Ez az alkoholfogyasztás egyik legveszélyesebb formája: még nem alkoholizmus, de könnyen azzá válhat

A binge drinking egyre elterjedtebb a fiatalok körében.

Binge drinking, rohamivás
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Az alkohol a kultúránk szerves részét képezi. Sok háztartásban elengedhetetlen része a családi összejöveteleknek, vannak, akik nem tudják elképzelni nélküle a felszabadult szórakozást. Azzal természetesen mindenki tisztában van, hogy egy tudatmódosító szerről van szó, ami hosszú távon függőséghez vezethet, ám ez a pillanat hevében gyakran elfelejtődik. 

Épp az alkohol tudatmódosító, gátlásokat lebontó hatása az, ami egy-egy buli alkalmával arra sarkallja az embereket, hogy rövid időn belül nagy mennyiséget fogyasszanak el belőle. A jelenség, amit egyébként a binge drinking vagy magyarul a rohamivás elnevezéssel illetnek, kifejezetten veszélyes, és különösen a fiatalok körében rendkívül elterjedt.

A binge drinking vagy rohamivás jellemzői

A binge drinking vagyis a rohamivás lényege, hogy rövid időn belül nagy mennyiségű alkoholt fogyaszt az ember. Azok, akikre ez az ivási szokás jellemző, nem alkoholisták, többnyire nem isznak mindennap vagy minden héten alkoholt. Nemzetközi tanulmányok szerint minden hatodik érintett, akinél előfordulnak az ilyen epizódok, csak havonta négyszer nyúl a pohárért. 

A binge drinking főleg a 18 és 35 év közötti korosztálynál gyakori, ám idősebbeknél és fiatalabbaknál is előfordulhat. Férfiaknál rohamivásnak számít, ha két óra alatt öt vagy több italt fogyasztanak el, nőknél ugyanennyi idő alatt négy vagy több italban állapítják meg a mennyiséget. Egy ital körülbelül 3,5 deciliter 5%-os sörnek vagy 1,5 deciliter 12%-os bornak felel meg. 

A rohamivás jele az is, ha a véralkoholszint rövid időn belül kritikus mértékben megemelkedik. Bár nem alkoholizmusról van szó, tévedés azt gondolni, hogy a jelenség veszélytelen. A mértéktelen ivási epizódok idővel egyre gyakoribbá válhatnak, alkoholfüggőség is kialakulhat. Azonban még e nélkül sem a másnaposság a legnagyobb probléma a rohamivással.

Miért veszélyes?

A mértéktelen ivás károsítja a döntéshozatali, mérlegelési képességet, veszélyes magatartáshoz vezethet, rontja a koordinációt, a motorikus képességeket, növeli az esések, sérülések valószínűségét. Emelheti a vérnyomást, fokozza a máj- és szívbetegség kialakulásának valószínűségét. Összefüggésbe hozható a száj-, a torok-, a máj-, a nyelőcső- és az emlődaganat magasabb rizikójával is. Már egyetlen binge drinking epizód a hasnyálmirigy, a máj és a gyomor akut irritációját, gyulladását idézheti elő, és hatással van a bélflórára is. 

Az alkohol mintegy 90 százalékát a máj bontja le, egy átlagos testalkatú embernél a szerv óránként egy standard italt tud lebontani. Ha valaki több alkoholt fogyaszt, mint amit a mája fel tud dolgozni, a véralkoholszintje megnő. Rohamivás esetén fokozódik az alkoholmérgezés kockázata, ami eszméletvesztéssel járhat, a legrosszabb esetben pedig végzetes kimenetelű is lehet. Az alkoholmérgezés jelei, zavarodottság, görcsök, lassú légzés, szabálytalan szívverés, sápadtság, alacsony testhőmérséklet, ájulás észrevételekor mielőbb orvosi segítséget kell kérni!

A cikk az ajánló után folytatódik

Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?

Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat. 

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. január 7. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

Kutatások szerint a binge drinking már néhány hét leforgása alatt májkárosodáshoz vezethet. Egereknél hét hét alatt összesen 21 mértéktelen ivási epizód elég volt ahhoz, hogy megjelenjenek a májkárosodás korai stádiumú tünetei. 

A nemzetközi ajánlások szerint a nőknek napi maximum egy, a férfiaknak napi maximum két ital elfogyasztására kellene törekedniük. 

Mit tesz a vörösbor a szervezettel?

A vörösbor sokak kedvelt itala, amit este kortyolgatnak, vagy étkezések mellé, például sült húsok mellé fogyasztanak. Egészségügyi hatásairól viszont megoszlanak a vélemények - ez általában jellemző az alkoholra, amit félig viccesen, félig komolyan időről időre gyógyszernek kiáltanak ki.

Mit tesz a vörösbor a szervezettel? Egészségügyi hatásait ismertették a kutatók

A vörösbornak számos pozitív hatása ismert, de vajon tényleg sokat segíthet az egészség megőrzésében?

Elolvasom

(Képek: Getty Images Hungary.)

Ezt is szeretjük