Meddőséget is okozhat a PCOS - Már az étrend is sokat segíthet
A policisztás ovárium szindróma olyan tüneteket produkálhat, melyekről eddig azt hitted, természetesek.
A policisztás ovárium szindróma, azaz a PCOS a nők 5-10%-át érinti, és sokszor csak akkor derül ki, hogy valakinél jelen van, amikor már babát szeretne, de nehezen jön a gyermekáldás. Egy hormonális, több szervet is érintő betegségről van szó, amikor a férfi nemi hormonok, vagyis az androgének relatív túlsúlyban vannak a szervezetben.
Utóbbi hatására sérülhet a petefészek működése, és gyakran pajzsmirigy-alulműködés vagy inzulinrezisztencia is társul hozzá.
Ezekre a tünetekre figyelj!
A PCOS-ben szenvedő nőkre jellemző az akné vagy a pattanásos bőr, megnövekedhet az arc- és testszőrzet, és jelentkezhet hajhullás vagy kopaszodás is. Az inzulinrezisztencia és a túlsúly gyakran kísérő tünetei a PCOS-nek, akárcsak a rendszertelen vagy teljesen hiányzó menstruáció, a ciszták a petefészken. Súlyos következménye pedig a meddőség lehet.
Vizsgálatok bizonyítják, hogy a PCOS-betegek szervezetében jóval alacsonyabb a myo-inozitol szintje, mint normál esetben. Ez az anyag fontos szerepet kap az anyagcsere folyamatokban: befolyásolja az inzulinérzékenységet, a peteérés folyamatát és a pajzsmirigy működését. Ha kevés myo-inozitol van a szervezetben, az többek között hormonális tüneteket is produkál.
Az étrendváltoztatás segíthet
A myo-inozitol egy cukormolekula, mely a B-vitaminok családjába tartozik. Ez a molekula természetes módon - étkezés útján - is bevihető a szervezetbe. Fő forrásai a húsok, a máj, a legtöbb zöldség és gyümölcs, különösen a káposzta és a hüvelyesek, továbbá a teljes gabonamagvak, mint például a zab, és az olajos magvak, azok közül is leginkább a dió és a mogyoró. Ám a növényi eredetű vitamint a szervezet nem tudja maradéktalanul felhasználni, ezért a PCOS-ben szenvedőknek pótlásra van szükségük.
PCOS-meddőség? Lehetséges a megoldás!
A PCOS tünetei olykor természetesnek tűnnek, de meddőséget is okozhatnak!
Ismerd meg, mit tehetsz ellene!
Promóció
Fontos, hogy a myo-inozitol csak akkor szívódik fel megfelelően a szervezetben, ha bevitele közben nem ütik ki más szénhidrátok, ezért nem tanácsos másféle szénhidráttal együtt fogyasztani. A növényi eredetű myo-inozitol-forrásokból érdemes olyat választani, ami friss, nem fagyasztott, nem sózott, tehát semmilyen feldolgozáson nem ment át, mivel ezek jóval nagyobb arányban tartalmazzák a szükséges vitamint.
A TLC-étrend vagy a mind-étrend segítségedre lehetnek, de ajánlott orvossal megbeszélni az adagolásokat, hogy valóban a megfelelő mennyiségű myo-inozitol jusson a szervezetedbe.
A diéta mellett van lehetőség myo-inozitol-tartalmú étrend-kiegészítőt választani, viszont olyat érdemes, mely nem tartalmaz semmiféle édesítőt, ízesítőt, egyéb anyagot, csakis tisztán a myo-inozitolt, illetve folsavat, ha babavárás a cél. És, hogy a fent megnevezett szénhidrátok ne üssék ki egymást, ezt is csak étkezéseken kívül, nem cukros itallal, hanem pusztán tiszta vízzel szabad bevenni, hogy garantált legyen a maximális felszívódás.
Mit tehetsz még?
Mivel a PCOS egyik velejárója a pajzsmirigy alulműködése, érdemes figyelni a megfelelő szelénbevitelre is. Az emberi szervezet számára nélkülözhetetlen nyomelemről van szó, melyet magától sajnos nem képes előállítani a testünk. A szelén hasznos az oxidatív stresszel szembeni ellenálló-képességünk növelése miatt. Nem mindegy azonban, milyen mértékben fogyasztod, ugyanis nem szabad túllépni a megengedett mennyiséget.
Olvasd el alábbi cikkünkben, mennyi a napi megengedett szelénfogyasztás!
Rákellenes, immunerősítő, és a pajzsmirigyet is segíti: 10 étel, ami tele van szelénnel
Nézegess képeket!
ElolvasomAz életmódváltás kulcsszerepet játszik a PCOS kezelésében, és ez nemcsak az egészséges étkezést jelenti. A megfelelő diéta mellett szükséges a rendszeres testmozgás és a stresszmentes életmód, illetve legalább a stressz és feszültség jelentős csökkentése. Ez azért is fontos, mert sok esetben a stressz okozhatja a pajzsmirigy alulműködését, ami befolyással van a hormonokra: csökkentheti a női nemi hormonok termelődését, aminek révén a férfi nemi hormonok kerülnek relatív túlsúlyba. A PCOS-sel kapcsolatban további cikkeket itt olvashatsz.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
OLVASD EL EZT IS!