A 20. század előtt a gömbölyded formákat többnyire az egészséggel és a termékenységgel azonosították, míg a sovány alak éhezésre, szegénységre utalt. Az 1900-as évek során azonban - a fejlett országokban - aztán fordult a kocka, és a vékony test az önfegyelem, illetve az egészség jelképe lett. Nem véletlen, hogy egyre inkább divatba jöttek a különféle fogyókúrák - melyek közül nem kevés egészségügyi kockázatokat rejtett magában. Lapozd át az alábbi galériát, és ismerd meg, mivel fogytak az emberek világszerte az 1920-as évektől kezdve.

Az 1920-as években terjedt el egy bizarr és cseppet sem veszélytelen fogyókúrás módszer. Sokan próbálkoztak egy bélféregpetét tartalmazó pasztillával - a petékből kikelő férgek aztán gyakorlatilag elették a táplálékot a gazdaszervezet elől. Az élősködőtől való megszabadulás azonban már cseppet sem volt egyszerű.
Fotó: www.news.wisc.edu

A hashajtók fogyókúrás célból való alkalmazása a negyvenes évektől van terjedőben. Az első ilyen tablettákat a Bile Beans gyógyszercég dobta piacra. Használatuk azonban egyrészt a kiszáradás veszélyével fenyegetett, másrészt a szervezet idővel hozzászokott, és nem csupán a kívánt fogyasztó hatást nem lehetett elérni velük, de a bélperisztaltika működését is rontották.

A kalóriaszámlálás az ötvenes években jött divatba, és azóta is tartja magát. Ma már az internetről pofonegyszerűen kiderítheted, hogy hány kalóriát tartalmaz egy sajtburger vagy egy kürtőskalács. Illetve azt is, hogy mennyi lehet a napi kalóriaadagod, ha fogyni szeretnél.

A Cambridge-diéta legelső változatát Nagy-Britanniában fejlesztették ki a nyolcvanas években - először kizárólag klinikai fogyás céljából, később azonban világszerte elterjedt. Az étrend fehérjealapú italporokból állt, melyeken kívül mást nem vehettek magukhoz a fogyni vágyók.

Az olyan táplálkozási zavarok, mint az anorexia és a bulimia, a kilencvenes években terjedtek el. A beteges koplalás és az önhánytatás lényegében az egyre karcsúsodó nőideálra adott várható reakció volt.

Az elmúlt évtizedekben mind gyakoriabbak lettek a súlyvesztést elősegítő szépészeti beavatkozások. A zsírleszívás vagy a gyomorgyűrű beültetése sokszor nem éppen veszélytelen, és csak azokban az esetekben ajánlott, amikor minden más fogyókúrás próbálkozás kudarcot vallott.

A XXI. században egyre inkább előtérbe kerülnek a fogyókúrás csodatabletták. A halálos mellékhatásokkal járó fogyókúrás pirulákat végül kivonták a piacról, ám a jelenlegi készítmények száma szinte végtelen: a káposztaleves-kapszulától kezdve a kókuszrostos készítményen át egészen a szűzteakivonatot tartalmazó szerig bármivel próbálkozhatsz.
Képeken 7 híresség kövéren és vékonyan
Lapozd át az alábbi galériát, ha kíváncsi vagy, kik azok a hírességek, akik időről időre beleesnek a jojó-effektus csapdájába.
Jojózó sztárok: képeken 7 híresség kövéren és vékonyan
Nézegess képeket!
Elolvasom