2 durva tévhit a nátháról
Egyes egészségügyi témájú tévhitek nehezen kopnak ki a köztudatból. Most két, náthával kapcsolatost szeretnénk eloszlatni.
Talán te is minden télen átesel a szokásos egy-két hetes náthás időszakon. A kezdeti orrdugulás mellett kellemetlenül kapar a torkod, majd több tucat papír zsebkendőt használsz el ilyenkor. Nem érzed az illatokat, és lüktet a fejed, miközben környezeted együttérzésére sem számíthatsz, hiszen ez nem komoly betegség, csak nátha.
Bármennyire is hétköznapi azonban a nátha, még napjainkban is sok tévhit, félinformáció kering vele kapcsolatban.
A hidegtől náthás leszel
Valószínűleg rémlik még anyukád intelme, miszerint sapka és sál nélkül ne menj ki télen a szabadba, mert megfázol, náthás leszel. Ám valójában a téli hideg önmagában nem vezet meghűléshez. Kialakulására egyfelől szükség van a kétszázféle náthavírus valamelyikére, másfelől a hidegben nehezebben szaporodnak a kórokozók.
Az összefüggés hátterében sokkal inkább az áll, hogy télen jellemzően gyengébb az immunrendszered, valamint hideg időben a nyálkahártyák kiszáradnak, így nehezebben állnak ellen a kórokozóknak.
Mozdulj ki bátran!
A hidegtől tehát nem leszel náthás, valójában éppen az ellenkezője igaz. Ha az egész napodat zárt, levegőtlen térben töltöd, sokkal könnyebben elkaphatsz valamilyen kórokozót a kollégáktól. Ám ha nem tartasz annyira a kinti időjárástól, és hajlandó vagy télen is legalább napi fél órát kint tölteni a szabad levegőn, immunrendszered erősebb lesz, jobban ellenáll a kórokozók támadásának.
A nátha gyógyszerrel gyógyítható
Bár számos nem vényköteles gyógyszer kapható ma már meghűlésre, egyikhez sem érdemes túl nagy reményeket fűznöd. Enyhíthetik ugyan a tüneteket, de gyors gyógyulást nem várhatsz tőlük. Igaz ugyanis a régi megfigyelés, miszerint a nátha gyógyszerrel hét nap alatt, gyógyszer nélkül egy hét alatt múlik el.
Sajnos megelőzni is nehéz a náthát, hiszen mivel több mint kétszáz vírusfajta okozza, nem jelent védettséget mindegyik ellen, ha tél elején már átestél egy náthás időszakon. Mindössze annyit tehetsz, hogy immunrendszeredet minél inkább felvértezed. Ehhez pedig elengedhetetlen a rendszeres mozgás és a bőséges vitaminbevitel.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Tehetsz még valamit?
A gyógyulás érdekében mindössze annyit tehetsz, hogy támogatod immunrendszeredet. Ugyanakkor nem szabad félvállról venned a náthát, hiszen kialakulhatnak szövődményei - például arcüreggyulladás, illetve szélsőséges esetben tüdőgyulladás.
Azért, hogy ne legyen nagyobb a baj, fontos, hogy szabaddá tedd az orrjáratokat, légutakat. Használj orrcseppet, orrspray-t, légút-felszabadító cukorkát, valamint párologtass a lakásban – ez utóbbi megakadályozza, hogy kiszáradjon az orr nyálkahártya.
A tünetek súlyosságát enyhítheted még izzasztó, köhögéscsillapító és nyákoldó gyógyteákkal is. Ezek közül legismertebb a hársfa, a menta és a kakukkfű, de a bodza és a fehérmályva sokat segít.
Voltál már náthás az idei téli szezonban?
OLVASD EL EZT IS!
- depresszió
- influenza
Melyik a leggyakoribb téli betegség?
- nátha
- megfázás