5 dolog, ami hatékonyan enyhíti az allergiát: jön a legsúlyosabb időszak

Kenőcs, orrspray, terápia - sokan szenvednek az allergiától, pedig sok mindent lehet érdemben tenni a tünetek ellen a gyógyszeren túl is.

allergia (4)
Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Javában tart a pollenszezon, ám most jön még csak a leggyakoribb allergén növény, a parlagfű virágzásának időszaka. A Budai Allergiaközpont szakemberei elmondják, hogy mit tanácsolnak az érintetteknek, mire figyeljenek a következő hónapokban.

A szteroidos orrspray hatóanyagának felszívódása helyileg, az orrban történik, ezért ezek a készítmények hosszú távon is biztonsággal alkalmazhatók. Hatékonyan mérséklik a duzzanatot és az irritációt az orrban, enyhítik az orrdugulást és orrfolyást.

Használj orrspray-t!

Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus elmondta, hogy a szteroid orrspray-k nagyjából egy hét használat után fejtik ki teljesen a hatásukat. Ha valaki későn kezdi használni,  akkor kezdetben számíthat erősödő tünetekre, így orrdugulásra is. Tudni kell, hogy az allergén növény melyik hónapban virágzik, és még azt megelőzően időben kell elkezdeni használni a készítményt. 

Kenőcs a bőrre

A szénanátha mellett a pollenallergia más tünetek formájában is megmutatkozhat.  Dr. Garaczi Edina bőrgyógyász-allergológus arra figyelmeztet, hogy pollenszezonban, főként a ruhával nem fedett területeken, vagyis arcon, nyakon, karokon, lábszárakon fokozódhatnak az ekcémás tünetek.

Ha allergiavizsgálattal bebizonyosodik, hogy a bőrtüneteket pollenallergia okozza, akkor az orvos a viszketés csökkentésére antihisztamin-tartalmú gyógyszert, a gyulladt, ekcémás bőrtünetekre zsírozó kenőcsöt, valamint rövid ideig szteroidtartalmú krémet javasol.

A nyári időszakban allergia szempontjából veszélyforrást jelentenek a méhek és a darazsak. Nézd meg galériánkban, mire kell figyelni!

Mit látsz a képen, lódarazsat vagy tőröset? Az egyik teljesen ártalmatlan, mutatjuk is a különbséget

Nézegess képeket!

Elolvasom

Az immunterápia is segít

Dr. Balogh Katalin allergológus, fül-orr-gégész az allergén immunterápiát javasolja, amely nemcsak a tünetekre, hanem azok kiváltó okára is hat. Általában az adott allergén tisztított kivonatát kell szedni tabletta vagy cseppek formájában.

Az allergén immunterápia a túlműködő immunrendszert állítja át normál üzemmódba, így a beteg képes lesz panaszok nélkül is elviselni azt az anyagot, ami korábban a tüneteit okozta.  A két éven át folytatott kezelés - melyet minden évben időben el kell kezdeni - akár 10-12 évre is megszünteti az allergiát.  

Az asztmát is kezelni kell az allergia mellett

Az allergiás asztma a környezetben található allergének, pollenek, háziporatka, penészgomba, háziállatok szőrének hatására jelentkezhet. Dr. Potecz Györgyi allergológus, tüdőgyógyász szerint fontos, hogy a betegek ismerjék az asztmás rohamot provokáló tényezőket. A légzésfunkciós vizsgálat után az asztma allergiás eredetét vérvétellel vagy Prick-teszttel lehet igazolni. A gyógyszeres terápia inhalációs szteroidokkal, hörgőtágítókkal, allergiaellenes orrspray-vel és tablettákkal történik.  Így az asztma és az allergia együttes kezelésével megelőzhető az asztmás roham kialakulása, és tartós tünetmentesség érhető el. 

Csökkentsd a keresztallergia kockázatát!

Ha a légúti allergia mellett torokkaparás, égő, bizsergető és viszkető érzés jelentkezik bizonyos ételek elfogyasztásakor, akkor célszerű kizárni a keresztallergiák lehetőségét. Parlagfű-allergiások esetében a görögdinnye, sárgadinnye, paradicsom és uborka okozhat ilyen tüneteket.

Dr. Réthy Lajos allergológus és gyermekgyógyász tapasztalatai szerint az érintettek ilyenkor általában több ételt is feleslegesen kizárnak az étrendjükből. Felesleges korlátozások helyett ilyenkor érdemes utánajárni, hogy pontosan mi okozza a panaszokat, és csak azt az adott élelmiszert nem fogyasztani a továbbiakban. Erre ma már egy új vizsgálati módszer, a 244-es nanotechnológiás allergiateszt kínál nyújt lehetőséget.

Ezt is szeretjük