Férfi nélkül: így javítsd meg a nyikorgó, akadozó ajtót saját kezűleg!

Nemcsak nyikorog az ajtó, de a zár is akadozik? Eláruljuk, hogyan javíthatod meg egyszerűen.

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A legtürelmesebb embert is kihozza egy idő után a sodrából az állandó ajtónyikorgás, melyért az ajtókat tartó zsanérok a felelősek. Ezeket csak akkor kell leszerelni és kicserélni, ha már menthetetlenül elkoptak vagy megsérültek - ha csak zajt csapnak, néhány filléres praktikával megoldható a dolog.

Cikkünkből megismerhetsz néhányat az utóbbiak közül, és azt is eláruljuk, hogyan javíthatod meg szükség esetén a zsanérokat, és mit kezdj a nehezen nyíló, akadó ajtóval.

Filléres praktikák a nyikorgás ellen

Ha nyikorog az ajtó, akkor az azt tartó zsanérokat kell átkenned olyan anyaggal, mely segíti a mozgásukat. Erre a legjobb a kenőolaj, annak hiányában pedig a vazelin. Ha egyik sincs otthon, bármennyire meglepő, de a borotvakrém is kiváló eszköz erre a célra. A krém be tud szivárogni a résekbe és a mélyedésekbe, így, ha bekened vele a sarokpántokat, a nyikorgás azonnal megszűnik.

A borotvakrém mellett a viasz is jó megoldás. Egy vékonyabb gyertyával alaposan dörzsöld át a zsanérnak azon részeit, melyek összeérnek, és a nyikorgó hangért felelősek. A petróleumzselé is megfelel erre a célra, ha viszont van otthon sütő-főző spray, azzal is bátran befújhatod.

A cseppek letörléséhez legyen a kezed ügyében papírtörlőkendő. Ha mindezek nincsenek kéznél, viszont tartasz otthon hajlakkot, akkor fújd be azzal - a nyikorgásnak annyi.

13 hatékony folttisztító

Nézegess képeket!

Elolvasom

Megoldások, ha akad az ajtó

Ha megereszkedett az ajtó, mielőbb orvosold a problémát. Ez nem csupán a kényelmesebb használat miatt fontos, hanem azért is, hogy ne súrlódjon az alja folyton a padlóval, és ne koptassa a burkolatot.

Emeld meg egy egyszerű trükkel!

Ha úgynevezett diópánt tartja - ez egy két részből álló pánt, melynek részei egymásba csúsznak, és egyik fele az ajtóra, másik az ajtófélfára van rögzítve -, létezik egy viszonylag gyors megoldás. Az ajtót emeld le, és helyezz az ajtófélfán maradó pántrészre egy vagy két lapos karikát - például csavaranyát. Így a visszahelyezett ajtószárny kissé megemelkedik, és nem érintkezik majd a padlóval.

Tedd rendbe a csavarokat!

Ha az ajtó megereszkedésének oka a csavarok meglazulása, egyszerű a dolgod. Egy kis fadarabot vagy egy könyvet csúsztass az ajtó alá, hogy megtámaszd. A teher így lekerül a zsanért tartó csavarokról, melyeket egy csavarhúzó segítségével könnyedén megszoríthatsz. Ha azért lóg az ajtó, mert kitágult a csavar helye a fában, akkor le kell venned az ajtót.

Egy fogpiszkálót mártsd ragasztóba, helyezd a lyukba, és a kilógó részét törd le - ha nagy a lyuk, tegyél bele többet. Ezzel beszűkítheted a lyukat. Ha már elég szűk, helyezd vissza az ajtót, és csavard bele a csavart.

Az ajtót nem nehéz levenni: csak kissé emeld meg, vedd le a zsanérról és támaszd azonnal a falnak. Ha mégsem bírod, ennyiben biztosan a szomszéd is szívesen segít.

Le a felesleggel!

Ha másféle zsanér tartja, akkor egy kis csiszolásra is szükség lesz. Ehhez szintén tanácsos az ajtót levenni a kényelmesebb munkavégzés miatt.

Egy vonalzó és egy filctoll segítségével rajzolj egy vonalat az ajtó aljára, hogy lásd, mennyit kell belőle legyalulni vagy lecsiszolni. Az ajtót fektesd le a szőnyegre vagy a falnak úgy, hogy kényelmesen hozzáférj az aljához, és ne mozdulhasson el munka közben. A gyaluval távolítsd el a felesleges részt: gyengéden és gyorsan húzd el a fa fölött a fogantyújánál tartva.

A gyalu használatára gyorsan rá lehet érezni, és egyáltalán nem olyan nagy munka, mint amekkorának hangzik. Ha azonban viszonylag nagy részt kellene eltávolítani, és nem vagy biztos magadban, inkább bízd hozzáértőre a dolgot.

Ha elkészültél, alapozó festékkel kend le, várd meg, amíg megszárad, és csak akkor helyezd vissza.

Cikkünk megírásában Paula Lamb Csináld magad! - Nem csak nőknek című könyve segített.

Ezt is szeretjük