggyökök szétágaznak és a rájuk gyakorolt nyomás fájdalmat okozhat a hasi részben.
Tünetek
- Hátfájdalom.
- Végtagok zsibbadása.
- Hirtelen mozdulatra nyilalló fájdalom.
- Köhögésnél, tüsszentésnél hasi fájdalom.
Kezelése
A betegség súlyosságának és pontos helyének megállapítására több vizsgálat is alkalmazható. A sikeres kezelés alappillére a kórelőzmény felvétele és a fizikális vizsgálat. Az orvos röntgen, CT és MRI gép segítségével alkot pontos képet a porckorongsérvről. Gyógyszeres kezelést több okból is alkalmazhatnak. Az általános fájdalomcsillapítás mellett, gyulladáscsökkentőt és izomlazítót is adhatnak - utóbbit abban az esetben írják fel, ha a betegséget kóros izom-összehúzódás okozza.
Krónikus állapotnál a fizikoterápia és a gerinctorna is a kezelés része. Ez hasznos a fájdalom enyhítésében, valamint a megfelelő izmok ellazításában és megerősítésében is. Segédeszközként speciális fűzőt és övet is javasolhatnak, de ezeket is csak az orvos utasításainak megfelelően szabad alkalmazni. Helytelen használat esetén, akár ronthat is az állapoton. A sérv súlyosságától függően műtétre is sor kerülhet. Ezt a komoly beavatkozást csak igazán indokolt esetben végzik.
Cukorbetegség
Amikor a szervezetnek problémát okoz a cukor feldolgozása, az a test egész működését befolyásolja. A vércukor szinten tartásáért a hasnyálmirigyben képződő inzulin a felelős.
Az 1-es típusú cukorbetegségnél nem képződik ez a hormon, így mesterségesen kell pótolni. A 2-es típusú cukorbetegségnél inzulinrezisztencia lép fel, és a szervezet nem megfelelően reagál a termelt inzulinra.
Az ausztráliai Sydney Egyetem vizsgálata szerint 136 cukorbeteg közül 35% szenved hasi puffadástól és 27% hasi görcsöktől, hasmenéstől és székrekedéstől. Diabéteszesek körében gyakrabban fordul elő reflux, gyomorégés is.
A diabeteszes gastroparesis a felső tápcsatorna panaszokkal járó problémája, ami gyakran a cukorbetegség kísérője.
Ezek a gyomorürülési zavarok számos kellemetlen tünettel járnak, melyeket a gyomorban található érzőidegek károsodása okoz.
Tünetek
- Hányinger, hányás.
- Felső hasi fájdalom.
- Székrekedés vagy hasmenés.
- Emésztési problémák, puffadás.
- Evés után kellemetlen teltségérzet.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Kezelése
A diabétesz típusától függően, inzulinpótlással vagy életmódváltással, testsúlycsökkentéssel kezelik a betegséget. Az általános terápia mellett kiemelten kell foglalkozni az étkezési szokások megváltoztatásával. A hasi fájdalmak megelőzéséhez több folyadékot kell inni, gyakrabban, de kisebb adagokban étkezni. Gyomorsav problémák esetében savlekötőt írnak fel. A gyomorürülési zavaroknál táplálkozási tanácsadás és gyógyszeres kezelés segíthet. Bélproblémáknál a tüneti kezelés mellett az inzulinszint helyreállítása a megoldás.
OLVASD EL EZT IS!
- hasfájás
- mellékhatás
3 nőgyógyászati tünet, amivel azonnal fordulj orvoshoz!
- hasfájás
- fájdalom
Hasi fájdalmak, émelygés
- cukorbetegség
- gyulladás