A szépen kiépített és rendben tartott turistaútvonalak behálózzák Magyarországot, és szinte csalogatják a természetkedvelőket arra, hogy szabadidejükben végigjárják a legszebb hazai tájakat.
A nagy turistautak mellett a kisebb tanösvényeket sem érdemes elhanyagolni, ha egy tájegység különleges természeti vagy kultúrtörténeti értékeit szeretnéd alaposabban megismerni.
Miért válaszd a tanösvényeket?
A tanösvényeket jellemzően rövidebb, néhány kilométeres távra jelölik ki, így többségük egyáltalán nem megterhelő, és akár egy délután, sőt, néhány szabad óra alatt ízelítőt kaphattok a hely sajátosságaiból, élővilágából és a környezetet is alakító hagyományokból. Lehetőségben sincs hiány: több mint háromszáz tanösvény létezik országszerte.
Ezeken az utakon jól szervezett túrákat tehettek, hiszen a felfestett jelzésen túl bemutatótáblás állomások is várják a kirándulókat. A táblák logikusan követik egymást, az érdekességekkel teli, olvasmányos szövegek pedig kicsiket és nagyokat egyaránt megnyernek, a játékos tanulás közben ráadásul egy kis pihenő vagy egy szendvics is belefér. Mutatunk néhány olyan gyönyörű útvonalat, amit vétek lenne kihagyni!

A 6 kilométeres Körtike tanösvény Szalafő-Csörgőszerről indul, végpontja pedig Pityerszer, az út az őrségi kaszálók és erdők élővilágát mutatja be.
Fotó: Indafotó/Domino44

Bakonyi betyárbarlangot és csodaszép szurdokvölgyet is láthatsz a Porva-Csesznektől Vinyéig tartó, 5 kilométeres Cuha-völgyi tanösvényen.
Fotó: Indafotó/hmika

Sopron környékét több kiépített úton is bejárhatod. Az egyik legjobb választás a Lővér szállótól Bánfalváig tartó, 8,5 kilométeres Ciklámen tanösvény.
Fotó: Indafotó/Fecske

Az Osli melletti Eszterházy-madárvártától induló Hany Istók tanösvény 5 kilométeres szakasza a Hanságot járja be. Végpontja a Király-tó, ahol a legenda szerint egy mocsárban élő kisfiút találtak.
Fotó: OrszágAlbum/pocokvick

A Bauxitbányászati Múzeumtól induló Gánti földtani tanösvény 3,5 kilométer hosszú szakaszon mutatja be évmilliók munkáját és a vértesi bauxitbányászatot.
Fotó: Indafotó/bálnalovas

A Kis-Balaton és a Kányavári-sziget páratlanul gazdag madárvilágát mutatja be a 2 kilométeres Búbos vöcsök tanösvény. Ha végigjártátok, a Kápolnapusztai Bivalyrezervátumot se hagyjátok ki!
Fotó: Indafotó/evamail007

A tatai Fényes tanösvény igazi kalandtúrával várja a látogatókat, akik az állomásokat kötélhidakon és csónakokkal járhatják be. Belépőjegy 1300 és 900 forintért váltható.
Fotó: Indafotó/fülemüle

Az egykori dunaremetei hajókikötőtől induló, Lipótot is érintő, 7 kilométeres Holt-Duna tanösvényen a Szigetköz régi és jelenlegi arcát ismerhetik meg a kirándulók.
Fotó: Indafotó/pmartini

A Börzsönyt a gyerekek is imádják: a Katalinpusztai Kirándulóközponttól induló, 5 kilométeres Gyadai tanösvényen Hangya Dani kíséri őket végig, az út alatt pedig egy játékos munkafüzetet is kitölthetnek.
Fotó: Indafotó/Szabalaca67

A Pákozdról induló és oda érkező, 8 kilométer hosszú Gránit tanösvény a Velencei-hegység déli részét járja be, a gravitációra fittyet hányó pákozdi ingókövek érintésével.
Fotó: Wikipédia/Pasztilla

Vajon kik lehettek a pákászok? A Tisza-tó mellett húzódó, izgalmas kalandokkal teli Örvényi pákász tanösvényt végigjárva megismerkedhetsz munkájukkal.
Fotó: Indafotó/köbüki

Egy igazi kultúrtörténeti túrát járhatsz be a pilisszentiváni német nemzetiségi tanösvényen, ahol 7 állomáson ismerkedhetsz meg a helyi sváb hagyományokkal.
Fotó: Indafotó/Puffancs
Képek forrása: indafoto. hu / Domino44, hmika, Fecske, bálnalovas, evamail007, fülemüle, pmartini, Szabalaca67, köbüki, Puffancs, orszagalbum.hu / pocovick, wikipedia.com / Pasztilla