3 hely, amivel Magyarország bekerült a top 10-be: büszkék lehetünk
Íme, három magyar hely, mely a világ élvonalába tartozik.
Bár néha hajlamosak vagyunk megfeledkezni róla, szerencsére bőven akad kicsiny országunkban olyan szépség, amire büszkék lehetünk. Az alábbiakban három olyan látnivalót mutatunk be, mely nemcsak a mi szubjektív megítélésünk, de neves külföldi újságok szerint is a világ élvonalába tartozik.
A Föld legjobb bortermelő vidékeinek egyike: Tokaj
Az Egyesült Államok neves szaklapja, a Wine Enthusiast idei írásában Tokajt a világ tíz legjobb borturisztikai úti célja között említi olyan tájak mellett, mint az amerikai Santa Barbara vagy a francia Champagne.
A magazin szerint a borok, a táj, a gasztronómia és a kulturális lehetőségek egyaránt figyelemre méltóak a vidéken. A tokaji borvidék már a honfoglalás előtt szőlőtermő vidék volt, 2002 óta pedig az UNESCO Világörökség része mint kultúrtáj, mely kontinentális éghajlatával és vulkanikus alapkőzeteivel teremt ideális feltételeket a bortermelésnek.
A vidékre jellemző, édes aszúborok készítését a megfelelő szőlőfajták megléte, a klíma, a kőzetek és az itt találkozó két folyó, a Bodrog és a Tisza jelenléte is segíti, egyedi zamatukat pedig a világon egyedül itt élő, a riolittufa pincék falán bevonatot képező pincepenésznek köszönhetik. XIV. Lajos így méltán nevezte a tokaji aszút a királyok borának, a borok királyának. A tájegység színes programlehetőségeket kínál: érdemes betérni borospincéibe, múltba révedni a tokaji vár falmaradványainál, turistaútjai, lankái pedig a gyalogtúrázóknak és a biciklizés szerelmeseinek is bőven nyújtanak kikapcsolódási lehetőséget.
Az ötödik legjobb kocogóhely: a Margit-sziget
Az Irish Times hasábjai a világ legjobb kocogóhelyei között említik a budapesti Margit-szigetet, ami olyan helyekkel szerepel együtt, mint a Los Angeles-i Silver Lake, a londoni Hyde Park vagy a sydney-i Dover Heights. A kiváló futókör megléte mellett szerepet játszott a helyezés elnyerésében a városra nyíló gyönyörű panoráma, a sziget és a Duna szépsége is.
A sziget nevét IV. Béla király Margit nevű leányáról kapta a 14. században, aki itt élt a Domonkos-rendi apácakolostorban. A majdnem száz hektáros sziget 2,8 kilométer hosszú, és 0,5 kilométer széles, néhány busz és taxi kivételével pedig a közlekedés tilos rajta. A szigetet 1900-ig csak csónakkal lehetett megközelíteni, ekkor épült a Margit-híd szigetre vezető szárnyhídja, 1950-ben pedig megépült az Árpád-híd.
A szigetet 1908-ban örök időkre közkertté nyilvánították, és 1919-től ingyenessé tették a látogatását. Főbb látnivalói a Domonkos-rendi kolostorromok, a zenélő szökőkút, a japánkert, a vadaskert és az 1913-ban épült, ma már használaton kívüli, belépőjeggyel látogatható víztorony, mely mára a sziget jelképévé vált.
A hetedik legszebb villamosvonal a világon: a budapesti 2-es villamos
Szintén világszinten elismert büszkeségünk a budapesti 2-es villamos, ami idén októberben bekerült a National Geographic Életre szóló utazások című könyvébe, a világ tíz legszebb villamosvonalának egyikeként. A meseszép villamosvonal a hetedik helyet nyerte el olyanok mellett, mint a torontói 501 Queen Streetcar vagy a San Franciscó-i Streetcar F. Kevesen tudják, hogy Budapest 2-es számú villamosa eredetileg a Keleti pályaudvar és a Dózsa György út között közlekedett, ezt a vonalat azonban elbontották. A mai 2-es villamos a második világháború óta közlekedik, végleges útvonalát 1973-ban kapta meg.
Kiút a társfüggőségből - Hogyan szabadulj meg a mérgező kapcsolatoktól?
Knapek Éva klinikai szakpszichológus, tabuk nélkül beszél a társfüggőség jellemzőiről, és bemutatja a kialakulásának okait, a kapcsolati dinamikákat, és a felismeréshez vezető jeleket a saját életünkben, közeli kapcsolatainkban. A Femina Klub januári előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz hogyan léphetsz ki ezekből a helyzetekből, és hogyan alakíthatsz ki egészséges, egyenrangú kapcsolatokat.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2025. január 7. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Ma a 2-es villamos a Duna mentén halad, a pesti oldalon, a Jászai Mari tértől egészen a Közvágóhídig. Betétjárata, a 2A a Jászai Mari tér és a Boráros tér között közlekedik a tanítási napokon, a reggeli csúcsidőben. A villamosvonal városnéző kiránduláshoz is tökéletes: a pesti oldal felé nézve közvetlen közelről csodálhatod meg a Parlamentet, majd a Lánchíd után a Duna korzót, ha pedig a Duna felé nézel, láthatod a gyönyörű budai oldalt szinte teljes hosszában, melyet a folyó lassan hömpölygő vize keretez.
Sötétedés után a vízen tükröződő fények romantikus hangulatot kölcsönöznek az útnak. Az útvonal részt vesz a főváros hétköznapi tömegközlekedésében, de a turistáknak és a főváros szerelmeseinek is kedvelt útvonala.
Képek: www.orszagalbum.hu, Hacker75, tulip; a 2-es villamosról készült kép - MTI Fotó, Marjai János.
Te melyik hazai helyre vagy a legbüszkébb?
OLVASD EL EZT IS!
- magyar csodák
- magyar város
Titokzatos erő árad a magyar szobrokból
- ősz
- természeti csoda