Hogyan fejleszthető a gyermekek lelki ellenálló képessége? A reziliencia fontosabb, mint valaha

Minden időszaknak, így a gyermekkornak is megvannak a maga nehézségei, amelyekhez alkalmazkodnia kell az embernek.

Lelki ellenálló képesség fejlesztése gyermekkorban
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A reziliencia nem más, mint a változó körülményekhez, nehéz helyzetekhez való alkalmazkodás, a személyiség rugalmas ellenálló képessége, amelyre minden életkorban, így gyermekkorban is rendkívül nagy szükség van. 

Bár a gyermekkorra hajlamosak vagyunk úgy visszatekinteni, mint egy felhőtlen, gondtalan időszakra, valójában a fiatalok életében is számos kihívás adódhat, amelynél egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan tudnak megküzdeni vele. A reziliencia mértéke egyénenként eltérő, fejlesztése már egészen korán, óvodás-, kisiskoláskorban elkezdődhet.

Lelki ellenálló képesség fejlesztése gyermekkorban

Míg vannak, akik egy-egy stresszesebb, nehézségekkel terhelt időszak hatására könnyen összetörnek, akadnak olyanok is, akik gyorsabban visszanyerik az egyensúlyukat, legyen szó bármilyen traumáról, helyt tudnak állni. A körülményekhez való adaptálódásban, a stresszorok leküzdésében segít a reziliencia, amelyet lelki ellenálló képességnek is neveznek. 

Napjainkban kicsiknek és nagyoknak egyaránt számos nehézséggel kell megküzdeniük. A világban uralkodó bizonytalanság, a túlzsúfolt hétköznapok, gyakori versenyhelyzetek mind-mind kikezdhetik az ember lelki békéjét. A járványhelyzet miatti korlátozások például gyermekek tömegeit kényszerítették online tanulásra, vágták el hónapokra a kortársaiktól. Minden korábbinál fontosabbnak tűnik tehát, hogy birtokában legyenek olyan tartalékoknak, amelyek hozzájárulnak a pszichés egészségük megőrzéséhez. A reziliencia összetett képesség, a gyermekek esetében a szülők is támogathatják a fejlődését, például a következő tippek segítségével.

Ne oldd meg minden problémáját!

Fontos, hogy támogasd a gyermeked, de ne úgy, hogy minden apróbb problémáját meg akard oldani. Ha például nem hívják meg egy születésnapi bulira, vagy nem azt kapja ajándékba, amire vágyott, beszélgess vele az érzéseiről, fordulj felé megértően, de ne próbáld meg egyből kijavítani, orvosolni a helyzetet. 

Segíts neki beazonosítani az érzéseit!

Az érzelmek beazonosítása elengedhetetlen a megfelelő kezelésükhöz. Ha a gyermeked például dühös, szomorú, vagy aggódik, jelezd neki, hogy látod és érted, amit érez, biztosíthatod arról is, hogy az adott érzésnek létjogosultsága van. Amennyiben, mondjuk, a csemete egy családtag egészségéért aggódik, felhívhatod rá a figyelmét, hogy az aggodalom helyénvaló, ugyanakkor végiggondolhatjátok, hogyan tudnátok segíteni az érintett rokonnak. 

Biztasd, hogy ne adja fel!

Ha valami nem sikerült elsőre, sokan nem is próbálnák meg újra, félve a kudarctól, amiről úgy hiszik, hogy törvényszerűen bekövetkezik majd. Ez persze egyáltalán nem jó stratégia, és hosszú távon egy sor lehetőségtől fosztja meg az embert. Biztasd a csemetéd, hogy újra próbálkozzon a kérdéses dologgal, ne adja fel, ha valami nem sikerül elsőre. Fontos az is, hogy tudatosítsátok, olykor tényleg a részvétel a fontos, az, hogy adott egy esélyt a dolognak, függetlenül az eredménytől. 

Vegyétek észre, ha valami jól megy!

Az optimizmus sok élethelyzetben az ember segítségére lehet, ahhoz is hozzájárulhat, hogy az alapvetően negatívnak tűnő szituációkból is megkísérelje kihozni a legjobbat. Ehhez viszont olykor tudatosítani kell, hogy mi az, ami éppen okot ad az örömre. Beszéljétek meg például a közös, családi vacsora során, hogy kinek mi volt a legjobb a napjában. 

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Tanítsd öngondoskodásra!

Már egészen fiatalon érdemes megismertetni a gyermekeket az öngondoskodás alapjaival - természetesen mindig az ő szintjükön. Az egészséges étkezés, a pihenés, a kikapcsolódás, a testmozgás fontosságának megértése a későbbiekben jobban megy majd, ha már korán találkozott velük az ember. 

Alakítsatok ki egy rutint!

A napi rutin a gyermekek számára különösen megnyugtató lehet. Természetesen akadhatnak helyzetek, amikor nem tartható a megszokott rend, de fontos, hogy legyenek viszonyítási pontok, amelyekhez vissza lehet nyúlni a zavarosabb időkben is. 

Miért jó, ha időnként veszít a gyerek?

Mindenki a lehető legjobbat szeretné nyújtani gyerekeinek, de néha a jóakarat visszás eredményeket hozhat. Ismert jelenség, hogyha a gyerek kudarcot vall, azt a szülők nemritkán saját kudarcukként élik meg, pedig ez nem jó a szakértő szerint.

Miért jó, ha időnként veszít a gyerek? Így segíthet a szülő a feldolgozásban

Veszíteni nem jó érzés, ám már gyerekkorban kulcsfontosságú megtanulni, hogyan lehet feldolgozni a kudarcélményeket.

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük