Szívfájdító látni, mi lett a gyönyörű magyar kastélyból: leszaggatták a tapétákat, és raktárnak használták
Ma már csak rom a pósteleki Weinckheim-Széchenyi-kastély, pedig egykor meseszép volt.
A közigazgatásilag Békéscsabához tartozó Póstelek Gyula irányában található egykor gyönyörű, neobarokk stílusú, de az évtizedek során romossá pusztult kastélyával. A tragikus történetű épület ma is sok látogatót vonz.
A pósteleki kastély a gróf Weinckheim család birtoka volt: eredetileg Weinckheim Krisztinának és férjének, Széchenyi Antalnak épült meg a bécsi Siedek Viktor tervei alapján, egyes források szerint szülői ajándékként. 1909-re készült el a végleges építmény, ekkor még Doboz község részeként.
Grófi kastély
A meseszép kastélyhoz pince, alagsor, magasföldszint és emelet is tartozott. A kovácsoltvas kapuk, a stílusos szalon, a pipázó kis szalon, a családi festményekkel és trófeákkal díszített falak, a márványkandallók, a plüsstapéták, a gáz- és villanyvilágítás, valamint a több tízezer rózsával teli kastélykert igazi gazdag, úri eleganciáról árulkodott, egészen 1944-ig.
A grófi pár itt élt boldogságban négy gyermekével: Antoinette-tel, Ilonával, Ferenccel és Károllyal. Az igazi fénykor talán Széchenyi Antal 1924-ben történt haláláig tartott, majd 1944-ben a grófcsalád elhagyta a települést, sőt, az országot is, és az Amerikai Egyesült Államokba emigrált. A világháború után teljes pusztulásra volt ítélve a hely.
Tragikus pusztítás
A háborút követően a környékbeliek nagy nélkülözésben éltek, a lakatlan úri kastélyból szinte minden mozdítható dolog eltűnt: a kandallók, kályhák után a bútoroknak és a parkettának is lába kélt, a plüsstapétákat leszaggatták, hogy ruhákat varrjanak belőle, de a rongálók, gyújtogatók sem kímélték a helyet. A '70-es évekre állapota teljesen leromlott.
A változókorról tabuk nélkül - Hogyan küzdj meg az életközepi válsággal nőként?
Iványi Orsolya, a menopauzaedukáció egyik legnagyobb hazai szószólója, tabuk nélkül beszél a változókor testi-lelki kihívásairól, és arról, hogyan élhetjük meg ezt az időszakot, mint új kezdetet. A Femina Klub novemberi előadásán hasznos tanácsokat kaphatsz az életközepi krízisek kezelésére, és megtudhatod, hogyan értelmezhetjük újra önmagunkat, karrierünket és kapcsolatrendszerünket.
További részletek: feminaklub.hu/
Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.
Időpont: 2024. november 27. 18 óra
Helyszín: MOM Kulturális Központ
Promóció
Bár több komoly kísérlet indult a megmentésére, gyógypedagógiai intézetet és turistaszállót is szerettek volna benne működtetni, a tervek sosem valósultak meg.
Kastély állami kézben
A kastély a háború után állami kézbe került, alagsorát a '60-as évektől ráadásul a helyi Földműves Szövetkezet raktárként használta, főleg zsírt tároltak benne, majd a kastélypark pihenőparkként is működött.
Állítólag még robbantási gyakorlatokat is tartottak itt, de a masszív épület kibírta a megpróbáltatásokat. Végül a megyei tanács, majd az önkormányzat kezébe került. Az omladozó részeket lebontották.
A kastély romos állapota ma szívfájdító látvány, bár a helyiek gondozzák, védik a teljes összeomlástól, jelenleg is befektetőre vár. A közelében szabadidőpark működik, és kiépített turistaút is vezet az építményhez, a turisták kedvelt célpontja.
(Képek: Országalbum/BELLIS, Wikipedia/Vandi, eredeti fotó: Békés Megyei Levéltár , Fortepan/VARGA JÁNOS.)
Barcsi Széchenyi-kastély
A barcsi kastély sorsa is tragikusan alakult: az úri pompa már a múlté, az épületbe belépni tilos és életveszélyes. Pedig milyen csodaszép volt kívül-belül!