36 ember csontvázát találták meg a magyar városban
Visegrádon korai temetkezési lelőhelyre bukkantak.
Emlékhely létesül, nyáron pedig kripta is épülhet a visegrádi köztemetőben, hogy méltó helyre kerülhessenek a városba a 17-18. században betelepült, zömében német ajkú lakosság földi maradványai, amelyeket a város egykori temetkezési helyén tártak fel 1995 és 2005 között.
Németek betelepülése
Mátyás király uralkodása idején Visegrád aranykorát élte, de az Igazságos halála után nem sokkal a vár török kézre került. Sajnos a folyamatos ostromot sem a vár, hanem sem a város nem élte túl, az emberek elhagyták Visegrádot és környékét.
A 17-18. század fordulóján a város újra betelepült: a zömében német ajkú lakosság a kor szokásainak megfelelően hosszú ideig a település első temploma köré, a mostani iskolaudvar és templom közé temetkezett, ezt az írásos és képi források mellett a régészeti feltárások is megerősítik - mondta el Zeller Márton, a helyi német nemzetiségi önkormányzat vezetője az MTI-nek.
Emlékhely a visegrádi temetőben
Az iskola udvarán 1995-től 2005-ig zajló kutatások során 36 teljes csontvázat, számos megbolygatott emberi maradványt, illetve több használati tárgyat találtak, amelyeket a Mátyás Király Múzeumban helyeztek el,
de a méltó nyughely kialakítása sokáig váratott magára.
Zeller Márton tájékoztatása szerint Visegrád mostani temetőjében nemrégiben a katolikus egyház egy külön parcellát ajánlott fel, ahol emlékhely létesülne, illetve egy kripta is épülne. Az emlékhelyen állítanák fel a korábban szétszórtan heverő, felújítandó sírköveket és kereszteket, míg a kriptában speciális, vízhatlan dobozokban őriznék meg az utókor számára a visegrádi ősök maradványait.
Irány a jó levegő!
Kirándulnál, de nincs ötleted hova? Ha tippekre van szükséged, nézd meg, melyek a pestiek kedvenc helyei!
Még több látnivaló
Visegrád történelmi múltja igazán színes és sokrétű, pontosan emiatt számos olyan látnivalója akad, amit nem érdemes kihagyni. A város központi része, azaz a várnegyed turisztikai szempontból nagyon érdekes, a helyi kiállítás tárlatát megéri megnézni, de a Szent Korona történetét is végig lehet itt követni, valamint hagyományőrző programmal is várják a látogatókat. A Salamon-toronyból csodaszép kilátás nyílik mind a városra, mind a Dunakanyarra, ami a fotózás szerelmeseit biztosan rabul ejti.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Használd az „IVANYI” kuponkódot, és 20% kedvezménnyel vásárolhatod meg a jegyed!
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Jó időben a túraútvonalakat is érdemes errefelé bejárni, egy kirándulás a zöld környezetben biztosan segít kiszakadni a mindennapokból. De akár egy hajótúrára is befizethetsz a Dunakanyarban.
Fotó: www.orszagalbum.hu, gojkoivan.
OLVASD EL EZT IS!
- bizarr hely
- kísértetek
Mindennap elmész mellettük: kísértetjárta épületek Budapesten
- magyar város
- természeti jelenség