Nézd meg a középkori felhőkarcolókat!

Hihetetlen falu Európában

San Gimignanót nem véletlenül nevezik középkori Manhattannek. Egyedülálló tornyai kihagyhatatlanok.

Dilemma - Izgalmas témák, különböző nézőpontok a Femina új podcastjében.
Sóbors
Ez is érdekelhet
Retikül
Top olvasott cikkek

Toscana leghíresebb faluját, San Gimignanót gyakran középkori Manhattan névvel illetik égnek meredő, régi kőtornyai miatt. Bár a település népszerű - nyáron talán túlságosan is -, megtartotta báját, mely különösen akkor tűnik elő, amikor az egynapos kirándulók hazamennek. Nem csupán tornyai miatt érdemes azonban felkeresni a várost, hanem lenyűgöző művészeti galériája, a toszkán táj csodálatos látványa és néhány káprázatos, freskókkal teli templom kedvéért is.

Ódon felhőkarcolók

San Gimignano már az etruszk és a római időkben is létezett, és a középkor folyamán tovább fejlődött a Rómát és északot összekötő kereskedelmi és zarándokút, a Via Francigena közelsége miatt. Híres tornyai 1150 körül kezdtek feltünedezni.

Céljuk kétoldalú volt: egyrészt státusszimbólumok voltak - mindenki magasabb tornyot akart építeni, mint a szomszédé -, másrészt védelmet nyújtottak a zavaros időszakokban. A pestis, valamint a nemesi frakciók közötti állandó küzdelem végül meggyengítette a települést, mely 1348-ban Firenze védelme alá került. Ez azonnal aláásta a helyi nemesi családok hatalmát - ez az egyik oka, hogy annyi torony fennmaradt. Mivel többé nem jelentettek veszélyt, nem kellett lerombolni őket.

Így a legjobb bejárni a falut

Könnyű felfedezni a falut, néhány perc alatt egyik végétől a másikig végigjárható. Érdemes a sétát a déli kapunál, a Porta San Giovanninál kezdeni, majd végigmenni a Via San Giovannin. Félúton meg lehet állni a San Francescónál, egy világi használatba vett templomnál, mely sok más itteni helyhez hasonlóan a helyi Vernaccia nevezetű fehérbor eladására szolgál.

Hátsó teraszáról feledhetetlen kilátás nyílik a mesés toszkán dombokra. Az utca végén egy középkori boltív alatt juthatnak el az utazók a két összekapcsolt központi térre, a Piazza del Cisternára és a Piazza del Duomóra. Az előbbit tornyok, középkori épületek, valamint csábító kávéházak övezik.

Európa 15 lélegzetelállító csodája

Nézegess képeket!

Elolvasom

Itt található a település két legfontosabb látnivalója, a Collegiata és a Museo Civico, valamint a freskókkal díszített keresztelőkápolna és a Museo d’Arte Sacra, mely egyházi műalkotásokat és régészeti leleteket mutat be.

Lépj be a középkorba!

A Collegiata egykor San Gimignano székesegyháza volt, ám elvesztette címét, amikor a falu megszűnt püspökség lenni. A 10. században alapított templomot 1148-ban szentelték fel, majd 1466 és 1468 között az építész és szobrász Giuliano da Maiano bővítette ki.

A freskók mellett megcsodálható a Cappella di San Gimignano - a főoltártól balra -, melyben Benedetto da Maiano oltára látható, illetve érdemes megfizetni a csekély belépődíjat a déli folyosó mentén lévő Cappella di Santa Finába. A kápolnát San Gimignano egyik védőszentjének ajánlották. A kápolna oltára, márvány ereklyetartója és féldomborművei a híres Benedetto nevéhez köthetők.

San Gimignano várostörténeti múzeuma két részből áll. Egy belépőjegy kell magába a múzeumba, a Museo Civicóba, illetve még egy a Torre Grossába, San Gimignano egyetlen olyan tornyába, mely nyitva áll a nagyközönség előtt. Mindkettőbe egy szép udvaron keresztül lehet eljutni, melyet régészeti maradványok mellett Sodorna három freskója tarkít.

A harmadik fontos látnivaló

A hely körbejárása és a torony meghódítása után megéri kitérőt tenni a Piazza della Cisternáról északra, San Gimignano harmadik fontos látnivalójához, a Sant'Agostino-templomhoz, útközben pedig gyönyörködni a környező utcákban. Innen érdemes néhány pillantást szentelni a Rocca, vagyis a vár maradványaira, valamint a Piazza del Duomótól nyugatra fekvő békés nyilvános parkra is.

A templomban a baloldalon lévő nyugati falból nyílik a Cappella di San Bartolo. Síremléke San Gimignano egy másik szentjét őrzi. A szent életének három jelenetét felelevenítő domborművek Benedetto da Maiano munkái.

Az anyaság kihívásai cukormáz nélkül

A Femina Klub júniusi vendége Ráskó Eszter humorista lesz, akivel Szily Nóra, az estek háziasszonya többek között az anyaság és a nőiség kihívásairól beszélget. Vajon létezik-e recept a gyerekneveléshez? Miért olyan káros a tökéletes anya mítosza? Hogyan lehet az önazonosság és az önfelvállalás révén a nőknek felvértezni magukat a 21. századi normákkal szemben?

További részletek: femina.hu/feminaklub

Jegyek kizárólag online érhetőek el, korlátozott számban.

Időpont: 2024. június 3. 18 óra

Helyszín: Thália Színház

Promóció

A kápolnát és az oldalfalakat itt is freskók borítják, bár ezeket elhomályosítja Benozzo Gozzolinak a főoltár körül található megdöbbentő freskósorozata. Az 1463 és 1467 között festett művek Szent Ágoston életéről szólnak.

Cikkünk a National Geographic Traveler Olaszország című könyve alapján készült.

OLVASD EL EZT IS!

gargano
  • olaszország
  • tengerpart

Ahol az angyalok megjelennek

romos
  • olaszország
  • romváros

Az eltemetett város titkai

Ezt is szeretjük