Egy olimpia megrendezése temérdek munkával, az infrastruktúra fejlesztésével és szinte felfoghatatlan nagyságú anyagi ráfordítással jár. Kevés állam spórol az építkezéseken, ha az egész világ figyelmét felkeltő sporteseményről van szó, olimpiai falut, sportcsarnokokat húznak fel, és bár sokan mindezt jó, a későbbiekben is hasznosítható befektetésnek gondolják, számos példa van ennek éppen az ellenkezőjére.
A történelem viharai miatt vagy a fenntartáshoz, üzemeltetéshez szükséges források hiányában, gazdasági válság következtében több valaha szép reményekkel indult olimpiai helyszín elhagyatottan pusztul ma is. Míg vannak olyan létesítmények, amelyeknek új funkciót találtak, akadnak olyanok is, amelyek a kifejezetten a hanyatlást kereső, az urbex turizmust kedvelő utazók célpontjai.
Elhagyatott olimpiai helyszínek
A fotók láttán nehéz elképzelni, hogy ezeken a helyszíneken, az egykor ragyogó épületekben, sportolók szálltak meg, vagy mutatkoztak be az őket ünneplő tömegek előtt.

Az első kelet-európai téli olimpiát Jugoszlávia, azon belül Szarajevó rendezhette 1984-ben. A város a téli sportok és a turizmus fejlesztésének esélyét látta a lehetőségben, és egy sikeres, nemzetközileg méltatott, jól szervezett eseményt rendezett, ahol még a költségek sem szálltak el. Az épületek pusztulása az 1992-1995 között dúló, rengeteg áldozatot követelő boszniai háború miatt következett be.
Fotó: Getty Images Hungary

A közel négy évig tartó ostrom alatt az egyes létesítmények nemcsak lepusztultak, hanem át is lényegültek, a frontvonalban lévő bobpályát a szerbek lövészároknak használták.
Fotó: Getty Images Hungary

A szarajevói téli olimpia ikonikus épülete az 1982-ben, a versenyzők elszállásolására az Igman-hegyen épült, minden igényt kielégítő Hotel Igman, ami a háború éveiben kegyetlen börtönné alakult, ahol még kivégzéseket is végrehajtottak. A szállodát és a hozzá tartozó egyéb létesítményeket, földeket többször próbálták már eladni, 2021 őszén is pályázatot írtak ki rá.
Fotó: Giles Clarke / Getty Images Hungary

Az olimpiák történetének legrosszabb emlékű ötkarikás játéka az 1936-os berlini olimpia, ahol horogkeresztes lobogók jelentették a díszletet. A főváros közelében építették fel a falut, ahol a sportolók szálltak meg, és amivel a náci vezetés el szerette volna kápráztatni a világot, így aztán sok és sokféle funkciójú épületet húztak fel.
Fotó: Athanasios Gioumpasis / Getty Images Hungary

A berlini olimpiai falut a világ legszebb kaszárnyájaként emlegették. Az egy- és kétszintes sorházak mellett hatalmas éttermet, sportcsarnokot és uszodát is létesítettek itt. A területet később a német, majd a szovjet hadsereg használta. Az évek óta meg-megjelenő tervek szerint lakónegyeddé alakítanák.
Fotó: Athanasios Gioumpasis / Getty Images Hungary

Atlanta az 1996-os nyári olimpiai játékok házigazdája volt. A 15 ezres Herndon Stadionban, ami a Morris Brown Főiskola tulajdonában állt, a gyeplabdamérkőzéseket tartották. Amikor az intézmény csődbe ment, az óriási stadiont is magára hagyták, graffiti és szemét borítja.
Fotó: <b><a id="hyperlink_2dc4236e53a852657dd14229f9e24549" href="https://commons.m.wikimedia.org/wiki/File:2019-05-15_Morris_Brown_College_Herndon_Stadium_02.jpg" target="_blank">Wikipédia/Clifflandis</a></b>

A 2004-es nyári athéni olimpiára örömmel készültek a görögök, most mégis rossz szájízzel emlékezhetnek vissza rá, főleg, ha az olimpiai park elhagyatott épületeire tekintenek. Az ötkarikás játékok magas költségei jócskán hozzájárultak az államcsődhöz. A 2014-es felvételen az olimpiai falu medencéje látható.

A 2016. évi nyári olimpiai játékokat Rio de Janeiróban rendezték. Az eseménnyel kapcsolatban villámgyorsan felmerült a korrupció gyanúja, és az elszállt költségek miatt is sokan elmarasztalták. Az olimpiai park létesítményeit a játékok végeztével hagyták igencsak lepusztulni, 2020 januárjában biztonsági okokból a bezárás miatt döntöttek.
Fotó: NurPhoto / Getty Images Hungary
(Képek forrása:)