Legendás kastély a Bakony rejtelmes erdeiben: jártál már a Thury-várban?
Érdemes akár egy teljes hétvégét a Thury-várnál tölteni, hogy legyen idő mindent felfedezni.

A Veszprém megyei Várpalota központjában magasodik a település egyik fő nevezetessége, a palotai vár, amit Thury- és Újlaky-várként is emlegetnek. A nemrégiben felújított, páratlan szépségű létesítmény megér egy kirándulást, nem beszélve a Bakony csodás környékéről.
A történészek úgy tartják, hogy a palotai vár elődje a düledező Pusztapalota, azaz Bátorkő vára volt. Utóbbi bővítését azonban a kedvezőtlen adottságok nem tették lehetővé, így az erődítmény elhagyatottá vált. Bár vannak, akik kétségbe vonják ezt, izgalmas megismerni a várhoz kötődő mondákat.
Mátyás király vadászkastélya
A fabula szerint a pusztapalotai vár a magyar történelem közkedvelt alakja, Mátyás király kedvenc vadászkastélya volt. Noha pontos információk ezzel kapcsolatban nincsenek, bizonyára van alapja a feltevésnek. Annál is inkább, hiszen Várpalota várát is a király szolgálatába állították, ugyanis vadászatra kiváló lehetőségeket kínált a Bakony rejtelmes, vadgazdag erdőivel.

Egy 1397-es oklevélben említik először palotának a várat, majd később ezt bővítették saroktornyokkal, illetve lakó- és gazdasági épületekkel. Egészen 1524-ig az Újlaky család - az ország egyik legtehetősebb famíliája - tulajdonában volt.
A hagyomány szerint Mátyás király sokat vendégeskedett az Újlakyak vendégeként, a családfő ugyanis jó barátja volt az igazságos uralkodónak. Innen ered az Újlaky-vár elnevezés. A Thury-vár nevet a török kor híres várkapitányának, Thury Györgynek köszönheti, aki az átépítést és a katonák élelmezését is megoldotta, majd drámai fordulatok közt hősiesen megvédte a várat.

Lassítani szabad!
Lassíts le, és élvezd az apró örömteli pillanatokat! Olyan hétköznapi apróságok ezek, amelyek mellett a napi pörgésben könnyedén elmegyünk. Egy izgalmas épület, egy érdekes felhő vagy akár egy szép naplemente, mind-mind olyan apróságok, amelyek miatt érdemes egy kicsit megállni. Merülj el a pillanatban a Gösserrel!
Promóció
Nem ez az egyetlen legenda
Az erődítmény történetéhez szorosan kapcsolódik egy másik legenda is, miszerint 1476. december 11-én Beatrix a palotai várban készült fel a Mátyás királlyal Fehérváron köttetett, másnapi esküvőjére és koronázási ceremóniára.
Ulászló koronázásának meghiúsítása végett pedig a budai várból ide hozták át a magyar koronát és koronázási címereket, Beatrix azonban elküldte a Fekete hadsereget a korona visszaszerzésére. Mivel Corvin János nem akart áldozatok árán király lenni, átadta a koronát, és lemondott a trónról.

Biciklivel a környéken
A vár felfedezése után élményekben gazdag, aktív pihenés vár mindenkit, aki a Keleti-Bakony térségét választja kerékpározáshoz. Várpalota és környéke cseppet sem szűkölködik a különböző nehézségű, változatos talajú terepekben. Egy biztos, élmények nélkül senki sem távozhat, a természet páratlan szépsége ugyanis minden izzadságcseppért kárpótol.
A kerékpáros túraútvonalakról és minden egyéb hasznos információról bővebb információkat találhatsz ezen a linken.
Képek forrása: indafoto.hu/Copfos, bugyihusztár, orszagalbum.hu/JUHASZJ.
Olvastad már?
OLVASD EL EZT IS!

- vidék
- falusi turizmus
Iszkaszentgyörgynél csodákban kevés falu gazdagabb: mutatjuk a mesekastélyt és a tájat

- falu
- falusi turizmus