- Anya, fogd be!
Az irányítás könnyen kicsúszhat a kezedből. Tudd meg, melyek azok a tipikus szülői tévedések.
A szülői hatalom ugyanolyan fontos szerepet játszik az eredményes nevelésben, mint a szeretet és a jó szándék. A gyerekeknél manapság oly gyakran tapasztalt tünetek - a rakoncátlanságtól a szorongásig - összefüggenek azzal, hogy a szüleik mennyi hatalmat engednek át nekik.
A végtelenül odaadó édesapák és édesanyák nagyon is szeretik ezeket a csemetéket, ők mégis éppen azért válnak kezelhetetlenné, mert odahaza az ő kezükben van az irányítás. Tudd meg, melyek azok a gyakori nevelési bakik, amelyek idáig vezetnek.
Ha a szülő nem tud nemet mondani
A gyerkőc sokszor épp az ellen tiltakozik, amire szüksége lenne, és hogy akaratát érvényesíteni tudja, igyekszik magához ragadni az irányítást. Nem véletlen, hogy számos családban a szülő és a gyerek szüntelenül harcol egymással.
Megnézhet-e a kicsi még egy műsort, melléfeküdjön-e a mama az ágyba, alhat-e ruhástul csak azért, mert reggelente nem szeret öltözködni? Íme, a befolyás jelentéktelen morzsái, melyekhez hasonlóan a szülők és a gyerekek naponta megküzdenek.
Mindez persze teljesen nem kerülhető el. Nézeteltérések, konfliktusok mindig is lesznek, és a szülő átmenetileg sokszor kiábrándítja a gyereket, amikor nemet mond - miközben arról győzködi magát, hogy egy kis engedmény nem árthat, hiszen sokkal súlyosabb kitöréseket előzhet meg általa.
Csakhogy ilyen gyakorlat mellett egykettőre fuldokolni fog a családi erőegyensúly felborulásával járó problémákban, amelyek mellesleg igencsak szerteágazóak lehetnek. A lurkó megtanulja, hogy tiltakozással és ellenállással befolyásolni tudja a szülő cselekedeteit, így többnyire eléri, amit akar. Sajnos kis hatalmi brókereink ítélőképessége éretlen még - csak korlátozott tapasztalattal bírnak a tekintetben, hogy mi a legjobb nekik. Így hát, amikor a szülő beadja a derekát, éppen saját érettebb ítéletének előnyeitől fosztja meg gyermekét.
Ha a szülő csak beszél, de nem cselekszik
Jóllehet a családi erőegyensúly járványos felborulásában számos tényező szerepet játszik, a szakemberek szerint az egyik legkártékonyabb az a tendencia, ha a szülő inkább beszél egy-egy problémáról, ahelyett, hogy cselekedne - persze a legjobb szándékkal.
Azt gondolja ugyanis, a beszélgetés a legjobb eszköze annak, hogy hasson a lurkóra, és elérje a kívánt változást. Így azonban jellemzően nem jut el a szavaktól a tettekig, például a kilátásba helyezett szankciót nem foganatosítja.
A túl sok beszéd egyik legrosszabb velejárója pedig a növekvő csalódottság, hiszen ki ne érezné magát ostobán, ha újra és újra elismétel valamit, ám annak semmi hatása?
A tehetetlenség pedig rendkívül dühítő - és ezen a ponton lehet mindent elrontani. A szülő, bármilyen odaadó is egyébként, ordítani kezd, elmondja mindenfélének a gyereket, netán azzal fenyegeti, hogy elhagyja.
Így a gyerek nem tudja majd, hogy egyes megnyilvánulásaira az engedékenység vagy a fenti jelenet megismétlődése lesz-e a válasz, így lépten-nyomon elköveti majd ugyanazt a csintalanságot.
Másrészt a szülőbe vetett bizalma is meginoghat, ami károsan befolyásolja a személyiségfejlődését. Jó hír viszont, hogy a hatékonnyá váló szülővel szemben megszűnnek a kártékony szóváltásokra ingerlő gyermeki megnyilvánulások.
5 dolog, ami tragédiát okozhat
A szülői szigorra egyebek mellett azért is szükség van, hogy a gyerek ne tehessen kárt magában. Tudd meg, milyen veszélyek leselkednek rá - akár a lakáson belül is!
Ha a szülő eszményi viszonyra vágyik
Némely szülő olyan kapcsolatot iparkodik kialakítani gyermekével, amelyben mindketten egyenlő felek lehetnek, és kölcsönösen tisztelik egymást. Elvárja, hogy ésszerű magyarázatait és méltányos indítványait az együttműködésre a kicsi hasonlóképpen viszonozza.
Sajnos az élet másképp rendelkezik. Ki hallott már olyan apróságról, akik végighallgatja mamája kétségtelenül értelmes szavait arról, hogy miért is kell lefeküdnie, majd így adja beleegyezését: Most már értem! Nem arról van szó, hogy utálatos vagy, hanem arról, hogy ha kialszom magam, holnap jó formában leszek. Az én érdekemben beszélsz így!
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kisgyerek nem elég érett ahhoz, hogy tisztességre, észérvekre és empátiára alapozott demokratikus folyamatokban partner legyen, és nem tud megbízhatóan ítéletet alkotni, de még választani sem. Ezek a képességek idővel, általános fejlődése során alakulnak ki. A szülő egyik legfontosabb nevelési feladata éppen az, hogy segítsen a lurkónak e képességek kifejlesztésében.
A szerző arra a következtetésre jut, hogy a gyerekek oly gyakran mutatott zavaró magatartásformái a rakoncátlanságtól a szorongásig legtöbbször azért alakulnak ki, mert a szülők hatalmat ruháznak át a gyerekre. Megmutatja, miként esünk mi, szülők, működésképtelen viselkedési minták fogságába, majd kezünkbe adja azokat az eszközöket, amelyek segítségével nemcsak kilábalhatunk, hanem gyermekeinket is rávezethetjük a rendezettebb, tiszteletteljes, együttműködő magatartás szeretetére.
Útmutatása mellett hamarosan béke és összhang veszi át azoknak a konfliktusoknak a helyét, amelyeket még a szobafogságon innen szereztünk.
Kiadja a Park Könyvkiadó.
A könyv ára 3500 forint.
A könyvet itt rendelheted meg.
OLVASD EL EZT IS!
- kisgyerek
- gyereknevelés
3 tipikus szülői tévedés, amivel örökre eljátszhatod a gyerek bizalmát
- büntetés
- hiszti
3 tipikus nevelési baki
- kisgyerek
- gyereknevelés