Sissi imádta a János-hegyet: képeken a császárné legkedvesebb magyarországi helyei

Erzsébet magyar királyné, azaz Sissi imádta Magyarország gyönyörű helyeit.

Sissi kedvenc magyarországi helyei
Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Erzsébet magyar királyné töretlen népszerűségnek örvend a mai napig. A magyarok királynéja jelzőt azért kapta, mert szívén viselte a magyarok sorsát, igyekezett lépéseket tenni szabadságunkért, és nagyon szeretett az országban lenni. Kedvenc társalkodónője, Ferenczy Ida is magyar származású volt, és a nyelvet is intenzíven tanulta.

Erzsébet minden általa meglátogatott ország közül legtöbbet Magyarországon időzött, élete során összesen hét és fél évet.

Sissi magyarországi helyei

Sissi 1882-ben háromszor is fölkereste a János-hegyet. Látogatásáról egy 1884-ben elhelyezett, 1911-ben felújított emlékkővel emlékeztek meg, szövege Szász Károly 1883-ban kelt alkalmi verse: „Itt állt, s nézett szét Erzsébet drága királynénk, / hol koronát viselő fő soha sem vala még. / S mig itt elragadó látványon lelke merengett, / érzé, országunk szive feléje dobog. / Hódolatunk e helyet nevezé Erzsébet oromnak, / fogják, mig magyar él, áldani lába nyomát.”

A János-hegy és az onnan nyíló panoráma magával ragadta a királynét. Tiszteletére nevezték el az itt kőből készült kilátót Erzsébet-kilátónak, melynek elődje egy alacsonyabb, fából készült emelvény volt.
Fotó: Fortepan / Gali
A gyönyörű fotó 1900 környékén készült a Normafa lejtőjén, ahonnan szintén jól látszik a János-hegy.
Fotó: Fotepan / Fortepan
A gödöllői Grassalkovich-kastélynak 1867-ben kezdődött a második fénykora. A magyar állam által megvásárolt, felújított és átalakított kastély koronázási ajándékként I. Ferenc József és Erzsébet királyné pihenő rezidenciája lett. A királyi család főként tavasszal és ősszel tartózkodott Gödöllőn.
Fotó: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei
1867. június 8-án koronázták magyar királlyá Ferenc József császárt és királynévá Erzsébet császárnét a budai Mátyás-templomban. Kedves, gyakran látogatott imahelye volt a benne található Loretói kápolna.
Fotó: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei
Gödöllő mellett a budai vár szolgált otthonául Erzsébetnek. A kiegyezés után tíz hónappal Erzsébet itt adott életet negyedik gyermekének, Mária Valériának, akit emiatt magyar gyermeknek is neveztek. Szeretett itt tartózkodni, saját kertje is volt a palotában.
Fotó: Fortepan / TEHTUBE
1857-ben került sor az uralkodó pár első hivatalos magyarországi körútjára. Ferenc József császár és Erzsébet császárné utazásának első állomása Jászberény volt, az ünnepség során a jászok és kunok régi hagyományokat mutattak be.
Fotó: Fortepan / Faragó László
Vörösmarty (akkor Gizella) tér, Gerbeaud cukrászda. A felvétel 1890 után készült. A közismert cukrászda leghíresebb vendége volt Erzsébet királyné.
Fotó: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei
Sissi férjével, Ferenc József császárral 1857. május 25-én érkezett Békés megyébe, s az estét, majd az éjszakát az akkor Wenckheim tulajdonban lévő gyulai kastélyban töltötte.
Fotó: Fortepan / Budapest Főváros Levéltára / Klösz György fényképei
Erzsébet királyné utolsó látogatása Budapesten 1897-ben. A kép a Vasárnapi Ujság illusztrációja. A háttérben a Nyugati pályaudvar és a körút korabeli kinézetét láthatjuk.
Fotó: Wikipédia / Vasárnapi Ujság 1900/20, Károly Koller

Lehet-e boldog, aki intelligens? - A tudás hatása a lelki egészségre

Kepes András író, újságíró a Femina Klub júniusi előadásán arra keresi a választ, hogyan találhatunk boldogságot egy folyamatosan változó, kihívásokkal teli világban. Hogyan formálhatjuk úgy az életünket, hogy az ne csak sikeres, de valóban örömteli is legyen?

További részletek: feminaklub.hu/

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2025. június 5. 18 óra

Helyszín: MOM Kulturális Központ

Promóció

(Borító- és ajánlókép: Getty Images Hungary.)

Ehhez a cikkhez ajánljuk

Ezt is szeretjük