7 tünet, ami kezdődő cukorbetegséget jelez: a fáradtságtól az ínyvérzésig
Sokan fel sem figyelnek a cukorbetegség legelső tüneteire, pedig megelőzhető lenne a nagyobb baj.
Az Egészségügyi Világszervezet adatai szerint a 2-es típusú cukorbetegség a nyolcadik legnagyobb gyilkos a betegségek között. Világszerte mintegy 450 millió embert érint, de Magyarországon is 700 ezer fölött van a betegek száma, ezért nem lehet eleget beszélni róla.
A diabéteszesek száma egyre növekszik világszinten, az elmúlt tíz évben megduplázódott a magyarországi diagnosztizált betegek száma is. A Centers for Disease Control and Prevention egészségügyi szervezete szerint további problémát jelenthet az, hogy sokan még fel sem ismerték, hogy a vércukorszintjük magasabb a normálisnál.
A cukorbetegség felismerése
Mivel a panaszok lassan és fokozatosan súlyosbodnak, az ember nem is feltétlenül veszi észre, hogy baj van a szervezetében. A betegség korai felismerése és kezelése pedig nagy eséllyel segít elkerülni az olyan súlyosabb szövődményeket, mint a szívbetegség, a vesekárosodás vagy a látásromlás, ezáltal életminőségbeli javulást is hozhat az embernek.
Az alattomos betegség tüneteit ráadásul nem könnyű felismerni, hiszen egyszerűek, és több más problémára is utalhatnak. Ha együttesen több jelen van, érdemes egy éhgyomri vércukorszintmérést végeztetni a háziorvossal. Egy apró tűszúrást követően néhány perc alatt már kézhez is kapja a páciens az eredményt.
A legelső jeleket Dr. Joel Fuhrman, a Vége a cukorbetegségnek című könyv szerzője sorolta fel a Women’s Health-nek.
Gyakori vizelési inger
A vércukorszint felborulásának egyik legelső jele, hogy az ember a régen szokásosnál gyakrabban megy mosdóba, akár az éjszaka közepén is. Ha ugyanis túl sok glükóz van a véráramban, akkor a vesék gyorsabb teljesítményre kapcsolnak, hogy a vizelettel kiürítsék a felesleget.
Csillapíthatatlan szomjúságérzet
A gyakori vécére járás következtében a szervezet a szükségesnél több víztől szabadul meg, dehidratálttá válik, és a szomjúságérzet szinte állandósul akkor is, ha az ember ugyanannyi folyadékot fogyaszt, mint azelőtt. A szájszárazság szintén gyakori kísérő tünet. A szomjúság következtében egy ördögi kör alakul ki, ami már gyanúra adhat okot.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Nem múló fáradtságérzet
Az éjszakai megébredések velejárója és a dehidratáció klasszikus mellékhatása is egyben a fáradtságérzet, ami szintén jellemző a még fel nem ismert cukorbetegségre. Ennek következtében a teljesítmény és az állóképesség is romolhat. Sajnos önmagában ez is utalhat számos más betegségre, így csak együttes tünetek esetén lehet következtetéseket levonni.
Homályosabb látás
Ha a látásromlás a fent említett tünetekhez kapcsolódik, nagy eséllyel a magas vércukorszint a probléma forrása. A glükózszint megemelkedése ugyanis a szemlencse víztartalmát is csökkenti, ami megduzzad, és elmosódottabb, homályosabb látást eredményez.
Vérző íny
A cukorbetegség jellemző tünetei között szokás említeni a szokatlanul lassú sebgyógyulást, de ugyanígy a könnyen sebezhető bőrfelület, akár a fogkefe vagy a fogselyem használatától vérző íny is jelezheti a problémát. A megemelkedett cukorszint sokkal kedvezőbb körülményeket biztosít a baktériumok számára, így a fertőzések lassabban múlnak a szájban is.
Jelek a bőrön
A magas vércukorszint károsítja az ereket, a folyamat pedig a bőrön is látható nyomot hagyhat. Nem ritka, hogy a bőr repedezetté válik, a megszokottól eltérő módon fényleni kezd, vagy sötétebb foltok fedezhetők fel rajta, különösen a lábszáron, a hajlatokban vagy a nyakon, viszkető vagy fájdalmas érzéssel társulva, mivel a megemelkedett vércukorszint a bőr természetes anyagcsere-folyamatait is befolyásolja.
Amennyiben a szokatlan tüneteket, a szomjúságot vagy a fáradtságot néhány napon keresztül érzi az ember, szükségtelen megijednie, bár egy kontroll ilyenkor sem árthat. Ha viszont a panaszok rendszeressé válnak, esetleg tovább romlik a helyzet, feltétlenül fel kell keresni egy orvost, aki betegség esetén kezelési lehetőséget javasol, és életmódváltási tanácsokat is ad.
OLVASD EL EZT IS!
- teszt
- cukorbetegség
Gyors prediabétesz-teszt: válaszolj a kérdésekre, és kiderül, veszélyben vagy-e
- cukorbetegség
- diabétesz