Róma, Velence, Barcelona, Amszterdam - mi a közös bennük? Többek között az, hogy annyi turista keresi fel őket minden évben, hogy az már negatív hatással van a helyiek mindennapjaira.
Azonban nem csak a híres nagyvárosok küzdenek a problémával, egyre több hely kerül fel a listára.
A tömegturizmus háttere
Az egyik jelentős indok, ami manapság feltesz egy adott helyszínt a tömegturizmussal küzdők listájára, az Instagram. Bizonyos helyszínek valóban olyanok, mintha egy mesekönyvből vagy képeslapról elevenednének meg, és az Instagramnak hála ezek a csábító fotók egyre több emberhez eljutnak. Így újabb helyek jönnek divatba egyre több embert inspirálva, hogy felkeressék és megörökítsék azt.
Egy másik indok a filmturizmus, ugyanis bizonyos helyszínek azért vonzzák tömegével a turistákat, mert szerepeltek valamilyen filmben vagy sorozatban. Remek példa erre Dubrovnik, ahol számos Trónok harca-jelenetet vettek fel, és szinte a semmiből vált a világ egyik leglátogatottabb városává.
A tömegturizmus káros hatásai sok mindenre kiterjednek: a turisták sok esetben akadályozzák a helyiek jövés-menését, szemetelnek, és károsítják a műemlékeket. Sok helyen ezért a kormány vagy az önkormányzat már kénytelen különböző korlátozásokat bevetni.

A Japánban található Kiotóban sokszor lépni is alig lehet az oda látogatóktól, akiknek a száma évente meghaladja a 7 milliót. Külön probléma, hogy a turisták zaklatják a gésákat, mivel sokszor a beleegyezésük nélkül szelfiznek velük.
Fotó: Nicolas Datiche / Getty Images Hungary

Nem csak Skócia, de egyben a világ egyik leginkább turistamágnes helye a Skye-sziget, amit főleg nyáron, és elsősorban a kempingezők árasztanak el. A rendőrség már figyelmeztetett, hogy aki nem foglalt előre szállást, az nem mehet a szigetre.
Fotó: 1111Iespdj / Getty Images Hungary

Cinque Terre öt falu Észak-Olaszországban, ahol a hegyoldalba épült és tengerre néző színes házak festői látványt nyújtanak. A turisták egymást könyöklik, hogy elkattinthassák a legszebb fotókat, miközben alig lehet lépni tőlük.
Fotó: Eloi_Omella / Getty Images Hungary

Izland lakossága 360 ezer fő, ám csak Reykjavíkot több mint 1 millióan látogatják évente. A híres Fjaðrárgljúfur-kanyon pedig azóta vonzza a tömegeket, hogy a Trónok harcában szerepelt.
Fotó: Getty Images

Bhután a Himalájában megbújó kis ország, ami a '70-es évekig zárva állt a turisták előtt. Manapság a szennyezések csökkentése érdekében a turistáknak napi körülbelül 70 ezer forintnak megfelelő összeget kell fizetniük.
Fotó: Getty Images

Az óceánjáró luxushajóknak hála már az Antarktika sincs biztonságban. Ha a globális felmelegedés nem lenne elég, ezek a hajók a vizet és annak élővilágát is szennyezik. Ezért már korlátozásokat is bevezettek, de a hely népszerűsége nem csökkent.
Fotó: Getty Images

A svájci Luzerni-tavat is egyre inkább elözönlik a turisták: nyáron kiváltképp zsúfolttá válik a fürdőzőknek hála, de a környező városokban is egyre jellemzőbb a tömeg.
Fotó: beyhanyazar / Getty Images Hungary

Nem csupán a nagyvárosokat lepik el a turisták, a Himalája hegyeinek meghódítását is túlzásba vitték. A hegymászók több tonna szemetet hagynak maguk után, ráadásul sok a tapasztalatlan mászó is, ami növeli az áldozatok számát.
Fotó: Getty Images

Hallstatt az osztrák Alpok festői kisvárosa: mindössze 800 fő lakja, ám
évente 1 millió turista látogatja. A helyieket bosszantja, hogy a turisták akár magánterületre is bemerészkednek egy-egy fotóért.
Fotó: Chunyip Wong / Getty Images Hungary

A görög Szantorini szigete képeslapra - vagy legalábbis Instagramra - illik: naponta rengeteg turista érkezik hajóval, ezért már korlátozták a napi látogatók lehetséges számát.
Fotó: Athanasios Gioumpasis / Getty Images Hungary
Lassítani szabad!
Lassíts le, és élvezd az apró örömteli pillanatokat! Olyan hétköznapi apróságok ezek, amelyek mellett a napi pörgésben könnyedén elmegyünk. Egy izgalmas épület, egy érdekes felhő vagy akár egy szép naplemente, mind-mind olyan apróságok, amelyek miatt érdemes egy kicsit megállni. Merülj el a pillanatban a Gösserrel!
Promóció
(Képek forrása: Getty Images)