Legendás kastély a Bakony rejtelmes erdeiben: jártál már a Thury-várban?

Érdemes akár egy teljes hétvégét a Thury-várnál tölteni, hogy legyen idő mindent felfedezni.

Várpalota, Thury-vár
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

A Veszprém megyei Várpalota központjában magasodik a település egyik fő nevezetessége, a palotai vár, amit Thury- és Újlaky-várként is emlegetnek. A nemrégiben felújított, páratlan szépségű létesítmény megér egy kirándulást, nem beszélve a Bakony csodás környékéről.

A történészek úgy tartják, hogy a palotai vár elődje a düledező Pusztapalota, azaz Bátorkő vára volt. Utóbbi bővítését azonban a kedvezőtlen adottságok nem tették lehetővé, így az erődítmény elhagyatottá vált. Bár vannak, akik kétségbe vonják ezt, izgalmas megismerni a várhoz kötődő mondákat.

Mátyás király vadászkastélya

A fabula szerint a pusztapalotai vár a magyar történelem közkedvelt alakja, Mátyás király kedvenc vadászkastélya volt. Noha pontos információk ezzel kapcsolatban nincsenek, bizonyára van alapja a feltevésnek. Annál is inkább, hiszen Várpalota várát is a király szolgálatába állították, ugyanis vadászatra kiváló lehetőségeket kínált a Bakony rejtelmes, vadgazdag erdőivel.

Egy 1397-es oklevélben említik először palotának a várat, majd később ezt bővítették saroktornyokkal, illetve lakó- és gazdasági épületekkel. Egészen 1524-ig az Újlaky család - az ország egyik legtehetősebb famíliája - tulajdonában volt.

A hagyomány szerint Mátyás király sokat vendégeskedett az Újlakyak vendégeként, a családfő ugyanis jó barátja volt az igazságos uralkodónak. Innen ered az Újlaky-vár elnevezés. A Thury-vár nevet a török kor híres várkapitányának, Thury Györgynek köszönheti, aki az átépítést és a katonák élelmezését is megoldotta, majd drámai fordulatok közt hősiesen megvédte a várat.

A cikk az ajánló után folytatódik

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

Nem ez az egyetlen legenda

Az erődítmény történetéhez szorosan kapcsolódik egy másik legenda is, miszerint 1476. december 11-én Beatrix a palotai várban készült fel a Mátyás királlyal Fehérváron köttetett, másnapi esküvőjére és koronázási ceremóniára.

Ulászló koronázásának meghiúsítása végett pedig a budai várból ide hozták át a magyar koronát és koronázási címereket, Beatrix azonban elküldte a Fekete hadsereget a korona visszaszerzésére. Mivel Corvin János nem akart áldozatok árán király lenni, átadta a koronát, és lemondott a trónról.

Biciklivel a környéken

A vár felfedezése után élményekben gazdag, aktív pihenés vár mindenkit, aki a Keleti-Bakony térségét választja kerékpározáshoz. Várpalota és környéke cseppet sem szűkölködik a különböző nehézségű, változatos talajú terepekben. Egy biztos, élmények nélkül senki sem távozhat, a természet páratlan szépsége ugyanis minden izzadságcseppért kárpótol.

A kerékpáros túraútvonalakról és minden egyéb hasznos információról bővebb információkat találhatsz ezen a linken.

Képek forrása: indafoto.hu/Copfos, bugyihusztár, orszagalbum.hu/JUHASZJ.

Ezt is szeretjük