Sose végezz így allergiatesztet! 5 ok, ami kizárja a vizsgálatot

A bőrteszt nem végezhető el mindig, de van helyette más alternatíva, hogy az allergént kimutassák a szervezetben.

allergia teszt
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Ha a tavalyi évhez hasonlóan a mostani nyári heteket is tüsszögéssel és köhögéssel, orrfolyással és szemviszketéssel tölti az ember, akkor gyanús, hogy a tünetek hátterében nemcsak nátha, hanem légúti allergia áll. 

Az alkaros bőrpróba vagy Prick-teszt azonban ebben az időszakban nem végezhető el. Más módon viszont meg lehet állapítani, hogy mi okozza a tüneteket. Erről beszélt dr. Augusztinovicz Monika allergológus, fül-orr-gégész, a Budai Allergiaközpont orvosa.

Az alkaros bőrpróba sok esetben nem végezhető el

Pollenallergiás tünetek esetén a vizsgálatot rendszerint alkaros bőrteszttel végezik. Ekkor az allergént az alkar bőrére csepegtetik, majd minimális bőrkarcolás történik a felületi hámrétegen, utána nézik a bőr reakcióját. 10-15 perc alatt kialakuló vörösödés, duzzanat esetén az adott allergénre az allergia bizonyított.

Erős allergiás tünetek esetén azonban nem végez az orvos bőrtesztet. Erre alkalmasabb időszak a pollenszezon utáni pár hónap, vagyis októbertől februárig. Szintén nem javasolt a teszt elvégzése, ha a beteg antihisztamint szed, olyan bőrtünete van, mint az ekcéma, csalánkiütés vagy pikkelysömör. Akkor sem végzi a tesztet az orvos, ha a páciens várandós vagy szoptat, illetve ha az elmúlt hetekben tablettás vagy injekciós szteroidkészítményt kapott.

A nyári időszak egyik legveszélyesebb allergiája a darázs- és méhcsípésre jöhet elő. Nézd meg a képeinket, hogy biztosan felismerd, melyik rovar jelent veszélyt!

Mit látsz a képen, lódarazsat vagy tőröset? Az egyik teljesen ártalmatlan, mutatjuk is a különbséget

Nézegess képeket!

Elolvasom

Nem kell a szezon végéig szenvedni a tünetektől

Ez nem jelenti azt, hogy a betegnek az allergén növény virágzásának teljes időszakát allergiás tünetekkel kellene átvészelnie. A felsorolt esetekben vérből végzett allergiavizsgálatot lehet végezni, az allergiát ez esetben a szervezetben termelődött ellenanyag, az IgE értékének megemelkedése igazolja. Az IgE specifikus, tehát nemcsak az allergia tényét lehet így igazolni, hanem azt is meg lehet állapítani, hogy a beteg pontosan mire allergiás.

A cikk az ajánló után folytatódik

A teszt után személyre szabott kezelést kap a páciens, mely egyaránt tartalmazhat vényköteles és recept nélküli készítményeket, gyógyszereket és orrspray-ket is. A tüneti kezelés hatására a panaszok pár napon belül érezhetően csökkennek.

Ezeket mindaddig szedni kell, amíg a tüneteket kiváltó pollen jelen van a levegőben. Hosszú távú megoldásként és a minden szezonos gyógyszerezés helyett érdemes megfontolni az allergén immunterápia lehetőségét. Ezt a kezelést szezon előtt legalább két hónappal meg kell kezdeni, tehát a parlagfű-allergiásoknak jövő májusban kell rá gondolni. 

Ezt is szeretjük