Mikor kell feltenni a téligumit a kocsira? Ez a legfontosabb szabály

A megfelelő téli gumi elengedhetetlen a biztonságos közlekedéshez, ha ennél alacsonyabb a hőmérséklet.

Téligumi a kocsira

A téligumik használata általánosságban október közepétől március végéig ajánlott: 7 Celsius-fok alatt biztonságosabban szolgálnak az utakon, mint a nyári szettek.

Fontos szempont, hogy melyik napszakban van leginkább használatban az autó. Hogyha a kora reggeli órákban és a késő délutáni időszakban, akkor az őszi napok leghidegebb óráira esik a vezetés. Nem mindig érdemes az átlagos javaslatot követni, jobb a saját igényekhez igazodni.

Téligumi a kocsira 

A téligumi speciális összetétele biztosítja, hogy az autó a latyakos, fagyos és vizes utakon is biztonságosan tudjon közlekedni. Magyarországon nem kötelező a téligumi használata, viszont erősen ajánlott, mivel sokkal megbízhatóbb a zord időjárási viszonyok között. A szomszédos országokban és külföldön ennek változhatnak a szabályai, Ausztriában és Szlovéniában például előírás a nyári abroncsok cseréje.

GettyImages-1434996621
Fotó: Roberto Moiola / Sysaworld / Getty Images Hungary

A nyárigumi összetétele 7 Celsius-fok alatti hőmérsékleten megkeményedik, és elveszti a rugalmasságát. Emiatt csökken a tapadása, és a havas, jeges utakon veszélyes lesz a használata. A téligumi lágyabb összetételű, amely a cudar időjárásban is megőrzi a szükséges rugalmasságot, és képes tapadni a jeges útfelületen is. A téligumik mintázata és barázdáltsága mélyebb, ami a latyakban és hóban is segíti a gumik tapadását.

A 4 milliméteres mélységet mindig tartania kell a téli szetteknek, ha több szezonban is használva volt, vagy használtan vásárolta a tulajdonos, akkor ezt mindenképpen ellenőrizni kell a felszerelés előtt. Korábbi cikkünkből megtudhatod, hogyan segíthet otthon a minőség ellenőrzésében egy pénzérme.

GettyImages-1601523598
Fotó: djedzura / Getty Images Hungary

A téli időszakban számos veszélyeztető körülmény adódhat az utakon, a jeges utakon könnyebben megcsúsznak az autók. A sebességkorlátozások és a követési távolság betartása ilyenkor még inkább elengedhetetlen szabály. Az évszakra jellemző köd szintén veszélyes lehet, a látási viszonyok kritikusan rosszra fordulhatnak, így a ködlámpa körültekintő használata is lényeges.

A téli hónapokban a sárfelverődés miatt gyakran koszolódhatnak a fényszórók, az autó lámpái, ami miatt kevésbé látható a forgalom többi tagjának. Érdemes ilyenkor gyakrabban átmosni ezeket a fényszóró felületeket. Az autó tetejéről a havat elindulás előtt le kell takarítani, nehogy az úton okozzon balesetet azzal, hogy valaki szélvédőjére csapódik. Egy sor szabályra oda kell figyelni  a sofőröknek télen, hogy mindenkinek biztonságosak legyenek az utak.

GettyImages-1061062604
Fotó: trendobjects / Getty Images Hungary

A téligumik cseréjét nem érdemes az utolsó pillanatra hagyni, vagy akkorra, mikor már hűvös, fagyos napok járnak. A négy évszakos gumik sem jelentenek biztos megoldást, a legforróbb napok túlhevült aszfaltján és a téli fagyok idején egyaránt nem lesz elégséges ezeknek a szerkezete a biztonságos vezetéshez. Keménységük és barázdáltságuk a téli- és a nyárigumik között van, így a nem szélsőséges időjárásban tényleg jól teljesítenek, de nem helyettesítik a másik kettőt. 

Mit javasol a Katasztrófavédelem a téli utazáshoz? Ezt a 6 tippet vedd sorra, mielőtt elindulsz

A katasztrófavédők legfontosabb tippjei segítenek a balesetek megelőzésében télen is.

Elolvasom

Ismét Automotive Summit! 2025. május 21-én újra találkozik az autóipar krémje Budapesten, a MOL Campuson. Konferencia az autóipar jelenéről és jövőjéről, a legnagyobb vállalati vezetőkkel, döntéshozókkal, szakértőkkel. Ne maradjon le! - automotivesummit.hu

Ebben a cikkben nem tartjuk etikusnak reklámok elhelyezését. Részletes tájékoztatást az Indamedia Csoport márkabiztonsági nyilatkozatában talál.

Indamedia Csoport

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük