Ez a leggyakoribb női daganattípus: mikor kell műteni a miómát?
Rendszerint nem válik rosszindulatúvá ez az elváltozás, és sokféle terápiája van.
A nők körében az egyik leggyakoribb daganat típus a mióma, mely a méhizomzat jóindulatú sejtburjánzása. Sokan úgy gondolják, hogy a daganat minden esetben műtéti beavatkozást kíván.
Pedig van olyan, amikor a gyógyszeres terápia is elég a gyógyuláshoz. A mióma kialakulásáról és kezelési módjairól dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyászati onkológusa beszélt.
A mióma ösztrogénfüggő daganat
A mióma egy hormonfüggő daganattípus, mely reagál a szervezet ösztrogénszintjére, hiszen megjelenéséhez és növekedéséhez ösztrogénhatásra van szükség. Ezért a fogamzókorú nők a veszélyeztetettek, főleg, ha ösztrogéndominanciával küzdenek, így klimax után és a pubertáskor előtt általában nem fordul elő. A mióma rendszerint nem válik rosszindulatúvá, de ahogy növekszik, súlyosabb következményeket von maga után, ráadásul a gyermekáldás is elmaradhat miatta.
A tünetek a mióma növésénél lépnek fel
A miómák között vannak a pár milliméteresek, de akár ököl nagyságúra is nőhetnek. Ha apró elváltozásról van szó, nem okoz tünetet, és gyakran egy rutin nőgyógyászati vizsgálat során derül ki. Ha a mióma növekszik, felléphetnek vérzészavarok, fájdalmas menstruáció, gyakori húgyúti fertőzések, meddőség, vérszegénység, fájdalmas vizelési inger és alhasi fájdalom. Ritkán, de a mióma akár egy vénát is nyomhat, ami trombózishoz is vezethet.
Nem mindig szükséges a műtét
Kis méretű, panaszt nem okozó daganatok esetén elég csupán a rendszeres megfigyelés. Nagyobb méretű miómánál alapos kivizsgálás után a nőgyógyász a pácienssel közösen dönthet a gyógyszeres kezelés és a műtét között. A terápia függ a tumor méretétől, elhelyezkedésétől, növekedésének ütemétől, a panaszok súlyosságától és a páciens életkorától, illetve attól, hogy szeretne-e még gyermeket az illető. Klimax után rendszerint visszafejlődik a mióma.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Lehet belőle rutin vagy komoly műtét is
Műtét esetén lehet, hogy elég csak az érintett részt kimetszeni, de előfordulhat, hogy az egész méh eltávolítására szükség van. A méh megtartására több út is kínálkozik. Egyik az embolizáció, mely során elzárják a mióma véráramlását, így az összezsugorodik. A laparoszkópos mióma enukleációnál a méh megtartása mellett kiágyazza az orvos a göböket. Nagyobb miómák esetén a műtétet gyógyszeres kezelés is megelőzi, a kisebb miómák pedig rövidebb idő alatt operálhatóak.
A fogamzóképes életkoron túl, vagy ha műtét nem jön szóba, a gyógyszeres kezelés a választandó út. A terápia célja a női hormonegyensúly visszaállítása és az ösztrogénszintjének csökkentése, vagy a hormonhatás blokkolása. Ez megoldható progeszteronpótlással, de akár mesterségesen előrehozott menopauzával is. Ilyenkor felléphetnek olyan mellékhatások, mint a hőhullám, izzadás, túlsúly, ingerlékenység és alvászavar. Már létezik olyan korszerű gyógyszeres terápia is, mely komolyabb mellékhatásoktól mentes, és jelentősen csökkenti mind a mióma méretét, mind az abból adódó vérzéses panaszokat.
Görcsoldó gyógynövények
Rendszertelen és fájdalmas havi ciklusnál érdemes a gyógyszerezés előtt a természetes szereket bevetni.
A 10 legerősebb görcsoldó gyógynövény, amit minden nőnek ismernie kell: ezeket idd fájdalmas menstruációra
Nézegess képeket!
ElolvasomOLVASD EL EZT IS!
- mellrák
- daganat
4 lelki ok a leggyakoribb nőgyógyászati betegségek mögött
- megelőzés
- nőgyógyász