Újra felépítették Bábel tornyát

Képeken a modern csoda

Argentína fővárosának új nevezetessége 30 ezer könyvből épült fel. Most megnézheted!

Húsvéti tojásvadászat
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Argentína fővárosa, Buenos Aires nemrégiben azzal került a lapok címoldalára, hogy igazán egyedi építményt hoztak létre központjában. A Bábel tornyát megformázó könyvépítmény ugyanis gigantikus méretekkel rendelkezik, ráadásul nem kevesebb, mint 30 ezer könyvből épült fel.

A könyvépítmény
Pieter Bruegel festménye Bábel tornyáról

Nézd meg te is Argentína legújabb szenzációját, mely óriási tömegeket vonz a fővárosba, és ismerd meg a bábeli legenda rövid történetét is!

Az eredeti történet

A Biblia Ószövetségében az egyik legismertebb és legérdekesebb történet Bábel tornyáé. A Szentírás szerint Noé utódai Sineár földjére mentek, hogy ott egy várost építsenek, melynek fő látványossága egy torony, mely az égig ér. Azonban az elbeszélés úgy tartja, hogy Isten önhittségük miatt megbüntette a leszármazottakat, méghozzá nem is akárhogy - összezavarta a nyelvüket, hogy ne értsék meg egymást. Így nem tudták tornyukat sem megépíteni. A bábeli zűrzavar kifejezés is innen ered, melyet akkor használunk, ha sokan beszélnek egyszerre, összevissza.

Könyvekből épült fel

Buenos Airesben most újraértelmezték a bábeli torony történetét. Az írott művekből épített, csigavonalban emelkedő, 25 méteres torony ötlete Marta Minujínhoz köthető.

A művésznő az építményt mintegy 30 ezer írott műből húzta fel, melyek a világ minden nyelvét képviselik. Persze az akciónak sajátos célja volt, ugyanis 2011-ben Buenos Aires viseli a Világ Könyvfővárosa címet az UNESCO választása alapján. A hétemeletes - a bábeli a történet szerint nyolcemeletes volt - toronynál nemcsak az építési munkálatokat felügyelte Minujín, hanem zenét is komponált, melyet a könyv szó különböző nyelveken való ismételgetésével tett hangulatossá.

A világ 20 leghatalmasabb látnivalója

Nézegess képeket!

Elolvasom

Sőt, azt nyilatkozta, hogy száz év múlva az emberek azt fogják ismételgetni, hogy állt valaha egy bábeli torony Argentínában, azonban nem volt szükség tolmácsolásra, mert a művészetnek nem kell fordítás.

Persze a modern építmény sem tart örökké, hiszen, ha más nem, az időjárás viszontagságai biztosan tönkretennék. Ezért a köteteket, melyeket több mint 50 nagykövetség adományozott a művésznőnek a modern épülethez, hamarosan a betűtenger szerelmesei öröklik meg - bárki magával vihet egy-egy példányt a lebontott toronyból. Azokból a könyvekből pedig, melyek megmaradnak, megalapítják a Minujín Bábeli Könyvtárat, melyet a híres Jorge Luis Borges nevezett el.

Buenos Aires csodái

Ugyan a Világ Könyvfővárosa cím miatt most sokkal több turista látogat Buenos Airesbe, nem csak emiatt érdemes repülőre szállni, és elutazni Amerika déli részére.

Teatro Colon
A kereszteződés igazán széles
Az obeliszk a város nagy nevezetessége
A tengerpart mindig zsúfolt

A Szentháromság városának nevezett település ugyanis igazi kulturális központ, tele rengeteg szoborral és híres épületekkel. Érdekesség, hogy a Teatro Colon Operaház például szívesen dolgozza fel Bartók Béla és Kodály Zoltán műveit, méghozzá magyarul.

Maradva a zenénél, érdemes meglátogatni a legrégebbi kerületet, a San Telmót, ahol a tangózás minden fortélyát el lehet sajátítani. Az Avenida 9 de Julio a világ legszélesebb útja, melynek végén egy 70 méter magas obeliszk emelkedik. A filmek szerelmesei pedig végiglátogatják a Madonna főszereplésével készült Evita helyszíneit is.

Persze nem muszáj egész nap városnézésre szánni az időt, a Mar del Plata nyüzsgő tengerpartján is süttethetik a turisták a hasukat, vagy elmerülhetnek a tenger hűvös hullámaiban. Ha pedig szeretnél még egy izgalmas dél-amerikai helyet megismerni, kattints ide, és gyönyörködj a lebegő városban!

Képek: nathaliefoy.wordpress.com; hu.wikipedia.org, Bábel tornya szócikk; en.wikipedia.org, Teatro Colón szócikk, Magnus Manske.

Ezt is szeretjük