Ahol megmártózhatsz az aszfaltban: a Szurok-tónak csodájára járnak a turisták

Kalandvágyóknak nem mindennapi úti cél.

Szurok-tó

Ugyan már a 16. században felfedezték, mégis napjainkig születnek teóriák a Szurok-tó keletkezéséről. Egy biztos, a világon másutt még hasonlót sem látni.

Hosszan lehetne sorolni a dél-amerikai Trinidad és Tobago szigetállam  kincseit, de a Szurok-tó kiemelkedő látványosságnak számít. Az állóvíz a leghíresebb természetes aszfaltlelőhely. A történelem során pedig már több ország is hasznot húzott a természetes bitumenből. A Szurok-tó területe megközelítőleg 40 hektár, ami helyenként 75 méteres mélységgel párosul.

A Szurok-tó csodája

A szakemberek a Szurok-tó felfedezése óta próbálnak rájönni a pontos eredetére, egyelőre viszont úgy fest, sötétben tapogatóznak. A legvalószínűbbnek azt tartják, hogy a tó kialakulása a szubdukciós folyamatnak köszönhető, mely két óceáni kőzetlemez összeütközésének eredménye. Az így keletkezett törésvonal mentén kőolaj törhetett a felszínre, amiből a levegőnél könnyebb anyagok elpárologtak, a megmaradt agyag és víz keverékéből pedig létrejött az aszfalt. Nézd meg képeken, miért jelenthet életre szóló élményt egy szurok-tavi kirándulás!

A természetes aszfalttó nagyon sűrű, felszíne félig szilárd, vagyis könnyen rá lehet lépni. Ugyanakkor helyenként olyan puha, hogy leginkább a futóhomokra emlékeztet: ha sokáig állsz rajta, belesüppedsz.
A Szurok-tó látszólag állóvíz, természetes keveredése miatt azonban folyamatos mozgásban van. Ennek következtében az idők során már felszínre dobott, majd újra elnyelt többek között egy négyezer éves fát is.
A tavat évente körülbelül húszezren keresik fel, közülük sokan kíváncsiságból mártóznak meg benne, ugyanakkor magas kéntartalma miatt a gyógyvizek kedvelői is felkeresik.
A tavat Sir Walter Raleigh, angol író fedezte fel 1595-ben. Feljegyzések szerint Sir Raleigh a hajóján keletkezett lukak befoltozására használta az aszfaltot.
Akadnak olyan részei a Szurok-tónak, ahol, ha az ember ledug a bitumenbe egy botot, folyékony kátrány tör a felszínre.
Gondoltad volna, hogy New York több utcáját is a Szurok-tóból származó aszfalttal burkolták be?
1867 óta több mint tízmillió tonna aszfaltot bányásztak ki, és bányásznak napjainkban is, jó megélhetést biztosítva ezzel a helyieknek.
Becslések szerint még körülbelül hatmillió tonna aszfalt nyerhető ki a tóból: ez a mennyiség elegendő lehet az elkövetkező négyszáz évre.

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük