Így nyaraltak a Balatonnál az imádott magyar színésznők: Blaha Lujza Füred, Karády Katalin Földvár szerelmese volt
A Balaton a kikapcsolódás és a pihenés helyszíne volt a legnagyobb színésznők számára.

A Balaton hosszú évtizedek óta kedvelt üdülőhely. A tó lágyan simogató vize, a körülötte elterülő települések bájos hangulata számos hírességet vonzott már a 19. század végén és a 20. század első felében is.
A legnagyobb hazai színésznők is előszeretettel nyaraltak a magyar tengernél, villát építtettek vagy vásároltak, és több hónapot is eltöltöttek ott, távol a városi nyüzsgéstől. Bár társasági életből a Balatonnál sem volt hiány!
Füred, te csodás!
Reindl Ludovika (1850-1926), vagy ahogyan mindenki ismeri, Blaha Lujza az ország nagy színésznője, korának legünnepeltebbje volt. Csodálatos hangja miatt a nemzet csalogánya elnevezést is kiérdemelte, tehetsége miatt operában, operettben és népszínműben is jól szerepelt. Első férje Blaha János színházi karmester volt, akit aztán még két házastárs követett, de a színésznő megtartotta a vezetéknevét. Harmadik férjével, báró Splényi Ödön rendőrtanácsossal vette meg balatonfüredi villáját 1893-ban. Saját vitorlásuk is volt, amit "Olyan nincs"-nek kereszteltek el. Blaha Lujza természetesen a füredi társasági élet csillaga volt. A villáról így írt a Vasárnapi Újság egyik szerzője 1913-ban:
- Ez a nyári pihenője Blaha Lujzának. Igazi puha fészek, a nyugalom hajléka ez a bájos otthon, annak a gondtalan nyugalomnak, a mely megtermi a csattogó nótát, a ragyogó napsugarakat… Mert Blaháné nyári otthonában, mindenütt felcsillan a pajkos napsugár; a magyar nóta édes-bús melódiája akkor is felhangzik itt, a midőn nem énekel senki, a midőn méla, suttogó csönd terpeszkedik a tágas szobákban…

Az épületben ma hotel üzemel, homlokzatán még olvasható, hogy „ez volt a nemzet csalogányának legkedvesebb fészke”.
De nem csak Blaha Lujza múlatta az időt Füreden. Jókai Mór és Laborfalvi Róza (1817-1886) is itt építtetett villát magának. Az író egy hajókirándulás alkalmával szeretett bele a településbe. Majd húsz évvel később, 1873-ra teljesen felépült a lak, amiben a család két évtizeden át töltötte a tavaszi és a nyári hónapokat. Jókai itt írta sokak által kedvelt regényét, Az arany embert. Amíg ő műveivel foglalkozott, majd számos hobbijának hódolt (vívott és festett is), addig felesége, Laborfalvi Róza, az ünnepelt színésznő nagyszerűen és erős kézzel elvezette a háztartást. Ő maga is rengeteget főzött, férje pedig Kakas Márton álnéven jegyezte le a recepteket. Róza asszony halála után Jókai eladta a nyaralót, ami 1954 óta emlékházként látogatható.

Földvár, az arisztokratikus
Bajor Gizi (1893-1951) Kossuth-díjas magyar színművész, a Nemzeti Színház örökös tagja Balatonföldvárba habarodott bele. Férjével, az orvos Germán Tiborral az 1930-as években vásárolták meg gróf Széchényi Imréné nyaralóját, amit Tulipános villaként szokás emlegetni. A szerény épületet a színésznő kedvenc virága, a vörös muskátli díszítette.

Bajor Gizi imádta a tó vizét, szívesen vitorlázott is. Kedvenc elfoglaltsága viszont az olvasás volt, amire a színház mellett nem jutott elég ideje, így hát itt, az árnyas szobákban pótolta a lemaradást. A korabeli újságok rendszeresen tudósítottak róla, hogy a művésznő mikor tartózkodott a nyaralóban. Földváron a nevét ma sétány, szabadtéri színpad és közösségi ház is viseli, egykori nyaralóján emléktábla emlékezik meg róla.

Lassítani szabad!
Lassíts le, és élvezd az apró örömteli pillanatokat! Olyan hétköznapi apróságok ezek, amelyek mellett a napi pörgésben könnyedén elmegyünk. Egy izgalmas épület, egy érdekes felhő vagy akár egy szép naplemente, mind-mind olyan apróságok, amelyek miatt érdemes egy kicsit megállni. Merülj el a pillanatban a Gösserrel!
Promóció
Karády Katalin (1910-1990), a végzet asszonya, színésznő, sanzonénekes és kalapszalon-tulajdonos szintén Földvár mellett tette le a voksát. A Démusz-üdülő földszintjén bérelt szobát az 1940-es évek elején. A villát a Széchényi család építtette, majd a Démusz család tulajdonába került. Az épület valóságos irodalmi szalonként funkcionált, megfordult itt többek között Illyés Gyula és Németh László is. Utóbbi egyébként a vendéglős lányát, Démusz Ellát vette feleségül. A létesítmény ma is panzióként üzemel.
Pöttöm volt, és szűkös, de a miénk: képeken a '70-es, '80-as évek Balaton-parti nyaralói
Akiknek vannak emlékeik régről, hogyan nyaralt valaha a család apraja-nagyja balatoni madárfészkében, azokban a következő fotók láttán nosztalgikus érzések ébredhetnek.
Pöttöm volt, és szűkös, de a miénk: képeken a 70-es, 80-as évek Balaton-parti nyaralói
Nézegess képeket!
Elolvasom(Borító- és ajánlókép: Fortepan/193. Képek forrása: Wikipédia/Közkincs, Wikipédia/Kaboldy, Indafotó/lászló lovag, Fortepan/Ember Károly.)