A vadhidak kivitelezésénél rengeteg dolgot vesznek figyelembe a szakértők, kezdve az állatállomány vonulási útvonalától a kis- és nagyvadak populációszámán át egészen a zajhatásig.
Az átjáróknál tekintetbe veszik a helyi flórát is, hogy a megfelelő, nem invazív növénytakaróval burkolják a mesterségesen kialakított területet. Bizonyos esetekben a földrajzi viszonyoktól függően felüljáró helyett aluljárót hoznak létre az állatok számára, sőt olyan is előfordulhat, hogy nagyobb vándorlások idején ideiglenesen leállítják a forgalmat is.
A vadhidak célja
Miután megépültek, és többé-kevésbé a természetes közeg részéve váltak ezek a vadátjárók, még utólag is gyakran ellenőrzik a kihasználtságát, korrigálják az esetleges riasztó tényezőket, például a nem megfelelő növényhasználatot vagy a rongálódásokat. Ezeknek az építészeti remekeknek köszönhetően naponta több száz vagy régiótól függően akár ezer vad is átjuthat a forgalmas autóút felett vagy alatt a territóriumuk másik felére, amivel jelentősen csökken a vadbalesetek száma.

Kanadában, Alberta tartományában is építettek vadátkelőket. A nagy testű vadállatok tekintetében túlnyomórészt fehérfarkú szarvasok élnek a területen, akik gyakran használják is ezeket a mesterségesen kialakított hidakat.
Fotó: Reddit / grape_drank_

Az átkelőknél gyakran kerítéssel vagy korláttal is biztosítják, hogy az áthaladó állatok még véletlenül se tudjanak lezuhanni az autóútra. A kialakításkor figyelembe kell venniük a szakembereknek azt is, hogy az ösvény bármilyen időjárási viszonyok között jól látható maradjon.
Fotó: powerofforever / Getty Images Hungary

Festői tájakat kapcsoltak össze Törökországban a Tarsus-Pozanti autópálya fölött is a vadállomány védelme érdekében. Törökországban élnek hegyi gazellák és kaszpi tigrisek is, amik közül feltehetően jó néhány példány használhat hasonló átkelőket lévén, hogy a tigriseknek igen nagy territóriumuk van.
Fotó: Anadolu Agency / Getty Images Hungary

Nem minden esetben alkalmaznak fásítást az erdei átkelőkön, olykor csak egy egyszerű, de annál átláthatóbb mezőt hoznak létre a vonuló vadak számára. Az aljnövényzet kialakítása főleg a kisebb testű állatok szempontjából mérvadó.
Fotó: bbsferrari / Getty Images Hungary

Németországban ezen vadátkelőt úgy oldották meg, hogy körbekerítették a hidat az állatok plusz védelme érdekében. Az ország délnyugati részén fekvő Rajna-vidék-Pfalz tartományában található Pfalz-erdőség értékes faunáját, őzeket, gímszarvasokat, borzokat és hiúzokat óvják vele.

Az amerikai Colorado államban szintén védelmezik az élővilágot vadhidakkal. Ezeket az ökológiai átkelőket kis és nagy testű vadak is használják, a területen élő pumáktól kezdve egészen a mókusokig változatos állatvilág található a térségben.
Fotó: reddit.com

A három-három sávos forgalmas autópálya fölé is emeltek vadátkelőt Törökországban, Isztambul környékén, ahol rengeteg autó közlekedik naponta. A zajártalom csökkentése érdekében zajvédő falakkal is ellátták a vadhidat.

A zajvédelem fontos az állatok számára, hiszen máskülönben elriaszthatja őket az átkeléstől, ha nincs biztosítva számukra a megfelelő körülmény. Nem beszélve arról, hogy keretet ad a vadhídnak, amitől jobban láthatóvá válik a vadak számára is.
(Képek forrása: Reddit, Getty Images Hungary, borítókép forrása: Getty Images Hungary.)
Olvass tovább! Ilyenkor megszegheted a KRESZ-t?
Tíz autósból hét rosszul reagál egy megkülönböztető jelzésű jármű érkezésére.
Megszegheted a KRESZ-t, ha ezt látod az úton? 10-ből 7-en rosszul válaszolnak a kérdésre
Tíz autósból hét rosszul reagál egy megkülönböztető jelzésű jármű érkezésére.
Elolvasom