A legnagyobb tévhitek, amikben az egészségtudatos emberek élnek: csak indokolt esetben szabadna betartani
Többek között a glutén vagy a tojás elhagyása sem tesz jót mindenkinek.
Az egészségtudatos életmód rendkívül fontos, ezért az ember gyakran hajlandó elhinni, hogy egy-egy szuper trükk bevetése máris pótolja teljes tápanyagszükségletét, megvédi a szervezetét, ellenállóbbá teszi a betegségek ellen, holott sajnos a táplálkozási mítoszok esetenként akár ellenkezőképpen is elsülhetnek.
Amellett, hogy egy-egy szuperétel és -ital beiktatása önmagában nem elegendő az életmódváltáshoz, egyes rossz hírű élelmiszereket is csak indokolt esetben szabadna elhagyni, hiszen egy félreértés akár súlyos tápanyaghiányhoz is vezethet. Néhány tippet ezért jobb időben elfelejteni.
Gluténmentes étrend
A glutén két fehérje, a gliadin és a glutenin keveréke, és egyes gabonafélékben, így a búzában, rozsban és árpában található meg legnagyobb mennyiségben. Fogyasztása a gluténra érzékenyek szervezetében gyulladásos autoimmun reakciót vált ki, ami miatt diétára van szükség.
Bár a glutén elhagyását éppen ezért sokan az egészséges étrend részének tekintik, a legtöbb ember esetében nem indokolt. Ha valaki nem kimondottan gluténérzékeny, a finomított lisztből készült pékáruk helyett jó alternatívát jelentenek a teljes kiőrlésű lisztből készült ételek, hiszen azok rostban gazdagok, kiváló forrásai a B-vitaminnak és az ásványi anyagoknak is, ezért gluténtartalmuk miatt sem érdemes kiiktatni őket az étrendből.
Ivólevek hatása
Máig sokan hisznek abban, hogy a léböjt igazi tisztító, méregtelenítő hatású kúra a szervezet számára, amire a toxinok felhalmozódása miatt, illetve a téli megterhelés után is szükség lehet. A tudósok ugyanakkor egyetértenek abban, hogy a méregtelenítés fogalma tévedésen vagy legalábbis óriási túlzáson alapul, a kiválasztó szervrendszer ugyanis egészséges esetben maradéktalanul képes ellátni ezt a feladatot.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
A kizárólagos folyadékfogyasztás tápanyaghiányhoz, éhezéshez vezet, egyes krónikus betegségek esetén pedig akár életveszélyes is lehet. Ezzel szemben egy tudatos, változatos étrend, rendszeres testmozgással, elegendő vízfogyasztással együtt tényleg segít a szervezet egészségesebb működésében. A frissen facsart levek helyett pedig egyébként sokkal jobbak a turmixok, melyek a gyümölcs húsát is tartalmazzák.
Tojás elhagyása
A tojást sokáig igazi koleszterinbombának tekintették, mára azonban tudományos vizsgálatok támasztják alá, hogy nincs negatív hatással a vér koleszterinszintjére, sőt, temérdek jótékony hatással rendelkező tápláléknak számít. A tojást allergia esetén teljesen el kell hagyni az étrendből, és orvosi előírásra egyes betegségeknél, többek között a köszvénynél is korlátozni kellhet fogyasztását heti három-négy darabra. Mindenki más bátran fogyaszthat belőle.
Kávé elhagyása
Sokan úgy vélik, éberebbek, kiegyensúlyozottabbak lesznek, ha elhagyják a kávét, ez azonban nem egészen így van. Bár a koffein csakugyan függőséget okoz, nagy mennyiségben pedig alvászavarhoz, ingerlékenységhez is vezethet, nem mindenkinek érdemes kihagyni a megszokott reggeli ébresztőt, ugyanis egyre több tanulmány támasztja alá a napi egy-három kávé pozitív élettani hatásait. Akad olyan helyzet, amikor jobb leszokni róla, például magas vérnyomás vagy gyomorpanaszok esetén, kis mennyiségben és egészségesen ízesítve viszont nem ártalmas.
Cukormentes kávéízesítők
Bár néhány kávé csakugyan egészséges, az ízesítésre használt cukor és a mesterséges édesítők helyett sokkal jobb alternatívák is léteznek.
OLVASD EL EZT IS!
- megelőzés
- antioxidáns
A 10 legerősebb antioxidáns-tartalmú étel: olcsók, és egész évben kaphatók
- életmód
- egészséges
Ezt fogjuk enni 2018-ban: 10 egészséges étel, ami meghódítja a világot
- tojás
- egészséges étkezés